bugün

galatasaray'ın yeni teknik direktörüdür. ilk ben yazdım *.
--spoiler--
kıvırcık saçlarına,
ak düşmüş uçlarına,
cimbombom taraftarına,
el salla frank rijkaard.
--spoiler--
Yapılan yorumlara bakıyorum da çok acayip lan. valla. yok fener izin verdiği için almışız, yok fenerin verdiğinin yarısına imza atmış. Ulan bu rijkaard senelik 4 milyon euro alıcak galatasaraydan, daum fenerden 3.5 milyon euro. şimdi isteseydik eğer biz dauma 5 milyon euro verip alırdık. anladın mı? Sonracıma sportif başarı muhabbetine girmiş aklınca. böyle gelmiş böyle gider diyo. Lan oğlum bak madem bilgi sahibi değilsin aç oku. Böyle gelmedi. 7 kişi ile 7-0 dan geldi. anladın mı? anlamadın tabi. aç oku. Ha bak şurda hak veriyorum son bi kaç yıldır " böyle gidiyor " olur böyle şeyler. Olmasıda iyidir. Ulan sanki sürekli fenerbahçe yeniyo bizi 100 yıldır. biz bi maç alamamışız. bu mu lan? biz sizi, siz bizi yendiğiniz için var o ezeli rekabet olayı. anladın mı? anlamadın yine. o körü körüne yaptığın fanatizm beynini sikertmiş çünkü.

Şimdi gelelim rijkaard la olur mu olmaz mı sorununa. Yukarda bi arkadaş çok güzel açıklamış demişki; " futbol hayatını bitirmeden "son bir vurgun" yapmak isteyen aragones'in * aksine henüz önünde çok uzun bir kariyeri olan ve kendini ispatlamak için * galatasaray'ın teknik patronu olarak görev yapmayı tercih eden frank rijkaard'd ile kıyaslanamayacak kadar amaçlarının farklı olduğunu bilmek lazım. " ağzını öperim ben bunu yazan arkadaşın eğer bayan ise. Başarılı olup olmayacağını zaman göstericek. Biri demişki " şimdiden duyar gibiyim rijkaardla olmaz diyenleri" lan olm o duyduğun aragonesin sesidir bak şöyle dio dünya alem duydu " 4 milyoooeennnn yuuğğrooo tazminatttt nihohoyt zükertiriimm layynğğ 4 milyon yurrooğ" anladın mı?

Son olarak rijkaard gelir gelmez yeni bir arda parlamıştır paf takımdan.Emre çolak. Bu bile yeter lan. Çünkü başka teknik adam olsa ve türk olsa o teknik adam 17-18 yaşındaki çocuğa güvenip sahaya sürmez. Ben şahsen bu sene ne uefa dan bişey bekliyorum nede lig şampiyonluğu. Eğer olurda kovulmazsa rijkaard, 2 sene sonra bu takım avrupayı skerticek.

edit: siz kimsiniz ve vasfınız ne olaki biz sizden yapıcağımız bi iş için " izin " alalım?
gökhan zan 2 gömlek daha üstün (sergen yalçın' ın neill ile ilgili yorumu)
anelka' nın bonusu (gazetelerin ribery ile ilgili yorumu)
yaşlı, bastonla mı oynayacak (hagi ilk geldiğinde yapılan yorum)
keita, elano kapalı kutu (gürcan bilgiç' in muhteşem yorumu)
lincoln' a bak, alex' e bak. lincoln tam bir oyun kurucu. o yüzden almanya' da oynuyor. alex anca burada oynar (fenerbahçe schalke maçı sonrası çoğunluğu fenerbahçeli olan yorumcular)
lincoln halı saha topçusu (lincoln türkiye' ye geldikten sonraki yorumcular)
yan toplarda zayıf, iyi bir tercih değil (erman toğrolu' nun taffarel' in transferi ile ilgili yorumu)
anelka forvet arkası serbest adam (bir çok yorumcunun tespiti)
kasap (del bosque' ye taktığımız lakap)
dede (aragones' e taktığımız lakap)
stajyer (zico' ya taktığımız lakap)
çingene (lucescu' ya taktığımız lakap)
ve şimdi; savunma futbolu yerine hücum oynattığı için, maçları kaybetmek uğruna sistemden ödün vermediği, ısrarla kısa ve ayağa pas istediği için, oyuncuların profesyonelliğine güvenip kampı kaldırdığı için hadi lakap taksın artık şu basın rijkaard' a bekliyoruz...
dünkü eskişehir maçında gördük ki bi sik göremiyoruz.. çünkü at gözlüğüyle bakıyoruz..

korkak.. bence de 1-3-6 taktiğiyle oynaması gerkeiyordu.. usta türk seyircisinden öğrenecek çok şeyi var..
3-4 ay öncesine kadar fotomaç, fotospor gibi gazetelerin * ismini fenerbahçe ile andıkları, galatasaray ile anlaşmış yeni teknik direktörümüz.

o sırada fenerbahçeli ev arkadaşlarımı hatırlıyorum "olm yanına hoydonkta gelirse, zaten süper hoca, süper de transferler yapar, sikertiriz sizi" diyorlardı, şimdi "yok olm zamanında barcelona'yı şampiyon yaptığında kral gibi kadrosu vardı, birde galatasaray'ın kadrosunua bak" diyorlar.

ulan katil olmamak elde değil.
Kendisine futbolu bilmiyor, korkak, b planı yok diyenleri top diye oynayacak teknik adamdır. Bir insanı eleştirirken insan düşünür ben ne yaptımda eleştiriyorum çokda Fenerbahçede oynamışsın hatta oynayamamışsın 10 maç oynayıp 20 maç yatmışsın ama b planı yok dediğin adam sen ameliyat olurken sscb ile avrupa şampiyonası finali oynamış yine senin ülken edirne dışına çıkamazken bu adamın almadığı kupa kalmamış. eleştri olacak ama herkes haddini bilecek futbolu bilmiyormuş pehh.
frank rijkaard' a açık mektup:

sayın hocamız,

fanatik bir galatasaraylı olarak sizi takımımızın başında görmekten çok mutluyum. uzun yıllar da bize hizmetlerinizin devam etmesi en büyük arzumdur. kısa tutmak istiyorum hocam bu mektubu. ne de olsa tüm sezon buradasınız, daha bol bol yazarız.
hocam bu mektubun konusu sabri. siz geldiğinizde şöyle bir açıklamanız olduğunu okuduk biz gazetelerden 'sabri'nin ayakları ile beyni arasında köprü yok.' hocam eğer bunu dediyseniz tespit süper. sizin futbol bilginize güvenim sonsuz; ancak yine de hatırlatmak isterim ki siz sabri'nin beyni ile bacakları arasına köprü kurana kadar, galatasaray'ın hedefleriyle arasındaki tüm köprüler yıkılabilir. biz o sabri' yi öyle kabul ettik hocam, siz de boşa zaman harcamayın. diğer işlerle ilgilenin. sabri'yi oturtun kulübeye. onun böyle sezon içinde iyi oynadığı 3 bilemediniz 4 maç olur. siz o maçlardan 2 sini doğru tahmin edin yeter hocam. o iki maçın hatırına 3 maç da biz katlanırız. ee tamam işte sabri gibi bir futbolcu da galatasaray gibi hedefleri sizinle iyice büyümüş bir kulüpte 5 maç ilk on bir oynasa yeter zaten. siz tüm bilgi birikiminizi serkan kurtuluş ve uğur uçar'a aktarın hocam. saygılarımı sunarak size başarılar diliyorum.
Hepsi siktirsin gitsin rijkaard kalsın dediğim büyük futbol adamı.
kendisini eleştirenlere en güzel cevap bilgin gökberk'ten gelmiştir.

''bizim kariyerimiz iki sene akşam,dört sene tercüman,üç sene fotogol.senin eleştirdiğin adamsa sekiz sene milan,beş sene barcelona,iki sene hollanda...' *
liverpool’a karşı deplasmanda çift forvetle oynayan şenol güneş’i, rakip 10 kişi kalınca sol bekini çıkarıp özer hurmacı’yı oyuna alan aykut kocaman’ı ve roberto hilbert, ricardo quaresma, rodrigo tabata, guti ve bobo’yu bir arada oynatabilen bernd schuster’i görünce ne kadar büyük bir fiyasko olduğunu tekrar tekrar tekrar tekrar ve tekrar anladığım korkak kıvırcık.

hayır başkalarının bu adamda gördükleri iyi yönler neler onu çok merak ediyorum. galatasaray’a geldiğinden beri yaptığı tek bir iyi hamle, kazandırdığı tek bir kritik maç söyleyin diyorum, o da yok? yok aq yok!!

yok ulan!!

ps: ama transferler yapılmıyooo diyenlerden ofk belgrad takımından ya da karpaty lviv takımından 3 tane futbolcunun adını istiyorum. ya da teknik direktörlerinin adlarını yazsınlar.

en olmadı sivasspor'dan sayın lan 5 tane adam.
Galatasaray'ın 2 yıllık mukavele yapdığı teknik adam.*
Yarından itibaren gazetelerde görmeyi umuyoruz;
Deco:Lütfen beni de yanına al hocam.
Ronaldinho:Sensiz yapamıyorum hocam, beni de al.
Messi:Senin benim kariyerimde ki etkin büyük.istanbul'da oynamak istiyorum.
Etoo:Burada ki, ırkçı davranışlardan bunladım hocam, yanına al beni.
Xavi:Beni de,yanına al be hocam Türkiye'yi çok seviyorum.
Laporta:Beni de alında, tam olsun amk. *
galatasaray'ın derwall işe birlikte hücum futbolu oynadığını bilmeyen ya da bilmek istemeyenlerin bokladığı transfer.o kadroyu bana da versincilere ayrıca hastayım. o kadroyu sana fm, cm gibi oyunlarda veriyorlar. oynadığında kaç kere şampiyon yapabiliyorsun takımı hile yapmadan?

vizyon denen kavramdan bi haber olduğunu düşünmek istemiyorum burada yazanların. yapılan kıskançlık ve bu gayet doğal karşı takım taraftarı için. başında rijkaard gibi bir hoca bulunan bir takım transferlerden, hazırlık turnuvalarına kadar her yerde bir adım öndedir. rijkaard geldiği takım için bir seçilme sebebidir. 3 gündür tüm dünya bu transferi konuşuyor. bunları bir kenara bırakıp boş konuşmak isteyenlere kolay gelsin.

kendisine sabredilecek o da çok başarılı olacak. her ne kadar istemesenizde.
bugünü düşünenlerin anlayamayacağı teknik direktör.
derwall geldiğinde de anlamamışlardı, fatih terim geldiğinde de.

önemli olan lig şampiyonluğu ise alırsın 35 yaşında dört tane dünya çapında yıldız her sene şampiyon olursun. örnekleri var ve olacak. ama amacın gelecekse bir anlayışı oturtursun.

biz galatasaray taraftarı olarak yıllardır şikayetçiydik sakatlıklardan form grafiğinin düşük olmasından. bu adam gelirken dünyanın en iyi kondisyonerlerinden birini aldı geldi barça'dan. neejkens gibi bir efsane ile geldi ki disiplin sürekli olsun. hocanın çıkamadığı idmanda adamlar disiplini elden bırakmasın.

genç oyuncularla hazırlık maçına çıkmak kolaydır, kimse dikkate almaz ama genç oyuncularla bir avrupa kupası eleme maçına çıkmak zordur. istersen karşındaki mahalle takımı olsun. as kadro ile bile yenilgiler alınabiliyor. *
ama burada göstermek istenilen bambaşka birşey. genç oyunculara olan güven.
hele bazılarının son 20 yılda altyapısından çıkarıp oynatabildiği futbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmezken...

ekmeğin bile mayalanması zamanla olur. günübirlik başarıların sonu bir yıl yarı final oynayıp ertesi yıl ön elemelerde elenmek olur işte!

biz başarı için 1 hatta 2 yıl başarısız olmayı göze alırız. rijkaard işte bu sabrın gösterilebilmesi için getirilmiş büyük bir isimdir.
değil sezon bitiminde, üç maç sonra takımda olmayıp kovulacak adam. amma büyüttünüz bee adamı. napmış ki sanki? barcelona denilen her gelenin her yıl tüm kupaları toplattığı takımda 5 yıl teknik direktörlük yapmış. iki tane tenekeden la liga şampiyonluğu, iki tane en dandiğinden ispanya kral kupası bi de en rezil ve siktirboktanından şampiyonlar ligi şampiyonluğu? ulan o takımı o kadroyu hangi mala verseniz şampiyon yapar lan. hazır mal adayları da bu iddialarını dile getirmişken!!