bugün

düzeltme ile yazım kuralı anlamlı ukte, kural olmadan düzelme olmuyacağı için bu iki kavram sözlüğümüzün var geçilmez iki kankileridir.

uktecinin notu: kim var kim yok?

ukteyi veren: larker (05.03.2008 13:43)
ne amaçla düzelti olarak entry altına düşüldüğü anlayamadığım bir düzelti notu. ekşi yemekten tırsıyor desem, saçma olur.

(bkz: ukte doldururken en basa uktedir yazmak)
entry editlenince lafından döndüğünü veya göt möt olduğunu sanmasınlar (mantığını çözmüş değilim) diye (heralde) yapılan entry sonu klişesidir. ne matığı vardır bilmem. yaz işte düzeltmeni de yap. biz entrynin editlendiğini görüp vay anasını elemana bak nasıl dönmüş sözünden mi diyeceğiz? veya sence senin editlemeni ipliyor muyuz? sanmıyorum. rahat ol. bin kez editle. editsiz kul olmaz.
ilginç bir düşüncedir efendim. mantığı nedir ne değildir cidden daha ben cözemedim isvicreli bilim adamları hak getire.

yani bu edit olayını yapmayan yoktur ancak ve ancak demiyoruz böyle bir şey. ben yapmıyorum en azından.
hani edit yapıyorum ve bunu belirtiyorum ama genelde çemkirme yoluna gidiyorum ''buna neden eksi verdiniz lan ibneler'' tarzında yoksa imla yönünden belirtmiyorum.

edit imla diye edit ne mantıktır çözemedim hacı.
"edit; imla"nın amacı;
aramızda başlık başa kalabilir, entry silinebilir mantığıyla yazı yazanlara kıyasla yazdığın entrynin ilk halinin anlam açısından değiştirilmediğini göstermektir. bir nevi "aha bak edit le kıvırdı" lafını gelmeden karşı filelere yollamaktır. keşke yapmak zorunda bırakılmasaydı ama herkes olmuş bir kıvrak, bizi de öyle bellemesinler maksat.

yeterince aydınlatıcı sanırım.
(bkz: biz de yedik)

regedit: nokta
entry e edit yapıldıktan sonra bir ekleme olmadığını, yazılanların değiştirilmediğini, sadece kurallar gereği yazım hataları sebebiyle entrynin silinmemesi için imla hatalarının düzeltildiğini gösterir. yani var öyle bir kural, o kural gereği entry silinmesin diye edit yapılır, yazılanlarda bir değişiklik olmadığı da yazarca teyid edilir...

bu kadar basit birşeydir ama bazı yazarların hazımsızlıkla karşıladığı görülmüştür. asıl bunun sebebini anlamak güçtür.

edit: nokta!
laf koydugunu veya ayar verdigini zannedenlerin entrylerinin sonuna koyduklari laf obegi. hicbir boka benzemedigi gibi insani sinirlendirmeye yetiyor. bir sey yazama, sacmala sonra da edit imla, yoka...
entry'nin tamamını okumadan eksi verme nedeni. sanki entry'i editlediğini takip ediyor herkes. istersen önce ak de sonra ayar alınca editle kara de ne yapalım. hem kendince kanıtlamaya çalışıyorsun imla nedeniyle editlediğini de aslında onun da bir kanıtı yok. belki bütün entry'i tersine çevirdin ama altına edit imla dedin. nereden bileceğiz. o yüzden doğrudan eksi.
(bkz: editim la)
özgüven eksikliğinin yazar üstündeki başlıca semptomlarındandır.
(bkz: #6590897)
(bkz: edit sana ne ulan)
edit ahlakından bihaber yazar bozuntularının anlamadığı. ben anlamıyorum mesela. lan bişeyler değiştirdiğin alttaki işaretten belli oluyo işte. bak mesela ben bu satırları yeni ekliyorum, altta bi "~" işareti belirivericek.

edit: yazı komple değiştirildi.

edit: valla billa altta yazılanlardan birini araklamadım. namısım ve şerefim üzerine and içerim. hayır o da anlaşılabilir ki zaten.
ben de bu yazıyı her gördüğümde kişi bana,

-bak ben yazımı değiştirmedim, ilk yazdığım yazı yine aynı. sadece ufak bir hata yapmışım * onu düzelttim. ama sen öyle mi, sürekli değiştiriyorsun yazdıklarını ne değiştirdiğin de belli değil... belki ben senin ilk yazdığın yazıyı beğenerek oy verdim sana, sonra sen kalktın değiştirdin yazıyı baştan aşağı. benim verdiğim oy ne olacak, ha ne olacak?!

diyor gibi geliyordu...*
önemli not *: eğer yazıyı ekledikten sonra, dakika değişmeden yaparsanız düzeltmenizi, hiçbir şey anlaşılmıyor...
Hastalık sanırım...
Mantık aradım ama mantığı kavrayamadim...
Gecmis olsun..

Edit: imdat!
bu saçmalığı yapan gerizekalıları anlamak mümkün değil.

arkadaşım gerizekalı mısın sen ?

insan değil misin ?

imla hatası yapamaz mısın ?

senin yazdığın entariyi okuyacak kişi okumadan önce "lan dur okumadan önce bi bakayım entariye ilave mi yapmış, vay düzeltmiş demek" şeklinde anlam yüklemesinler diye kendini aklamak mı derdin ?

sikime okusun taşşağıma okumasın !

"ulan düzeltme yaptım bakın ama içerik değişmedi imla hatası yapmışım ona göre haaa" demek zorunda değilsin. bu konuda kimseye hesap vermek zorunda da değilsin.

siktirsinler gitsinler kendi yazdıkları entarilerin içinde dolaşan virüsleri temzilesinler onlar.
yazarın isminin yanında çıkan ne zaman düzeltildi ibaresini merak eden yazarların meraklarını dindirmek için yazılandır.
sanırım akşam eve yürürken birisinin kendisini takip ettiğini, otobüste birileri güldüğünde kendisine gülündüğünü sanan kişilerin işidir bu.

yani birileri edit yapıp yapmadıklarına bakıp "hmm demek ki yazılarını değiştirip kaypaklık yapmış bu adam, karaktersizmiş lavuk" falan diye düşünücek zannediyorlar galba. hem ben ayrı bir manyak olup böyle düşünecek olsam zaten "lavuk yazılarını değiştirmiş ama olaya "imla düzeltme" süsü vermiş" diye de düşünürüm.

souç olarak: hiç bir gereği olmayan açıklama. görünce mide bulandırır.
"ben burda imla hatası olduğu için bi' düzeltme yaptım" anlamına gelen ve hiç kullanmadığım söz grubu. yazıyı baştan aşağı değiştirmektense tamamen silmek en iyisidir. e bi' düzeltme yapılmışsa o da zaten imla düzeltmesidir. yani öyle göze sokmanın alemi yok. keza neden yazarlar "edit imla" diye yazar onu da bilmem. onlarca eksi de alsan imla haricinde tek kelimesini bile düzeltmemek yazar olmanın kuralı olsa gerek, ya da ne olursa olsun o düşünceden vazgeçmemek. velhasıl özelde biri laf soktu diye yazında beyazı savunurken birden siyahı savunmanın alemi yok. ya da baştan aşağı yazını değiştirip de "edit imla" yazmanın.
sözlükte kullanımı çok da lüzumlu olmayan bir açıklama notudur. bazen "ayar yediğim için entry'yi değiştirmiş değilim, içerik aynı, sadece imla ile ilgili düzeltme yaptım" mesajı vermek için kullanıldığı düşünülebilir, ama yine de o bile ne kadar lüzumlu bir şeydir, o da ayrı konu.
hayır bu başlığı aratırken bile imla yerine mila yazdım o kadar muzdaripim bu dertten. ama inatla yazmıyorum bu bildiriyi ne için edit yaptığımı bilmesin koca entryi bir harf yüzünden editlemediğimi bilmesinler.
DÜNYANIN EN GEREKSiZ AÇIKLAMASIDIR.
bazı yazarlar tarafından "ayar yediğimden entry'yi değiştirmiş falan değilim; imla hatam vardı , onu düzelttim; yanlış anlama olmasın haa" mesajı vermek için kullanılan edit.
gereksiz edittir. kime ne ne için editlediysem alla alla.