bugün

yunan'a satıldıktan sonra bizi daha sağlam si... öhöhöhöm öpen bankadır.
(bkz: ana bankası)
hani küresel bilgi ekonomisi dünyasında yaşıyoruz ya, hani elektronik haberleşme dünyasındayız ya, işte bunlardan haberi olmayan 10 dakika içinde kredi kartı verebilen ama btm'sinin yuttuğu para için 5 gün inceleme yapacağını söyleyen banka.

efendim malumunuz hayatımıza 15-20 yıl önce giren atm cihazları önce para çekme makinesi sonra havale, kontör yükleme, fon alıp satma gibi işlevler kazanıp, son olarak da evrim geçirdikten sonra btm denilen nakit para yatırılabilen ve anında hesaba aktarılan makineler çıktı.

teknolojiyi kullanmayı seven ve zamandan kazanmak isteyenler bu btm'leri kullanırlar kredi kartı ödemelerinde. bu bankanın da btm cihazını kullandım. taze sıcak sıcak bir anımı yazayım da sinir katsayım düşsün sözlük.

antalya'ya vatan computer yeni bir şube açtı ve bu açılışın şerefine card finans adındaki finansbank kredi kartına çok büyük avantajlar sağladı. 310 lira olan bir fotoğraf makinesini 169 liraya veriyor örneğin veya 4 gb usb bellek 11 lira. neyse isteyen gitsin baksın. efendim, card finans'ımda limitim az olduğu için btm'den ödeme yaparak limitimi arttırmak istedim. btm'den bu işlemi yaparken ekranda bir yazı belirdi "sistemsel bir sorunda para yatırılamadı" diye. para ne hesaba yattı, ne de makine parayı geri verdi. bugün öğrendik ki benim parayı içindeki para çöpüne atmış makine. ulan madem sorun yaşadın versene paramı geriye.

neyse bu finansbank denen bankanın 444 0 900 numaralı hattını aradım. dedim durum beyle beyle. şikayetimi aldıklarını ve 5 iş günü içinde paranın hesabımda olacağını belirttiler. ulan benim acil o limite ihtiyacım var. yok. ilgili birime aktarıyorlarmış, o birim inceliyormuş, sonra ilgili şubeyi arıyorlarmış bir de o şube ilgileniyormuş, para hesaba sonra yatıyormuş. ulan bunla ilgili birimin ilgili şubeye "onlayn" olarak bilgi verir, ilgili şube açat cihazı alır parayı ya hesaba geçirir ya bana. bunun 5 iş günü sürecek ne gibi bir olayı olabilir ki? sanki istanbul önce mit'e yazı yazacak, benim hakkımda istihbari bir çalışma yapılacak, sonra uygun görülürse, istanbul'dan çok gizli bir ekip yola çıkacak, gelecek cihazı açacak ve parayı çıkaracak seri numaralarını alacak, üstünde parmak izimi arayacak ve her şey yolunad giderse hesaba geçirecek.

neyse o sinir harbiyle uyuyup, sabah bankaya gittim. bankadakiler "genel merkez bize bilgi vermeden biz o parayı size veremeyiz" dedi. dedim ki; "yahu bu banka genel merkezden bir takım bilgiler aktarıp kendi kendine hesaba mı geçiriyor, yani siz buradan makineye fiziki bir müdahale yapmıyor musunuz?" dedim, elbette ki yapıyoruz, parayı çıkarıyoruz" dedi. ben oradayken btm farklı bir problemden açıldı ve söylediğim miktarın maknenin çöpünde olduğunu söylediler. bu makinenin çöpe gönderdiğini de oradan öğrendim. tekrar bankayı aradım, dedim "para burada kuzu kuzu yatıyor" dediler önce ilnelenecek. vallahi kriminal ekip çağıracaktım. dedim "bari limitimi arttırın da alayım şu fotoğraf makinesini" onu da yapmıyorlar. dedim "o zaman stoklar tükenirse, şimdi ödeyeceğimin üstünde olan meblağı finansbank ödesin, 150 lira kaybım oluyor" o da olmazmış, sonuçta benim kaybım yokmuş vs. çözüm için de hesaba yeniden aynı miktarda para yatırmamı tavsiye diyorlar. ben para s.çıyorum ya, hani çakıl taşı ya bankada bıraktığımız.

siz siz olun finansbankla çalışmayın arkadaş. btm'si para yutar, kurum içindeki bürokrasiye de "iş akışı" derler. benimki gibi bir ekstrem durumdan da icabında böyle 150 lira kitler. bir de demezler mi, "card finasnınız olmasaydı bu kampanyadan faydalanamazdınız, bakın card finasn size bu olanağı sunmuş" ulan neyine sunmuş? zaten faydalanamıyorum. keşke olmasaydı card finansım da en azından böyle sinir harbi yaşamazdım.

şimdi bela okumak isterdim ama malum kurumlara bela okunamıyor sözlükte.

ulan kart vermeye geldiğinde 10 dakikada kart veriyorsunuz, makinen, para yutunca "5 gün" iyi ayak.
çok dandik bir internet bankacılığı olan yer... öyle dandik ki; 5 den fazla hesabı varsa şirketin alttakilerin ekran görüntüsünü print edemiyorsunuz, illa ekstre görüntüle demeniz gerekmekte ve ekstre görüntüsü aldıgınızda ise hiçbir yerinde bankanın ibaresi görünmemekte... ayrıca hareketler bir sayfadan fazla ise ikinci sayfaya geçmeden önce en altlarda örünmeyen harekler kalıyor ikinci sayfaya da geçmiyor... böyle aptal, saptal bir sistem işte... kocaman web sayfasının göt kadar yerini kullanarak eksik bilgiler vermekte bire bir...
kredi kartınızı iptal ettirmek için kırk takla attığınız nefret ötesi banka.

kartı kaybettim dersiniz kapatırlar, yeni kart istemiyorum dersiniz, "sistem basıyor" efendim derler. kartımı iptal etmek istiyorum dersiniz "borcunuzu ödeyin" derler, lan borcum taksitli dersiniz, kartta taksitli de olsa borç göründüğünde "sistem iptal etmiyor" efendim derler. "hay lanet olsun taksidine" , dersiniz vadesi gelmemiş taksitlerinizi ödersiniz kartımı iptal edin dersiniz, "talebinizi alıyoruz efendim" derler. yav ne talebi borcum yok kapatın işte dersiniz "bakiyesiz kartları biz sistemsel olarak kapatamıyoruz, farklı bir birim arayacak sizi derler." aradan 1 ay geçer arayan soran yok, çevirirsiniz 444 0 900'ü "ya beni arayacaktınız kart iptali için" dersiniz, cevaben "arkadaşlar aramışlar size ulaşamamışlar" derler sonrasında "efendim talebinizi tekrar alalım derler". alın lanet olsun dersiniz. 1 hafta sonra ekstre gelir, o da ne 30 ytl kart, 15 ytl ek kart parası 45 Ytl, delirmiş bir şekilde arasınız, "efendim geriye dönük harcamalarınız var bu onların hizmet bedeli" derler. haklı olarak "lan o zaman neden kartı ilk aldığımızda kart parası ödüyoruz kartı aldığımızda faydalanacağımız hizmet için ileriye dönük, kartı kapatırken geriye dönük öyle mi? diye sorarsınız "efendim işleyiş bu şekilde" derler.

ancak sonunda buldum borcu olmayan ve iptal ettirmek istediğiniz cardfinans'ın nasıl iptal edileceğini,

sadece şunu söylüyorsunuz.

"ben yurt dışına yerleşiyorum"

kapatıyorlar.
izmir fuarı'nda da kefilsiz kredi kartı verirken başvurduğunuz, 10 gün içinde işten ayrılıp adresiniz değişince size kredi kartı vermeyen, bankaya verdiğiniz kimlik bilgilerinizi geri talep ettiğinizde buna cevap vermeyen bankadır.
-üniversite öğrencisinin maaşı nedir ki 1000 ytl limit versin,
-maaş aldığın banka sana kredi kartı vermek zorunda değil , o maaşı şirketin sana verir parayı sen kullanırsın örn, bin ytl maaşla üç kredi kartına toplam beşbin ytl limite sahipsen banka sana kart vermemekte haklıdır.
-kredi kartına kefil olmaz her banka öğrenciye kart veriyor.
-gece yarısı hiçbir banka aramaz en geç sekiz e kadar sizi arayıp kart satışı yapmak isterler.
-kartı kapattırmaktan vazgeçirme her bankanın satış politikasıdır * *
bu kadar şikayete rağmen işin aslında doğru politikalar izleyen bankadır.
6 senedir kullandığım kredi kartıyla toplam 30 ytl parapuan veren banka. her ay bu bankaya 50 ilâ 200 arasında aylık ödeme yatırmama rağmen durum hiç bir zaman düzelmemiştir.

eğer bu bankadan kredi kartı alacak olanlar varsa oturup bi düşünmeli.
bir şubesinin numarasını öğrenmek için başka bir şubeye telefon ettiğinizde-
- niye bilmemnereyi aramadınız? onlar veremiyo muymuş numarayı diyebilecek kadar müşteri memnuniyetine önem veren banka.
5 dakikadır internet bankacılığı çalışmamaktadır.
en son 5 dakikadır internet bankacılığı çalışmıyordu (bir önceki entarimden bahsediyorum),

ama müşteri memnuniyeti konusunda göz dolduran tarafları var.

ararsınız,
formalitelerden bahsederler (itiraz formu doldurun diye)

ertesi gün de tekrar ararlar,
itirazınızı tekrar dinlerler,
işlemleri formalitesiz başlatırlar.
Cep telefonlarımıza sms göndererek ve internet üzerinden mail göndererek kredi kartı borcumuzu ve son ödeme gününü bildiren kredi kartları sunan banka.
müşterilerine, "potansiyel üçkağıtçı" gözüyle bakan banka...
kredi kartını iptal etmemek için takla atmaya kadar birçok şeyi yapan çalışanların olduğu banka.
temsilcilerine ulaşmanın mucize sayıldığı müşteri hizmetlerine sahip banka.
(bkz: bu nasıl hizmet)
kredikartı limitinin yarısı kadar meblağyı, anında kredi olarak hesaba çıkartan banka.

(bkz: reklamlar bitti)
türkiye'nin en önemli bankalarından biridir. aslında bu bankanın...
fiba holding- hüsnü özyeğin tarafından yunan ulusal bankasına satılan banka.
yabancı sermaye düşmanlığım olmasa da bu duruma bir de şu açıdan bakalım.

şimdi bizim memleketimizde bir banka düşünün bu bankanın yaşamını sürdürebilmesi için özkaynakları olması, kredi vermesi ve bundan para kazanması gerekmez mi? bu tüm bankaların yaşaması için gerekli durumdur.

peki finansbank'ın farklılığı nerede?
finansbankın farklılığı da şu;

finansbank ta diğer bankaların yaptığı gibi karlılığı arttırmak adına ticari ve bireysel krediler vermekte, özkaynaklarını arttırmak adına arazi, tapu, devlet tahvilleri, hisse senetleri satın almakta. bu da bir ticari işletmenin karlılığını arttırmak için gerekli durumdur. lakin fark finansbank'ın yunan ulusal bankasının malı olmasıdır.

yunan ulusal bankası yani yunanistan devleti.

adamlar banka sayesinde türk işletmelerini borçlandırabiliyor, ortak olabiliyor, daha da önemlisi türkiye topraklarında mal, mülk satın alabiliyor.
şimdi yarın birgün istermisiniz finansbankın satın aldığı arazileri yunanistan hükümeti "buralar bizim toprağımız" diyerek talep etsin.
bu kadar mı bu milleti yönetenlerin gözü kapalı, kulakları sağır?

gidin bakalım yunanistan'a senin merkez bankana bir çöpünü satıyor mu adamlar.

beğenmediğimiz, küçümsediğimiz talabani bile "kürt kedisi bile vermem" diyerek posta koymadı mı bize?bir talabani kadar, barzani kadar olamıyoruz.

gün gelecek ayıkacağız bazı şeylere ama iş işten geçmiş olacak.
şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağı, bu vatanın özkaynakları, değerleri bu kadar kolay nasıl satılabiliyor efendiler?

"yunanistan ne ki tükürüğümüzle boğarız" değil mi? sıkar anam biraz...
türkiyede bankacılık sisteminin vahim durumunu en iyi anlayabileceğiniz banka.turkiyedeki yunan bankası. * *.yunan devlet bankası national bank of greece'in türkiyedeki koludur.bu banka gittikçe büyüyor şube sayısını çoğaltıyor ama kalite sıfıra yakın.bu bankada işler allaha emanet yürür.tanıdıkları yağlı müşteri ile ilgilenilirken diğerleri ile ilgilenilmez.müşteri hizmetleri rezalettir.ne sorununuzu kısa sürede çözebilirsiniz ne de adamlara rahat ulaşabilirsiniz.kredi kartlarını ekmek peynir gibi dağıtmasını bilip kapatmak isteyen adamın işini yapmazlar.tüm bankalar kredi kartı müşterisini kaybetmek istemez ama bunlar isteğinizi kapatma başvurunuzu bile önemsemezler.herşey tek taraflıdır ve bu arada kaybeden asabı bozulan taraf siz müşteri olur.hersey yerse ya tutarsa diye yürür.insanları kandırırlar tüm bankalar gibi ama bunların fark yarattığı nokta size saygı duymazlar.kredili müşteriyseniz kredi çıkana kadar birçok sürprize hazırlıklı olunuz.kredi kartınız varsa ve son kullanma tarihi geçtiyse size başka numarayla bir kart gönderirler daha sonra ömrü dolan kart yerine yenisini de gönderirler ve bu iki kart için de yıllık aidat alırlar.işin kötüsü tarihi geçti deyip öteki kartı atarsanız yıllık aidatını ödemediğiniz için gecikmeli müşteri olursunuz haberiniz olmaz.kredibiliteniz bu oyun yüzünden düşer.kartınızı parçalayıp şube çalışanlarının yüzüne atmanızla sonuçlanabilir durum.bu bankada çalışmaya başlayıp da gönül rahatlığıyla ayrılan insan sayısı çok düşüktür.ağlayarak şuradan kurtulayım da diyen kızlar görülmüştür.agresif olarak piyasaya açılmıştır.cardfinansı yaymaya çalışmaktalardır.ama hiç bulaşmamak en iyisidir.bu banka belki şimdi büyüyor ama bu yapısı ve çalışma tarzı ile çok şey kaybedecektir.çalışan memnuniyeti her geçen gün istifa edenlerden anlaşılacağı gibi yerlerde olan banka.ama ne yazıkki işsizlik bu bankanın g.tünü kaldırmakta senin yerine bir başkasını buluruz havasına sokmaktadır bunları.* yunanlının amacı türke hizmet etmek değil bunu aklınızdan çıkarmayın dedirten bankadır ayrıca.
başvuru formunu doldurduğunuz andan itibaren, 10 dakikada tam teşekküllü şekilde hazırlayıp size kredi kartı vermesine rağmen, iptal ettirmek için 40.000 takla atmanızı isteyen banka olmakla beraber, yaptıkları her yavaş işlem için "bizim iş için makul süremiz bunlardır" diyen bankadır.

bunlardan en basiti örneğin, atm'nin yutmuş olduğu paranızı hesaba en az 5 gün içinde yatırır. bu 5 günlük müthiş zamanı da "işlem süresi" olarak açıklar. topu topu maksimum 3 telefon görüşmesi yapabileceği bir işlemi "5 gün" sürdürebilme yetisi ilginçtir. hafta sonu denk gelirse 8 güne kadar çıkar bu süre. kartınızın limitine ihtiyacınız olduğunu belirtip bir an önce işlemin yapılmasını istediğinizde "efendim siz aynı meblağı yine yatırın, atm'nin yuttuğu para hesabınıza geçince, o ekstradan parayı çekebilirsiniz" diye çözüm sunarlar. ama para hesaba yattığı anda, ekstradan yatırdığınız fazladan parayı çekerseniz kendileri, "sizin paranıza" "nakit kredi" kullanım parası ve faizi uygularlar, yani o fazladan olan meblağı da şak diye çekemezsiniz en az 24 saat bekleyip bankayı aramalısınız, onlar sisteme işlerler ve fazladan yatırmış olduğunuz meblağı geri çekerken faiz ödemezsiniz.

diğer yandan, yunanistan'ın ulusal bankasına aittir bu banka. çok kolay, adam gibi araştırma yapmadan kredi kartı vermesi, hızla büyümeye çalışması herhalde tesadüf değildir zira "kredi kartı borçlusu" pastasından sağlam dilim kapmaya çalışmaktadır. türkiye'nin ekonomiyi yönlendiren bakanları da gerim gerim gerinsinler bankaları yabancılar alıyor diye, ziraat bankası yunanistan'daki bir özel bankayı satın almak istesin bakalım satıyorlar mı? bir siz zekisiniz zaten anasını satayım...
sol frame de ismini görmemle geçen aylarda yaşadığım hadiseyi (#1687045) aklıma getiren banka.
ziraat bankası batı trakya da iskeçe de gümülcine de şube açamazken, şube açmalarına izin verilmezken, elin yunanı fiba holding - eski finasbank patronuna hüsnü özyeğine milyar dolarları sayıp, türk halkını soymaya, miilyar dolarlarını katlamaya başlıyor.

bu bankayla tüm ilişkilerinizi gözden geçirin lütfen..
türk gençlerini, üniversitelileri daha öğrencilik yıllarından boyunduruğa alan banka. öğrencilere çok cazip koşullarla verilen dağıtılan kartlardan zaten aldıysanız kurtulmanız mucize. mezun olursunuz. burs almışsınızdır. geri ödenecek. devlet eskisi gibi değil.. artık bursları geri de toplamak için bastıracak.

para yok, pul yok, iş de yok. babadan, dededen mal mülk sermaye de yok. finansbank genç arkadaşlara iş olanağı sağlıyor. girin, başlayın kariyer yapmaya(!) kredi kartı pazarlayarak başlayın. satış yapın. sisteme yeni borçlular katılması için çalışın. sömürün türk insanını. alın paralarını. aç gebersinler. ödemesin, ödeyemesinler. limitini artırın.. acımayın. 250 YTL extra açın..size de asgari ücretten biraz fazlası. açın bi masa köşe başına. cardfinans satmaya çalışın. sömürün.

kira, elektirk, su, doğalgaz, telefon, ulaşım, eğitim, mutfak masrafları... derken nakit çekin bankamatikten. arkadaşınıza kullandırın kartınızı. ödemesin. sonra...ev sahibi kirayı ödemediğinizde çoluğunuza çocuğunuza yan baksın, ihbarlar yağmaya başlasın. hacizlik- icralık dava tebliğleri dolsun taşsın. çaresiz kalın. yiyecek ekmeğe muhtaç olun. sonra? neyiniz var neyiniz yok satın. borç harç ödeyin diycem ama yetmez! çok birikmiştir. altınlar, bilezikler, yüzükler. yeterli olmaz. daha neyiniz kalır acaba nakite çevrilebilir(!)

istanbul since 1453...bırakın bu edebiyatı lütfen! elin yunanı başka bir yol bulmuş. fatih gibi top falan döktürmüyor. istanbul u aldınız ama diyorlar içlerinden, ben donunuza kadar geri alıcam diyen banka...(!)
(bkz: hüsnü özyeğin)
(bkz: girit)
kredi kartını satıp kapatmak için binbir dereden su getiren bankamsı.sistemsiz banka.asla bir akbank garanti yapı kredi* iş bankası ya da hsbc olamayacak olan banka.
hesabı telefonla hemen açan ama kapatmaya gelince felçlileri bile şubeye isteyebilen bankadır...