bugün

cihat fethi tevetoğlu 1916 yılı istanbul doğumlu doktor. aslen rizelidir, babasının asker olması nedeni ile istanbul yaşamış ve büyümüştür küçüklüğünde babasının etkisinde kalarak türkçülük ideolojisine yönelmiştir. tevetoğlu, özellikle lise yıllarında bu ilgisini aktif şekilde yaşamaya başlamıştır. türkçülüğünü, şiire olan düşkünlüğü sayesinde gençlik yıllarında şiirleri ile ifade etmiştir. bu şiirleri dönemin türkçülerinin dergilerinde sık sık yayınlanmış, bu sayede nihal atsız ile tanışan ve türkçü mücadeleye katılan yazar ömür boyunca da mücadelesine devam etmiştir . yazarlığa türkçülük ülküsündeki başlamıştır. kopuz, atsız mecmua, türk kültürü, orhun, türk sazı, çınaraltı, ülkü, toprak, hayat tarih dergilerinde ve tasvir, yeni istanbul, son havadis gazetelerinde yazdı. türk ansiklopedisi fahrî yöneticilik yapıp makaleler yayınlamıştır. komünizmle mücadele derneği kurucuları arasında yer almıştır. tevetoğlu, türkçülüğün ikinci dünya savaşı nedeni ile uluslar arası siyasi konjektörünün de etkisiyle yükselmesinde önemli rol oynamıştır, türk siyasi tarihinde türkçülüğün önde helen isimleri arasındadır.

1944 yılında türkçülük turancılık davasında yargılananlar arasındadır.

Tarkan tevetoğlu nun ise büyük amcasıdır.
Megastar Takan'ın dedesinin kardeşi. Ülkücü hareketin önde gelen isimlerindendir. Aşağıdaki şiir kendisine aittir.

Çiçek açar güneş soldursun diye
Bende Türklük için kurban doğmuşum
Anamdan Tanrı'ya son bir hediye
Bende Türklük için kuban doğmuşum

Dedem değirmenci,babam kaptanmış
Ninem tarlalarda kavrulmuş,yanmış
Bir çift ağam yurda sunulan kanmış
Bende Türklük için kurban doğmuşum.

Ferhat Şirin'ine ırmakmış,selmiş
Yolunda dağları yıpratmış delmiş
Mecnun Leyla için dünyaya gelmiş
Bende Türklük için kurban doğmuşum.