bugün

2. dünya savaşı sonra rusların berlinden çekilmeyip gittikleri yere kadar duvar örmesiyle bu duvarın ardında kalan kısım. kuruluşundan itibaren avrupaya yapılan marschall yardımları ve truman doktrini nin ana felsefesine kaynak oluşturmuş ve avrupaya taşınmak ve yayılmak istenen kapitalizmin çıkış noktası olmuştur. daha sonra avrupaya getirilen ve avrupadaki sovyet etkisindeki doğu avrupa ülkeleri hariç ingiltere fransa gibi tüm avrupa ülkelerinde desteklenen amerikan yanlısı kapitalizmin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki zaferiyle sscb yıkılmış ve doğu almanya ile birleşmiştir
görsel
görsel
görsel

görebileceğimiz gibi 2010 yılında, türkiye'nin orta yerinde, halen kalem ucu üretebilen firma. işin aslı ben bunu nisan ayında 1 tl vererek aldım. tombo uçlar 75 kuruş iken. dedim çok güzeldir. lakin kutunun üstündeki yazının niye arial ile yazıldığına anlam verememiştim. şimdi veriyorum.
1970'li yılların türkiye'sinde herkesin işçi olarak gitmek ve gidip de 6 ayda mercedes alıp vatana hava atmak için dönmek istediği ülke. plakalardaki kocaman d harfiyle bağdaşık bir yapısı vardı.
1990 yılından evvel sadece batı almanya'nın resmi adı iken birleşmeden sonra tamamının ismi olmuştur. ama kullanılmaz orası ayrı.

(bkz: germany)
(bkz: almanya)
1988'de, nato ve abd aracılığı ile 347 milyon dolarlık yardım sağladığımız, ileri derecede endüstrileşmiş ülkeydi.
(bkz: demokratik almanya cumhuriyeti)
16 eyaleti vardır.
görsel