bugün

Günde 1 bardaktan fazla kahve tüketmek sağlığınız için zararlıdır. Aşırı kafein alımı, bir süre sonra ellerinizde titremeye neden olacaktır.
günde 3-4 kupa kahve tüketip üstüne geceleri kuzular gibi uyuyan, elleri, ayakları, bilimum organları titremeyen bir insan olarak diyebilirim ki o oran kişiden kişiye değişir. alkol olayı gibi bir şişe bira ile yamulan var 70 lik rakıya banamısın demeyen insan var. ama herşeyin fazlasında olduğu gibi aşırı kahve tüketimi iyi değildir.
Uyarıcı etkisi nedeniyle fazla tüketilmesi uykusuzluk, çarpıntı ve sinir bozukluğuna neden olur. kararında içilirse zindelik verir.
nasıl tükettiğinize göre sonucu değişir. Çöpe dökerek tüketilirse sağlığa bir bok olmaz. Tüketmek nedir amg.
Mükemmel bir zevke sahip olmaktır. illaha öyle pahalı kahve içmeniz gerekmiyor, sade bir kahve ve yanında bitter çikolata bile süper tatmin eder.
kafeinli neskafeler suyu tutar vücutta, vücut susuz kalır. uzun vadede idrarınız çok asidik olabilir ve idrar yolunu tahriş eder, hatta kanamaya bile yol açabilir. dışkınız sertleşir, gene vücudun susuzluğuna binaen, o da dışkı yolundan sert geçer, hatta kanamaya yol açabilir. gözünüz de susuz kalabilir, gözde çeşitli problemler oluşabilir. vücudun susuz kalması iyi değildir kesinlikle.

buna çözüm olarak çok su içebilirsiniz, zaten her vücut günde 1.5 - 2 litre içmelidir, kahve - çay hiç içmese bile. bir de kafeinsiz neskafeleri tercih edin, onlar nispeten daha az zararlıdır.
fazla kafein almanıza, dolayısıyla fazladan enerji almanıza sebep verecek aktivite. bu enerjiyi üzerinizden atmazsanız olacaklar hem komik hem de korkunç olabilir. benim bel altıma vurmuştu. ertesi sabah kalktığımda penisimin gereğinden fazla büyümüş olduğunu görmemle birlikte (ki bu sahip olanın hoşuna gidecek bir büyüklükten öte bir büyüklüktü) nefret ettiğim hastaneye koşmam bir oldu. bir yandan kendi kendime yaşadıklarım hakkında dalga geçip gülüyor bir yandan da endişeleniyordum. korkuyla yaşlılarla aynı sırada hastanede beklemiştim. ya çocuğum olmazsa korkusu tam olarak budur işte. doktor fazla mastürbasyon yapıp yapmadığımı veya kafein tüketip tüketmediğimi sordu. mastürbasyon seviyem gayet normalken birden aydınlanma yaşayarak sorunun evvelsi gün içtiğim on bardak kahvede olduğunu hatırlayıvermiştim. neyseki o günler geçti artık.

demek istediğim odur ki günde maksimum beş bardak sek kahve idealdir. çok seviyorsunuz yahut bir şekilde ihtiyacınız var biliyorum ancak benim yaşadığım gibi bir olayı yaşamak istemiyorsanız bunu bir düşünün derim.
mide yanmasına ve el titremesine sebep olan bırakamadığım alışkanlığımdır.
Ellerimi titremesine sebep olmasına ragmen sabah sebepsizce tükettiğim çay ve kahve çok içince alkolden daha zararlı bence.
bağımlılığa sebep olur.

günde en az 2 fincan kahve olmazsa olmazımdır.
kuru kahve tüketmek, anemi: halk dilinde kansızlık olarak yorumlanır.
sıklıkla yaptığım hareket. bir de şöyle bi alışkanlık geliştirdim gecenin bi yarısı dertliyim mesela alkol alma ihtiyacım var ama evde alkol yok, gidip alma imkanım da yok kahve içmeye başlıyorum.
ama şöyle kötü bir yanı da var bu da üniversite zamanında finallere çalışırken edindiğim alışkanlıktır; sabah 5'e kadar ders çalışırdım, gece yarısından sabah 5'e kadar en az 5-6 kahve götürürdüm. sonra uyumaya gittiğimde böyle kalbimde bir çırpınış, bir yerimde dönüp durma, içimde bir sıkıntı, uyuyamazdım bir türlü... bide bu mereti böyle sürekli içtikten sonra aniden bi gün içmezsen başın ağrıyo.
çalışmak için iyi bir dost...
uzun süreli kullanımda tümöre sebep olabilir...
tabi dişleriniz kolay sararıyorsa tercih etmeyin.
ince belli her zaman tercihim olmuştur . kahvenin ağır geldiği zamanlar iyi bir dosttur . kahveciler düşman görmesin sakın bizi
Demir emilimini azaltan baş düşman olduğu için, anemiye davetiyedir.
gene birileri duyduğu şeyleri millete empoze etmeye çalışıyor.
hayır kahve felan da satmıyordur ama neden yapıyorsa artık.

çay ve kahvede bulunan kafeinin belli bir miktardan sonrası resmen uyuşturucu gibidir.
o sınırda sanırım 2 fincan kahve veya 2 bardak çay.
bu kafein beyinle sinir ağları arasına girip bağlanıyı kesiyor ya da istediği gibi şekillendiriyor.
sahete bir mutluluk hissetiriyor.
sahte olan her şey gibi bu da zararlı.
sadece bu olsa bi nebze.
çarpıntı, sinirlilik, bazen uyku vs bir sürü yan tesiri var.
o sınırı neden koymuşlar?
vücut bu kafeinin ancak bu kadarını yok edebiliyor, 1 günde yani kefein vücudun uzaklaştırmaya çalıştığı bi şey.
oradan anla yani.

not: bu entry ağır çay içilirken girilmiştir.
Sabah double espresso içerim. Öğlen türk kahvesi ve akşam da americano içerdim su gibi ve bir sürü çay tahminen günlük 600 mg kafein alıyorum. Çay ve kahve yerine kafein içermeyen bitki çayları ıhlamur, adaçayı, melisa, hibiscus, papatya türevlini tüketiyorum. Kahve yerine de hindistan ya da badem sütü ile matcha içiyorum kafein miktarı daha az ve sağlıklı. Birkaç gün bunlarla devam ettikten sonra çay ve kahve arzum oldukça azaldı ve uykum daha düzeli hale geldi.
Aritminin bir numaralı sebebi. Dikkat edilmesi gerekir. Şakaya gelmez.

Evet.
Ani şeker düşmelerimin sebebi olarak görüyorum fazla kahve tüketmeyi. Bir süredir azalttım bakalım değişim olacak mı..
Günde 2 kahve yetiyor, misafir flan gelirse en fazla 3 olur. Daha üzeri abartı olur.
fazla kahve tüketmek uyku dengesini bozduğu gibi, reflü oluşumunu da tetikliyor. reflü hastalığına yakalananlar az ama sık öğünlerle beslenmek ve hastalığın atağa geçtiği dönemlerde mide asidini azaltacak ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorlar. baharatlı,şekerli, yağlı yiyeceklerin yanı sıra asit, kafein ya da alkol içeren içeceklerden olabildiğince uzak durmaları gerekiyor. sigarayı söylemeye gerek yok zaten. bu hastalıktan tam kurtuluş ise gastroenteroloji cerrahının mide ve yemek borusu arasındaki kapağın eski haline döndürmesi için gerçekleştirdiği cerrahi müdahaleden geçiyor. fazla kahve tüketimi, özellikle şeker ile birleşirse, dişlere de zarar verme potansiyeline sahip. o yüzden fazla kahve tüketimi için aman diyeyim. zaten ekonomik krizin her ay daha fazla derinleşmesi dışarıda kahve fiyatlarını da yükseltti. cebe de cüzi miktarda faydası olur. gerçi hiçbir minik tasarruf toplumsal yoksullaşmayı engelleyemeyecek o da başka mesele.
Günümüzde güne kahveyle başlamak, Expresso cappuccino felan içmek özenti değil mi ya? Kahve içince popüler ve cool oluyorsunuz sanki yaa.
Gecenin huzuruna varmak için gerekendir. Aptal sabahları uyuyarak geçirmek için bir fırsattır.
Bugün yaptığımdır, sağlıksız olduğunu biliyorum ama hem çok seviyorum hem de ciddi anlamda uyanık kalmaya ihtiyacım var.