bugün

inatci bir hayvandir, gönlü olursa cok iyi calisir eger gönlü yoksa esek sudan gelene kadar sözü kullaklarimizda cinlar...
geri geri gitmeyen tek hayvan olup esegi saglam kaziga baglamamiz önerilmistir...
asik olunasi gözleri vardir... eger binilecekse iyi bir jokey olunmasi gerekmektedir, zira düsüldügü zaman esekten düsmüse dönülebilinir...
cok sirin bir hayvandir...

(bkz: esek oglu esek)
yalın halde kullanıldığında sevimlilik anlamlı olduğu düşünülen ama işe oğlu diye uzatılması girilince kılıçları çektiren bir hayvan ismi.

sezercik çok sever.
(bkz: merkep)
Yıllara göre ortalama alındığında, her sene eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölenlerin sayısından daha fazla.
sevgiliye zıpırlık yaptığında *edilecek hitap biçimi.
(bkz: eşek kafalı)
tek parmaklılar takımından olan bir memelidir.
(bkz: eseği saldım çayıra)
kinci bir hayvandir
soyle ki,bi grup 7-8 yasindaki cocuk toplulugu 'oyun' olsun diye * esegin malum yerine sopa sokar.bu olaydan bi kac gun sonra esek olay kahramani cocugu gorunce isirarak kafa derisini koparir.
cikarilacak ders:esege olan davranislarinizi olcup bicin,sonra size farkli cesitlerde geri donebilir
http://www.youtube.com/wa...auNrk&feature=related
(bkz: yoga yapan mistik eşek)
cinsel organları tahrik edici bir biçimde * açıkta bulunan ve iktidar partisi tarafından örtünmeleri/giydirilmeleri ile ilgili kanun çıkarılması muhtemel hayvanlardan biri...
zannediyorum kainattaki en uzun uzva* sahiptir. geçen gün tesadüf üzerine görmüşlüğüm ve çenemi yerden toplayamadığım bir durumum olmuştur.
ironi dolu bir hayvan.
Hayvanlar aleminde en uzun cinsel organa sahip olmasıyla bilinir. Hatta ona bir erkek olarak baktıgım zaman kendimde büyük bir eksiklik hissederim. Ama cinsel organı nekadar uzun olursa olsun bütün köyün gencleri ilk cinsel deneyimlerini bu hayvan sayesinde yaşamışlardır.
etme eşekle muhabet kızdırırsın, silme cam kırığıyla g.tünü çizdirirsin deyişindeki hayvan karakter.
eşek hayvanının imla hatasına uğrayan kullanımıdır. konuşma dilinde ve yazı dilinde bu hata yapılır.
dünyanın en güzel gözlü hayvanı olmasından kaynaklanıyor olsa gerek ;
yurdum insani çok yakın ilişkiler geliştirmiştir bu hayvancıkla...

Etinden (eşek adası sucukları), binekliğinden ve salına salına yürüyüşünden (köyde tenhada sevişme deneyimleri) sonuna kadar istifade edilir.

ilgili atasözleri :

(bkz: sikmeyeceği eşeğin altına taş koymamak)
(bkz: eşşeğin amına su kaçırmak)
sürekli cinsel organı bi yerlere sokulmaya çalışan hayvan türü.."adam sandık eşeği alnımıza değdi taşşağı"
(bkz: #3728033)
insanla arasında aşk yaşanmasına sebep olan talihsiz hayvan.
patlıcan gibi , ev kedisi gibi , göt lalesi gibi gerektiğinde küfür olabilme yetisine sahip bi hayvan adıdır..
at gibi sahibinin her istedigini degilde, kendisinin istedigini yapan, gururlu, inatcimi inatci, dünyadaki en güzel gözlere sahip, saygi duyulasi hayvan.
(bkz: binicem üstüne vurucam kırbacı)
cinsel organı bir ölçü birimi olarak kullanılan hayvan.
seçici bir hayvandır. canı istemedimi yürümez, her önüne konanı yemez . insanlar bunu inatçılık olarak algılar. aslında eşeğin bu davranışları onun tavır sahibi, onurlu bir hayvan olduğunun göstergesidir.
atasözlerinin başrol oyuncusu. canım benim. altın semer vurulur yine eşşek diye hor görülür. vay efendim önüne su ile rakı koysan su içer çünkü eşektir.** okumak cahilliği alır eşeklik baki kalır var bi de.

ben derim ki bardağa dolu tarafından bakmak lazım. hiç değişmez hep aynı kalır eşek, paraya tamah etmez. yirim.