bugün

atgillerden, uzun kulakli binek ve hizmet hayvani, merkep, karakaçan.
kaba, yeteneksiz, inatçi kimse.
espri standartları enstitüsü kurumu nün kisaltmasi.
katırın babasıdır.
nereden kaynaklandığını bilmediğim bir şekilde söylendiğinde karşıdakinin hakaret olarak algıladığı kaba söz, yergi.
gözlerinin güzelliği ile ünlü,sevimli hayvan
bir hareketine çok kızdığımız ancak aynı zamanda da sevildiği için kırıcı kelimeler sarfedemeyeceğimiz insanlara tepkimizi dile getirmede kullandığımız masumane hitap şekli.
hoşaftan anlamaz bu.
"esek olana semer vuran çok olur" şeklindeki anlamlı sözde geçen, anlamlı bakan hayvan.
bazılarını sesi bilindiğin aksine şöyle çıkar;

-ahuuuuuuuuuuu ahuuuuuuuuuuuuuu *
sıpanın ebeveyni.
lafın tamamının söylenmesi gereken varlık.

(bkz: lafın tamamı eşege söylenir)
farsçası merkeptir
Oy benim eşek gözlerine kurban olduğum
Ne de güzel bakıyorsun oy sürmeli sürmeli
Şimdi bana çok kızacaksın seni bilmezmiyim
Kötü niyetle söylemedim vallahi billahi

Dünya`nın en güzel gözleri eşşeklerdedir,
Sana yaptığım onca iltifat hep bu nedenledir

Yine beni yanlış anlarsın
Niye bana kızarsın
Ah be kader aklıma geldi
Karaların aldığı

Tut ki kara gözlüm dedim
Tut ki mavi yeşil
Ama dünya`nın en güzel gözü eşeklerdedir.

murat kekili
köy orospusu..
bir iskanbil oyunu. çok eğlencelidir. en başta kağıtlar ayrılır. örneğin 4 kişi oynanıyorsa papazlar, kızlar, valeler bide aslar ayrılır. istek halinde başkalarıda ayrılabilir. hatta oyuncu sayısı arttıkça rakamlardanda dörder tane ayrılır. sonra dağıtılır. kağıtlardan 1 tane her turda sağındakine geçirilir. arkasından elin deki 4 kağıt aynı olunca kişi eşek diye elini ortaya koyar ve geri kalanlarda koyar. en üstte kalan talihsiz e harfini alır ve sonra yine en üstte kalırsa eş olur. en başta kim eşek olursa o çıkar. sonra kalanlar arsında oyun devam eder son kalan iki kişi oyunu kazanmış sayılır. birinci isteniyorsa kişiler arasında bilek güreştirilebilir.*
sevdiceğin ağzından çıkabilecek sevgi kelimesi.
(bkz: kadife)
bir iskambil oyunu.
Cahille etme ülfet aklının miktarı yok,
Sırtı çullı, kendi merkep, boynunda yuları yok.
son derece gürültülü oynanan sonunda birinin elinin acıması, çizilmesi, yada tırmalanmasi sonucu bırakılan dehşet dercede eglenceli olan oynaması çok basit bir iskambil oyunu.
hoşaftan anlamayan hayvan ayrıca sudan gelmesi uzun süren hayvan olarak da bilinir...
aldatan erkekler..
(bkz: eşek ve katır tepmesi)
(bkz: donkey)
(bkz: ass)