bugün

Şimdi bakıyoruz haberlere adamlar asgari ücreti baz alarak kira yükseltiyorlar memur gelir oturur bana ne kardeşim diyorlar ama günümüzde memurlar bile oturamaz durumdadır. Çünkü memur alıyor 13 bin ev olmuş 12 bin. Bu adam 1 ay bin lirayla mı geçinecek. Zaten gıda fiyatları almış başını gitmiş. Ev sahiplerine ağır yaptırımlar gelmeli.
sözlüğümüzde bulunan "iktisat ve ekonomi" mezunu arkadaşların aydınlatması gereken sorunsaldır. bundan 25 sene öncesinin asgari ücretinin 3 katını alıyorsunuz susun diyorlar. ben asgari ücret almıyorum ama alanlara söylüyor işte.
economist olarak yapacağım tek yorum

aç gözlüler aq.
gene başlamışlar ağlamaya.
Komünizm, sosyalizmin adını duyunca öcü görmüşe dönüp ölümüne kapitalizmi savunanlar kapitalizm ucuyla dokundurunca bağrınmaya başlıyor, enteresan.
kardeşim, basit bir kapitalizm kuralı. adam bir hizmet, bir ürün gösteriyor, bir Fiyat biçiyor, beğenirsen alırsın, beğenmezsen almazsın.
sen az para kazanıyorsun diye ev sahibi mi dert etmek zorunda?
Hem habire devleti karıştırmak ne? devlet çok düşünüyorsa evsizleri, ev yapıp versin o zaman benim evimle erkeklik yapacağına.
hayııır hayııır olur mu hiç? birleşmiş milletlerin en muteber gdp ppp endeksine göre biz dünyanın en zengin 11. halkıyız.
görsel

tabi bizden sorumlu da (bkz: tüik) o birleşmiş milletlere "türkiye'de yıllık enflasyon %70, maaş artışları %100, kira artışları %25" diyor. o hesap ordan öyle çıkıyor. yalan mı? dışardan sorana teoride türkiye'de ev kiraları bir yılda sadece %25'cik arttı. kanunu bile var.
enflasyonun yüzde 70 olduğu yerde kira artışının yüzde 25 olması normal mi?
Eee? Asgari maaşın 100 dolar olduğu dönemlerde kira kaç mış lo? Ücret seviyesinin döviz düzeyinde bile bu kadar artması çok zorunuza gitmiş anlaşılan.

--spoiler--

enflasyonun yüzde 70 olduğu yerde kira artışının yüzde 25 olması normal mi?

--spoiler--

Enflasyon, tüketim fiyat endeksinin ta kendisidir.
Kira ve konut fiyatları değil.

Tebrikler. Bir şey öğrenmiş oldunuz.
doların kendisinde enflasyon yok mu, o zamanki 100 dolarla bugünkü 100 dolar aynı mı? 20 yılda asgari ücrette artış bir türkiye'de ve tayyibin maharetiyle mi oldu?
görsel
2000 krizinde ilkokulda olanın şimdi kendisinin ilkokulda çocuğu var. bak reisiniz yine en iyisi bilmiş söylemiş. tamam çok uzatmaya gerek yok, oy kullanacak olanlar kendisinin şu tavsiyesini uygulasın:
görsel
Sizde çadırda kalın kardeşim.
--spoiler--
enflasyon, tüketim fiyat endeksinin ta kendisidir.
kira ve konut fiyatları değil.
--spoiler--

cocugum seni kucukken besikten mi dusurduler?

Bu yuzden mi anlama zorlugu cekiyorsun?

Bak bilale anlatir gibi anlatayim.

Farzetki adamin birinin tek geliri kiraya verdigi evi. anladin mi?

farzetki bu adam gecen sene evini yuz liraya kiraya veriyordu. anladin mi?

farzetki bu adam gecen sene aldigi yiyecek icecegede yuz lira veriyordu. anladin mi?

faRZET KI adamin evi bu sene yuzde 25 kira artisiyla oldumu sana 125 lira? anladin mi?

Farzetki enflasyondan dolayi gecen sene 100 lira olan yiyecek icecekte oldumu sana 170 lira? Anladin mi?

he simdi sonuca geliyoruz, iyi odaklan:

Gecen sene eline geciyordu 100 tl, harciyordu 100 tl,

bu sene eline geciyor 125 tl, ama harcadigi 170 tl.

var miymis enflasyonun kira ve konut kira artisiyla ilgisi?
--spoiler--
“ödeyemiyorsan yaşama öl” diyen bir seçmen kitlesi ile karşı karşıyayız.
--spoiler--

bunun secmen kitlesi ile ne alakasi var?

ne denmesini bekliyorsunuz? Odeyemezsen gel koynumda yat mi desinler?
Enflasyon ne olursa olsun 3500 tl olan kira 12000 tl falan yapılmaz tamamen açgözlülük. %100 zam yapsan 7000 oluyor aq nasıl bi sikiş lan bu.
halkın, en temel insanı ihtiyaçlardan olan barınma ihtiyacından yoksun bırakılmasıdır.
ben diyorum ankara, bu diyor benimde gotum kara....
he cocuuugum, he yavrum,
sen haklisin, en iyi sen biliyorsun.
allah yakinlarina sabir versin.
görsel

bundaki mallik seviyesini gorunce frank bile bi entellektuel geldi gozume.
ben diyorum iktisat, bu diyor ecevit cok sahane.
tamam yavrum. sensin. oley chp chp. oley. chp cok güzel. vavvvvvv chp. oley oley.

tamam.
(bkz: #45971935)
ben biliyorum mallarimi. aninda bagladi gene chp liye.
mülteci sorunu konut krizinin en büyük sebebi. talep arttıkça ev sahiplerinin seçme şansı arttı.

aldığımız göç oranında sosyal konut yapmadı devlet. göstermelik yapıyorlar bazı illerde en ücra köşelere, o da kime yetsin.

devlet şimdi yamayı vaat ettiği toki seferberliğini 10 sene önce yapmalıydı.

köyden kente göçün önüne geçemiyorlar. çiftçi kazanamayınca tarlayı satıp şehre geliyor. ya da köyde iş olmayınca insanlar şehirde şanslarını arıyorlar..

doların bu derece artması yurtdışındaki insanların ucuza ülkemizden ev almalarını kolaylaştırdı. onlar da tok satıcı olunca düşük kira hayal oldu.
her seyi akp'ye baglayip,
cehapeyi elestiren herkese "akcomar", "akpli", "ak troll" diyen capulcularin götüne girsin.
herkes bu fiyatlardan şikayetçiyse bu zamları yapan kim dedirten durumdur. sadece ev kiraları değil, giyim, gıda her türlü temel ihtiyaç almış başını gidiyor. illa ki birinizden biri buna sebep oluyor.
Maalesef faiz sebep, enflasyon sonuç ekonomi sisteminin sonuçlarından en ağır olanıdır.

Bakalım daha neler yaşayacağız...
Dün bir emlakçıyla görüştüm bir daire için. Daire Beylikdüzü’nde. “ bak ben 50 yaşımdayım açık konuşayım. instagrama girip güzel kızlara bakıyoruz ama bizimle olmayacaklarını biliyoruz ama yine de bakıyoruz ya bu daireler de öyle. Bak geç kardeşim.” Dedi.
bir ülkenin sanayi ve diğer bütün kilit ticaretinin merkezinin tek bir il üzerinden gerçekleşmesinin tehlikelerinden birinin gerçekleşmesi.

Ki bu gerçekten olası tehlikelerin arasında en hafifi.

Almanya'nın nüfusu da 80 Milyon. Ancak 25 Milyonluk bir şehri yok.

Nüfus ve üretim devletin planlamasında ülkeye yayılmalı. Aşırı yığılma ve seyrelmeye izin verilmemeli.
kötü kiracı ev sahibi yapar. gerisini siz düşünün!
Deli oluyorum arkadaş. Böyle kafalarına göre zam yapıyorlar acıma yok Allah korkusu yok. Fırsatını bulunca bu millet bu milletin resmen kanını emiyor. Sonra boku dış güçlere atıyor.
Halkimizin ahlak yoksunlugunu gösterir. Ahlaksizsiniz ev sahipleri!.