bugün

Eskişehirin en iyi lisesi tabikide. öss'de türkiye üçüncüsü çıkartmış güzide okul. yeni gelen öğrencilere paşa yapmak gibi bi geleneği de vardır. (bkz: paşa)daha fazla bilgi için http://www.ealliyiz.biz
(bkz: eal)
daha iyisi için (bkz: eskişehir fatih fen lisesi)
tabiki eskişehirin en iyisi olan eskişehir kılıçoğlu anadolulisesi ile aşık atamayacak okuldur. ekal mezun bunu bir kere daha kanıtlamıştır. **
kişi başına yaklaşık olarak 1.2 converse düşen okul. okulum.
kılıçoğlu anadolu lisesi'nin manasız bir şekilde kendine "biz daha iyiyiz." diyebildiği okul. kuruluş tarihi, gelenekleri, akademik ve sportif başarılar baz alındığında acı gerçeği kendileri de fark edecekler ama bakmak lazım tabi önce..
daha ineği için (bkz: eskişehir fatih fen lisesi)
daha farklısı için (bkz: eskişehir anadolu lisesi)
içerisinde "we're not better, bot different" mottosunu benimsemiş öğrencileri barındıran kutsal mekan.
içerisinde, tikkylikle alakası olmayan, anadolunun dört bir yanından bileklerinin hakkıyla gelmiş öğrencileri bulunduran mekan- ki aralarına birkaç tane karışmış olsa ne yazar. * * *
Zamanında birincilikle girdiğim Eskişehir'in bir numaralı anadolu lisesi. 50. yıl mezunlarını veridiği 2005 yılında_ki benim de mezun olduğum yıl_ Türkiye'de ÖSS'de Anadolu Liseleri arasında 2. olan okuldur. Ayrıca çok farklı kişiliklere sahip hocalara da sahiptir. Örneğin Ayşe Uğur isimli hocasının bir zamanlar okul sahalarında dolaşırken üzerine lisenin inşa edildiği konusunda rivayetler dönmektedir. Bu yüzdendir ki kendisi 80'li yıllardaki mezunları bile okutmuş ve hala öğretimine devam etmektedir.
ilk girildiğinde bitsede kurtulsak dediğin;ama mezun olunca kıymetini daha iyi anladığın okul*
bir zamanlar Türkiye'nin en iyi beş okulundan biri iken uzun ve ızdıraplı bir süreç sonucunda sıradanlaştırılmış ve mezunu olmaktan her zaman gurur duyduğum okul. ben eal'ye kayıt olduğumda altın çağının son demlerindeydi. daha sonra dar kafalı kadrolaşmalar, öğrencisini koyun yerine koyan idare ve olmayan iktidar için verilen kavgalar neticesinde bütün kalitesini yitirdi. en iyi öğretmenleri sindirildi ya da küstürüldü ve sonuç olarak okuldan uzaklaşmaları sağlandı. kalanlar ise ya yerlerinden oynatılmalarını engelleyecek tanıdıklara(!) sahip olanlar ya da idarenin kalmasında sakınca görmediği kişilerdi. bütün bu olumsuzluklara rağmen Eskişehir'in en iyi okuluydu ben mezun olurken. hala hasretle anarım
mavi köşesi,spor salonu arkası,ayşe uğuru,inşaatı,koruluğu,servisleri,muhabbetleri,yan okulun * tostu,öğrencileriyle muhteşem eğitim yuvası.
2003 yılında mezun olduğum, eskişehir in gururu. eskişehir maarif koleji ilk adıdır. kolej zamanındayken torpille bile girmenin zor olduğu nadide okullardan birisidir.
edit: ulan yaşımı belli attim yanlışlıkla. *
eskişehir'de kızların ten rengi çorap giydiği tek lise.
yüksek puanlıların alınıp çoğunun ilk senede üniversiteyi kazanamadığı lise.
kazanıp orada okuyamayanın çok şey kaybettiği, en güzel yıllarımı geçirdiğim ve daha da güzel yıllarımın geçeceği, bana kalırsa tükiye'nin, teoriye bakılırsa eskişehir'in bir numaralı anadolu lisesi. çınar ağacı ve öğrenci kalitesi ile fark atar. mezunları ile ünlü, sosyal yaşantısı ile özenilesidir, sevilen okuldur. *
okulum, gel bir on sene daha oku deseler koşarak gideceğim, tarihi başarılarla dolu, eskişehir in en kıskanılan ve örnek alınan, özenilen lisesidir. ekal rakibi bile olamaz, fatih fen de sadece inek yetiştirmektedir.
ayrıca okuyanlarının özellikle mezun olduktan sonra birbirine çok bağlı oldukları okul.
ahan da bir hatıra:

bir keresinde izmir de ev arkadaşımla beraber izmir!deki eal mezunlarını bir araya getirmek için başlattığımız uğraşı sayesinde tanıştığımız 1969 mezunu bir ağabeyimiz bizi görünce öyle heyecanlandı ki bize neredeyse hacım diye hitap edecekti. o çınar ağacından ve cihat kızılcım'dan bahsetmişti. ta onun zamanında varmış ikisi de.***
(bkz: eal li olunmaz eal li doğulur)***
nihayetinde türkiye'nin en okunulası birkaç lisesinden birisidir. hatta belki en iyisidir.
kazanıp, orda oku(ya)mayanlardan olduğum lise.
ekal ve efallilerin bakıp avuçlarını yaladıkları lise.
Mensupları EFFL'den inekler diye bahseder ama içlerini yanar, orta üçe de o sınava da lanet okurlar.
Hakan Emek, Kadir Arıcı, Ali Lidar, Coşkun Çebitürk ve Zahide Hoca gibi çoğu kişinin üniversitede rastlayamayacağı hocaları barındırır.

Pokemon Kulübü'nün doğuş yeridir.
hayatımın şu ana kadar ki en matrak yıllarının geçtiği harika lisedir. erdal hocam senin kelini bile özledim.
duydugum kadariyla ogretmenlerin hala ve hala ogrencileri fisledigi okul. laiklik teriminin bokunu cikartmakta ustune yoktur bu okulun.
Bir açıköğretim lisesi değildir.
8 yıllık eğitim cıktıktan sonra kalitesi düşmüştür.

Mal mal adamlar gelmiştir ama onların öncesinde çok iyi bir okuldu.