bugün

o birkaç nefeslik koku zaman makinasının ta kendisidir.
Anılar koku yoluyla beyinde kodlanır. Ve ani gelen o koku seni 30 yıl önce balkonda otururken esen bir rüzgarla tüylerinin urpermesinin verdiği duyguyu yaşatır sana anlık olarak.
Evin önünde yapılan yufka ve gözleme kokusu . Buram buram çocukluk kokar .
Çocukluk döneminde mutfaktan gelen kokular başta gelir.
ilaveten dede ve ninelerin toprak-ter karışımı kokusu.
Anne baba kokusu.
Misk i amberdir rahmetli dedem sürer elimden tutar camiye götürürdü.
bazen özlüyorum o küçüklüğümü.
Şekerli parfüm.
Islak toprak kokusu, çocukluğumu hatırlatır.
Islak odun kokusu.
Çamaşır suyu kokusudur. annemin elleri hep çamaşır suyu kokuyor diye onu annemin teninin kokusu sanırdım ve bana öyle güzel öyle anne gelirdi ki.
denizin kokusu.
rutubettir. daha ne olabilir ki.
güneşten ısınmış saç kokusu.

beğenemeyen varsa siktirsin gitsin. var böyle bi koku siz bilmezsiniz amına koduklarım.
Sevgilinim parfümü.
karışık tost kokusu hep ilkokulu hatırlatır.
sindi bebekler mi neydi son turda yakaladım 90 lı nesiller o bebek kokusunu hatırlar mı bilemem he bir de bir parfüm kokusu vardı hala var o parfüm ne zaman onu koklasam birden yaş olarak 7 8 e kadar gidebiliyorum
köyde inek kokusu beni 2 3 yaşlarıma götürüyor nerden biliyorsun sayın süser diyebilirsiniz haklısınız insan genelde anı hatırlar yaşı hatırlamaz ama tarihler yanılmaz azizim.benim köyde bulunduğum yaş aralığı 2 3 ise o zaman paşa paşa inanacaksınız.
Bursanın bahar kokusu.
(bkz: bok)
Erkekler için tartışmasız avon parfümüdür. Eski sevgililerinin kokusudur. Bu avon da insana durduk yere aşk acısı çektirir. 3 kızdan 2 sinin avon kullandığını hesap edersek.
Papatya kokusudur.
Kaynamış süt kokusudur. Ne hatırlattığını hatırlamıyorum. Düzgün bir çocukluk dönemi yaşayamadım, evet. Bu yüzden korkunç bir kokudur benim için.
Naftalin kokusudur bence.
kar kokusu. o kevaşeyle (o zamanlar bilmiyodum) yürümüştüm içimde buruk bi heyecan vardı. Evet sevgilisi olduğunu o gün öğrenmiştim.
(bkz: kitap kokusu)

özellikle 1950'lerden, 40'lardan gelen kitaplar bir fena çarpıyor bana.
sobanın üzerindeki mandalina kabuklarının kokusu.
Tütün kolonyası. Bana hep eski bayramları hatırlatır.