bugün

O hiç saksı olmadı

Toprağı bol olsun.
bir ömrü elvis taklidi yaparak geçirmiş şarkıcı..
Bazı insanların ölmesi şaşırtıyor beni.
Kabullenemiyor bünyem.

Çok mu severim erol büyükburç'u?
Hayır.

Ama "ölüm yakışmadı" klişesi bazı insanlar için gerçek gibi.
Erol büyükburç ölmüş müydü sahiden diye sorguladım yine.
bugün hakkın rahmetine kavuşmuş müzisyen ve oyuncu.

göte göt demek için yazılmıştır işbu entry.

ne çok seviyoruz postmodern vefasını. daha üzerinden çok geçmedi adamla dalga geçiyordunuz saksı meselesi yüzünden. şimdi gelmiş büyük sanatçı bilmem ne diyorsunuz. evet allah rahmet eylesin fakat sizi gerçekten hiç samimi bulmuyorum. biraz kendinize ve çevrenize karşı dürüst olun. ölen kişilerin üzerinden prim yapmaya çalışmayın ya!
kendisine saksı yakıştırmasını yapıp seyircileri kopartan sanatçı.
kendisinin ilk türk vampiri olduğundan,hepimizi gömeceğinden,torunlarımızın torunlarınıda gömeceğinden ciddi ciddi şüphelendiğim adam.
"koyun olmayan yerde keciye abdurrahman cavus derler" deyiminin kariyerini özetledigi pop insanidir, asabidir de ayni zamanda.
ajanların spermlerini (ç)aldığını iddia ettikten sonra bir kere daha anladım ki bu adam saksı değilmiş, bambaşka bir şeymiş.
https://youtu.be/6VMnj628nAQ

Dudaklarımda şarkısın.
saygınlığı ile köşesine çekilmeyi beceremeyendir. artık susmalıdır.

edit: 90'lı yıllarda rahmetli eşi emel büyükburçla bayram nostaljisi isimli radyo programıma konuk almıştım kendisini.. şu an gördüğüm manzara sonrası diyebiliyorum ki demek ki eşi onu star ve saygın yapmış. o yıllarda ki eğiticiliğinden, köşesine çekilmiş bir dönemin kralı görüntüsünden şimdi eser yok. neredeyse ajdar'la aşık atacak.
zamanında kazandığı paraları piç etmiş adam. bir gecede bir daire parası yediğimiz oluyordu dediğini duydum. nerenle yedin lan o kadar parayı diyesi geliyor insanın.
Aramızda bana göre tuhaf bir selamlaşmanın geçtiği beyefendi bir adam. Anıtkabir'de askerlik yaptığım dönemde koyu turuncu bir ceketle cafeteryada dikilmekteydi. Kendisine usulca sokulup şöyle dedim:

+ Hoşgeldiniz Erol bey.
- Hoşbulduk güzel yurdumun güzel insanı.

bu selamlaşmanın tebessümü yüzümde gün boyu kalmıştı.
Düşünün, gençliğinizde Türkiyeyi yeni bir müzik akımıyla ilk tanıştıran siz oluyorsunuz. Güzel kaliteli sesinizle birçok vatandaşı coşturuyorsunuz. Adeta neşe katıyorsunuz ülkeye. Şöhretiniz zirvelere çıkıyor, hiç inmeyecek sanıyorsunuz. Sonra bir devir geliyor, sesi bilgisayarla düzenlenmiş, canlı söyleyemeyen, orasını burasını açarak hızlı kaset satma peşinde olan sözde 'pop starlar' çıkıyor piyasaya. Bir bakmışsınız, değerinizin birden alçaldığını fark ediyorsunuz, saksı(!) yerine koyuluyorsunuz, 'demode' ilan ediliyorsunuz. Buna rağmen tecrübelerinizle Türk pop müziğine hizmet etmeye devam ediyorsunuz. Siz bu ülkenin kültür değerlerinden birisisiniz. Fakat aslında tek isteğiniz Türk müzik dünyasına verdiğiniz hizmetlerin karşılığını saygıyla sevgiyle almaktı. Biraz ilgi verilse siz mutlu olacaktınız.

Sonra ölüyorsunuz, evinizde yalnız ölü bulunuyorsunuz. Ülke birden sizi hatırlıyor ve bir kaç saatliğine ''Türkiye'nin Elvis Presley'si'' diye anılıyorsunuz. Yaşarken verilmeyen huzur ve saygı, bari cenazemde verilsin istiyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz; ne olduğu belirsiz, kültür düşmanı, provokatör, bağnaz düşünceli iki yobaz ''Türk kültür yapısını yozlaştırdığı için hakkımızı helal etmiyoruz!'' diye havlıyorlar, yakınlarınıza saygısızlık ediyorlar, cenazeniz de büyük olay çıkarıyorlar. Bunu yapana bir bakıyorsunuz; bilmesen Arap zannedeceğin, siyasal-islamcı ve Arap kılıklı bir yobaz gelmiş Türk(!) kültüründen bahsediyor! Sormazlar mı adama; size göre Türk kültürünü bozmuşum da, Türk kültürüne siz hangi katkıda bulundunuz çöl Bedevileri!?

Sonra düşünürsünüz; bu ülkede istiklal Marşının koskoca şairi Mehmet Akif Ersoy bile fakirlik içinde ölmüşse, veya dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say sırf dini görüşlerinden dolayı hak ettiği değeri görmemişse, hatta halkın seçtiği bir başbakanın asıldığı ülkede; kimden saygı ve sevgi bekliyorsun?

Sayın kültür değerlilerimiz; yurt dışında yaşamış olsaydınız el üstünde tutulurdunuz, ama bizim elimizden bu kadar geliyor. Bilen bilir; siz bize kalan kültür mirasısınız; saygıyla anacağız.

Bu yazı benden sana saygı uğurlaması olsun;

Ruhun şad, mekanın cennet olsun Erol Büyükburç!

Serenayism
peruğu kafasından düşerse hakkaten çok üzüleceğim adamdır, o karizma bi daha toplanır mı hiç?
79 yasında vefat eden renkli kişilik. huzur içinde uyusun.