bugün

1936 Adana doğumludur.
Elvis Presley şarkılarını kendine has bi şekilde yorumlayan, 50 senedir müzikle uğraşan itibar sahibi kişi.
bir ömrü elvis taklidi yaparak geçirmiş şarkıcı..
merhume ajlan buyukburc'un babası.
kastamonuludur kendisi.
Neredesin firuze filminin sonunda inleyen nağmeler'i söylediği bölümde duygulanmama sebep olan zattır.
yaşlandıkça çocuklaşmış, gözümdeki eski değerini kaybetmiş türkiye'nin elvis presley'i.
türk popüler müziği'nin 60'lı ve 70'li yıllardaki en popüler erkek sanatçılarından biri. 80 sonrasındaysa çok daha az sayıda albüme imza atan sanatçı, klasikleşmiş onlarca şarkısı haricinde spor kulüpleri ve çocuklar içinde şarkılar bestelemiş ve seslendirmiştir.

bugüne değin imza atmış olduğu albümleri;

altın besteler - kırık kalp (1968)
yasemin (1968)
hop dedik (1976)
dünya durdukça (1982)
elleri pamuk (1983)
yunus emre/ ilahiler 1 (1990)
aman kızlar dikkat (1992)
sevemem (1998)
erol büyükburç (1998)
bir ömrün imzası (2000)
üstada saygıyla tango(erdener koyutürk'le birlikte necdet koyutürk'ün anısına hazırlanmış bir albüm)

bunlar haricinde imza atmış olduğu 80'i aşkın 45'lik ile türk pop müziği'nin önemli isimlerinden biri olmayı başarmıştır.
inleyen nağmeler parçasını süper yorumlayan*, giydiği kıyafetlerle ve sadri alışık'la oynadığı filmlerle de dikkat çeken sanatçı.
istanbul-kartal da ikamet etmektedir.
anadolu'da ilk konser turnesi yapan sanatçıdır. ayrıca, ajlan büyükburç'un yanı sıra, mine büyükburç'un da babasıdır.
http://www.videoara.com/video.asp?id=954
dün akşamki televizyon programında ortalığı birbirine katan ve bu haliyle hiç de inandırıcı gözükmeyen bünye.
sinirlendiği anlarda kesinlikle uzak durulması gereken insan.

eski dellenme görüntülerinden biri..

http://www.youtube.com/watch?v=YTKxP7iequg&mode=related&search=
" ben saksi degilim burada" diye bagiran saksi.
büyük ihtimalle sinir hastası olan şarkıcı. kafasında dumanları eksik bir tek.
sözlükte kendisi hakkındaki entryleri okuyup sinir krizi geçirmesinden korktuğum adam.

e.b.:ne biçim sözlük bu. allahın belası sözlük. pislik sözlük. ben saksı degilim
behzat.u:eser sesi keser sesi..keser eser zart zurt....sayın büyükburç lütfen...
e.b.:ben elvis degilim...

(bkz: ben elvis degilim)
kendinin saksı yerine konulduğunu düşünen, farkının olmadığı eski sanatçı, şimdiki medyatik olma meraklısı kişidir.
kendisinin ilk türk vampiri olduğundan,hepimizi gömeceğinden,torunlarımızın torunlarınıda gömeceğinden ciddi ciddi şüphelendiğim adam.
hakan pekerin idoludur zannımca.
peruğu kafasından düşerse hakkaten çok üzüleceğim adamdır, o karizma bi daha toplanır mı hiç?
"koyun olmayan yerde keciye abdurrahman cavus derler" deyiminin kariyerini özetledigi pop insanidir, asabidir de ayni zamanda.
erol olmasaydı türkiyeye pop hala gelmemiş olacaktı.
zamanında kazandığı paraları piç etmiş adam. bir gecede bir daire parası yediğimiz oluyordu dediğini duydum. nerenle yedin lan o kadar parayı diyesi geliyor insanın.
BiR KÜLT KAHRAMAN...
biyografisinde 28 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane kırkbeşlik, 9 kaset, 200 ödül, 1800 beste yazmakta olan şarkıcı.