bugün

abd nin sadece dünya üzerindeki dengelerde güç sahibi bir ülke olmadığının, elindeki silahlı güç ile tüm dünyadaki uluslarüstü kapital sahiplerine adeta paralı askerlik yaptığının, ulusarası şirketleri, gizli servisi ve ordusu ile sınır tanımaksızın tüm dünyaya yayılmış olduğunun ve kendi çıkarlarını gözetecek, taleplerine yanıt verecek her türlü oluşuma destek verdiğinin göz önüne alınması halinde kulağa pek de gerçekçi gelmeyen bir olasılıktır.

ırak da verilen askeri kayıplar ve harcanan paranın kat be kat fazlasını zaten abd kazanmıştır. cephe savaşının tarihe karıştığı günümüzde,-kim olduğu önemli değil- bölgesel operasyonlar ve işgal ile silahlı birlik gönderen her ülke mutlak suretle operasyonunu finanse edecek kaynağı o bölgeden temin ve telafi edecek minvali biliyordur. abd de bunu uygulamış ve harcadıklarını sadece amorti etmemiş, kara geçmiştir.

buna ek olarak, tüm dünyada yaşanan istikrarsızlık aşikardır. bilindiği gibi istikrarsızlığın içinde uzun vadeli analizler, yorumlar ve tahminler risklidir. gerçekleşme olasılığı çok düşüktür. kaldı ki, 10 yıl çok uzun bir süredir, 10 önce türkiye nin durumu ile bugün arasında dağlar kadar fark vardır.

yine ek olarak mevcut istikrarsızlıktan, yürüttüğü istikrarsızlaştırma politikaları ile çıkar sahibi olan abd dir. abd nin dünya üzerine yaptığı dayatmaları ve yaptırımları savunmuyor olsak da, sezar ın hakkı sezar a verilmelidir. abd nin yarattığı sistemin sekteye uğraması için yaşananlar yetersizdir...
(bkz: bat dunya bat)
bu sistemi ilk kurduklarında batmayacak şekilde kurdukları için tüm avrupa kağıtları geri yollasa bile bir şekilde toparlayacağı bilinir.
batsa bile içinde bir bit yeniği olduğu düşüncesi her daim ağır basar.

ne de olsa dünyada bir değil birden fazla amerika vardır.

bir örneği için;

(bkz: israil)
-ben 5 e battım ya sen ne yaptın
+ben 4 dedim 6 aldım yan 2.
-çakal senii. oyun bana kalacak gibi.
(bkz: ekşisözlüğün kapatılması).
(bkz: imkansız).
(bkz: hayal kurmak).
dunya uzerıne kurulmus batak masasında allah 1 karı 4 mantıgıyla kendıne bir sürü eş seçmiş amerika'nın batarken bir kaç kişinin daha eteğinden tutup sürükleyeceği kesin.
çok zor ama imkansız da olmayan olay. Osmanlı devleti de çok güçlüydü ve dünyada 1 numaraydı. ama 5 yıl az bir süre tabi.
mantıklı olmak gerekirse hayaldir. abd'nin değil 5 yıl, 50 yıl içinde batacağını öngörmek dahi bir hayli zordur. şu anda süper güç olan, hiç bir rakibi bulunmayan bir devletin 5 yıl içinde yok olacağını söylemek imkansızdır. osmanlı devleti'nin dağılış süreci bile 100 küsür yıl sürmüştür. ki bu dağılış döneminden önce duraklama ve gerileme dönemleri de yaşanmıştır. abd'nin şu anda duraklama dönemine girdiğini söyleyebiliriz. daha bunun gerilemesi var, dağılışı var uzun hikaye... 100 yıldan fazla sürer.

eğer demek istediğiniz dünyanın liderliğini kaybetmesi hadisesi ise, o zaman dünyaya bakmak lazım, kim yeni süper güç olabilir. çin mi olur, rusya mı, yoksa avrupa birleşik devletleri mi(!), belki de türkiye mi? çin ne kadar güçlenirse güçlensin dünya siyasetinde özne olamaz diye düşünüyorum. çünkü çin'in dünya üzerinde herhangi bir örgütlenmesi yok. mesela türkiye'de tek bir tane "çin okulu", "çin hastanesi" var mı? yok. rusya'ya da pek şans vermiyorum. fakat dünya siyasetinde her zaman önemli yeri olacağına inanıyorum. avrupa birleşik devletleri şu anda sadece bir hayal. ama gerçekleşirse önemli bir güç haline gelebilir. tabi birleşirlerse. türkiye'yi küçümsememek lazım. türkiye bugün ortaasya'dan uzakdoğu'ya, afrika'dan balkanlara kadar itibarı olan bir ülkedir. bir defa türkiye'nin tarihi temizdir. islam dünyasının müstakbel yegane doğal lideridir.yeterli ekonomik güce ulaştığı takdirde bahsettiğimiz coğrafyadaki ülkelerin tamamını etkisi altına alabilecek kapasiteye sahiptir. hristiyan kapitalist batıya karşı islam dünyasını tek çatı altında toplayabilecek tek ülkedir. türkiye'yi küçümsememek lazım.

adayları incelediğimizde görüyoruz ki abd daha uzun süre hegemonyasını devam ettiricek gibi duruyor.
(bkz: en fazla 5 yıl içinde savaş çıkması)
saglam durum, amerika bu yıl gidiyor. mortgage, derken, gıçının üzerine mort olmak üzere..
1787'den beri gündemde olan iddia.*
son 20 senedir her fırsatta oraya atılan içi boş iddiadır. her krizde abd çökecek denir ama bunun emarelerini ne gören var ne de duyan var. abd bu haliyle 100 sene daha süper güç olur, kimse kendini kandırmasın. bu laf salatalarına da akıllı insanın karnı toktur.
öyleyse...
(bkz: kına yakmak)

birde belirtilmesi gereken birşey var amerikan ekonomisi ki 1929'da o zamanlar dünyaya bu kadar hakim değilken bile ağır bir kriz yaşamış, sonraki 1945 e kadar ki dönemlerde de ara ara krizler geçirmiş ve bugünkü haline gelmiştir. ırak'ta 150 milyar doları batırmış bir ülkenin mortgage'den batacağını söylemek abesle iştigaldir, yazıktır. okyanus ötesindeki bir ülkeye kolay kolay birşey olmaz diyerek sözlerimi tamamlıyorum.
bizim gibi kerizler varken bok batar.
(bkz: batmak).
ülkenin ve ülkeyi yönetenlerin ipleri abd' nin elinde olmasından dolayı biçare türk halkı olan bizlerin çaresiz beklentisi.
(bkz: ah keşke yarabbim inşallah)
(bkz: hep aynı nakarat)

(bkz: bi şey olduğu da yok)
(bkz: abd nin hali hazırda batıyor olması)
(bkz: abd biryerlerimize batıyor)*
doğruya yakın bir düşüncedir. o kadar yakındır ki geleceğin parlayan yıldızına yamanmak için abd önce dışişleri bakanını sonra da cumhurbaşkanını türkiye'ye göndermektedir. bakanları da cabası.
(bkz: 3 5 yıl kalmış oğlum sonra dünya bizden sorulur)
rüya olmalı böyle bir şey, imkansız tek kelimeyle...