bugün

fenerbahce'nin unutulmaz boşnak futbolcusu. manchester'a attığı gol hala hafızalardadır. maçtan sonra yapılan röportajda o sempatik şivesiyle :

-yav bilmiyorum yav, vurdum gol oldu yav

diyerek olayı özetlemiştir.
(bkz: elvır baliç)
bu transfer bizi yaraladı başlığı altında habertürk'te röportajı çıkan boşnak futbolcu.

Kezman'ın yaptığı hareketi Boşnaklar'ı katleden ırkçı Sırplar yapıyor. Biz Kezman'ı bu hareketi yaptığını zaten biliyorduk. Dünya Kupası elemelerinde Sırbistan'la Bosna Hersek aynı gruptaydı. Daha birkaç ay önceki maçta da gol attıktan sonra da aynı hareketi yaptı. Biz de büyük tepki gösterdik. Tribünler karıştı. Maçta tansiyon çok arttı ve sahada tatsız olaylar yaşandı. Ben futbolcuların bu tarz hareketlerini yanlış buluyorum.

Mesela Galatasaray'daki Iliç, Kezman'ın çocukluktan beri arkadaşı. Ama onu hiç böyle ırkçı bir tavırda görmedik. Ben Fenerbahçe'nin ekmeğini yemiş ve hizmet etmiş bir futbolcu olarak söyleyebilirim ki bu transfer biz Boşnaklar'ı çok yaraladı.
adaşı elvir baliç gibi bir tarafları kalkmayan, sempatikliği ve efendiliği ile fenerbahçelilerin gönlünde taht kuran insandır. hala milli takımının en büyük kozu olması ne kadar kaliteli bir futbolcu olduğunu da göstermektedir.
futbolu da bıraksa , kaybolup da gitse manchester united kalecisi şımaykıl'a taktığı golle , ingiltere'de 40 senedir yenilmeyen takımı bir anda deviren kişi olmaktan kurtulamayacaktır bu adam. bu adam ki saçlarına hasta olunan , lömbür lömbür oynak saçlı , maç sonu yorumları ümit özat'tan beter olan , türkçesi ile tdk'da çalışmasına onay verilebilecek bir adamdır. boşnaktır ama kesinlikle boş bir adam değildir. türk takımlarında çok emeği olan emektar bir futbolcudur. o hep 18 yaşındadır...
elvir boliç old trafford'da attığı gol kadar, fenerbahçe taraftarından yediği yumrukla da hatıralara yer etmiş bir insandır. fenerbahçede süper oynarken romanya ya da bulgaristanda kaçırdığı penaltı sonrası kariyeri allak bullak olmuş, fernand coulibaly gibi ligi çok dolaşan oyuncular arasında üst sıralara tırmanmıştır.
türkiye dışında hiç bir yerde para etmeyecek futbolcu.
Fenerbahçe'nin şampiyonluğuyla noktalanan 1995-1996 sezonunda, parrerira yönetimindeki uche'li, högh'lü, oğuz'lu, aykut'lu Fenerbahçe kadrosunun en golcü ve vazgeçilmez ismi.

Mücadeleci yapısı olmayan ve tekniğiyle işi götürmeye çalışan Boliç, iyi geçen o sezonun ardından "italya'da oynamak istediğini" açıklayarak herkesi kendisine güldürmüştür.
fenerbahçe'nin tarihinde en önemli başarısını kazandırıp, 40 senedir sahasında yenilmeyen manchester'ı mağlup eden gole adını yazdıran futbolcu.
sakıp özberk tarafından forvete yerleştirilmiş, zamanın orta saha oyuncusu. en son hırvat lig nde rijeka forması giymiş ve futbolu bırakmıştır.
ispanya'da rayo vallecano'da da iki sezon oynamış ve pek çok gol atmıştır ikibinli yılların başlarında.
türkiye'ye ilk gelişi galatasaray ile olmuştur. karl heinz feldakmp tarafından; takım oyununa uyum sağlamadığı, topu ayağında fazla tuttuğu için gönderilmiştir.
dünyanın en tatlı konuşan futbolcusudur kendileri. hele bide ikide bir saçlarıyla oynaması yokmu, alacaksın bundan bir iki tane sabah akşam seveceksin.
gonca boliç ile evli florya sakinlerinden eski futbolcu, yeni (bosna hersek milli takımı) menejer.
gaye adındaki hatunla evlendikten sonra tüm hanım fanlarını kaybeden futbolcu.
şu sıralar show tv'de yayınlanan ''devler ligi'' isimli yarışmayı izleme sebebi. hakkında bu kadar az enty girildiğini görünce hem şaşırdım hem üzüldüm açıkçası. rakibinin süratına tüküren, dirsek atan,gol atınca s.kiyle, t.ssayla hareket yapan pis maymunlar türk futbolunda efsane (!) olup, futbolseverler tarafından sevilirken aynı zamanda sayfalar dolusu entyler girilir haklarında..

tekrar boliç'e döndüğüm zaman ise kendisi benim için türkiyede oynadığı süre boyunca temiz yüzüyle, efendiliği ve sempatikliğiyle anımsayacağım bir adamdır..

bundan 12 yıl önce, çıktığı bir başka ''devler ligi'' mücadelesinde, güntekin onay'ın telefon bağlantısıyla anlattığı maçta, yazdığı golü tekrar izleyip nostalji yapmak isteyenler için ;

http://www.youtube.com/watch?v=wtV5nUe_6ik
90'larda çocuk olan fenerbahçelilerin akıllarından kolay kolay çıkmayacak güzel insan.
diğerleri için;
(bkz: uche alozia okechukwu)
(bkz: j j okocha)
(bkz: jes hogh)
futbol oynadığı ve zirvede olduğu yıllarda nasıl olduysa ev telefonunu bulmuştum bi yerden, her maç sonrası arayıp kendisini tebrik ederdim ama sonra bir küçük bir çocuğun kendisini her maç aramasından sıkılmış olacak ki telefonunu değiştirmişti. yinede çok severim o ayrı *

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
devler ligi'nde görüldüğü üzere fenerbahçe nin lead strikerından * en az 5 tane edeceğini kanıtlamış golcünün tillahı.ayrica;

(bkz: cultured striker)
bir dönem adına demir para basılan adam. gazete promosyonu ile dağıtılıyordu yamulmuyorsam.
tipik fenerli olduğu için ,çirkef olduğu iddaa edilen boşnak asıllı beyefendi eski futbolcu.

hakkında ''çirkef'' diye çamur atanlar, hagi'nin ve nouma'nın pis tükürüklerine ''ya rabbi şükür'' diyebilecek potansiyele sahip tiplerdir.
(bkz: fenerli olsun taştan olsun)
1992'de galatasaray'ın kızılyıldız'dan alıp enver cansun olarak türk vatandaşı yaptığı, asıl patlamayı gaziantepspor, fenerbahçe ve rayo vallecano'da yapan ve ispanya'dan döndükten sonra istanbulspor, gençlerbirliği ve malatyaspor'da oynamış ve futbolu nk rijeka'da * bırakmış boşnak forvet.
Manchester United'a attığı efsane gol için:

http://webtv.hurriyet.com...=4&vid=1975&bid=1
fenerbahçe'nin lig tarihindeki 1907. golünü atan futbolcudur...