bugün

kişinin benliğini doyurması, kendisini duygusal anlamda tatmin etmesi durumu. her insanda bulunan içgüdüsel bir ihtiyaç. ama her şeyde olduğu gibi; azı karar çoğu zarar olayı.
her insanın "nerdeyse" her hareketinin direk veya dolaylı amacıdır ego tatmini. hayat egolarımız üzerine kurulmuştur.
internette hayellerindeki kişi olup, yaşama savaşı verirler. internet aleminde kendilerini güçlü hissederler, ama telekom bilgisayarına ip atamadığında bir hiçtirler.
arzu ve isteklerin hepsi egolarımızdır.bunları tatmin etmek apayrı bir olaydır.bir eylemde daima bir ego söz konusudur.bir yardımda,bir istekte,bir tartışmada yani herşeyde.egoyu tatmin edemeyen insanlar mutsuz ve asabi olur.başkalarını suçlarlar.halbuki suç kendilerindedir.çünkü egoistlikten başkalarını göremezler.
(bkz: ego)
ego latince ben demektir...ben ise çoğu zaman dünyanın en önemli şeyidir tabi ki tatmin edilecektir ancak aşırıya kaçılması sorundur bu durumun....
öğretmenlerin öğrencileri aşağılayarak elde ettikleri yegane zevktir *
(bkz: kısalt deyince kel bırakan berber) * *
sözlükte yazmak en belirgin örneklerinden biridir. bu sayede birçok anlamda tatmin olunulabilir. *
her insanın üzerine bok atmak suretiyle kanalizasyon çukuruna dönüştürdügü ancak birgün o bokların altında tüm insanlıgın ezilecegini bilmeden yaptıgı yorumlar sonucu sürekli tanımı değişir.

ego her insanda vardır.bundan kelli diger insanlara "yok yazarsın egonu tatmin ediyor bıdı bıdı" demek ahmaklıktır.veyahutta öğretmenlere aşağılayacı diyerek onları "ego manyagı" olarak göstermek , öğrenci egolarını düşünürsek yapılmış büyük haksızlıktır.burdan varacagımız sonuç her insan , ruhu dışında yarattıgı ve düşsel bir varlık olan egosu için yaşar.

ego nun dayandıgı saglam kiriş ve kolonlar vardır.küçük düşürülmeme istegi , dikkat çekme istegi , başarıya aç olmak , güçlü olmak , yönetmek istemek , sevilmek istemek bunların başını çeken , aparatlardır.

hayatın bir hiç oldugunu düşünen ve pesimistlik yolunda emin adımlarla ilerledigini düşünen insan bile bir şekilde egosunu beslemektedir.tıpkı ağaçların yer altı sularından yararlanması gibi.burda kilit olan nokta dogru silahın dogru yerde kullanılmasıdır.ego silahını başarı aracı olarak gören insan , bilincaltına "ben dava adamıyım" mesajını verecektir.bu dogrultuda daha fazla çalışacak , daha fazla okuyacak , daha fazla düşünecek , daha sabırlı olacak , daha azimli olacak ennihayetinde bunların sonucu olarak muvaffak bir şahıs olarak topluma mal * olacaktır.cinayet işleyen katillerin ertesi gün yaptıgı ilk hareketin gazete sayfalarına bakmak oldugunu düşünürsek , bir egonun nasıl yanlış kullanılabilecegi konusunda kudretli bir emsal vermiş oluruz.

doga bile buram buram ego kokan bir yapıya sahiptir.ekmeden biçemezsin türündeki tümceler bunun en büyük kanıtıdır. bizi yaratan tanrı nın bile egosunun oldugunu dusunmekteyim.
gereksiz yere her kendini eleştirene saldırma eylemi. sözlükte birileriyle dalaşınca orgazm olanlar var zira. sakin sakin takıl kardeşim hiç kasma yahu, o sana şunu demiş, bunu demiş, s.ktir et.

+ hmmmm klavye delikanlısı 1 bana şunu demiş, bak bak bak nasıl koyuyorum lafı.
- ana, klavyedelikanlısı 2, laf sokmaya çalışıyo yaa. salak, skecem beynini, ahan da al, bıdıdıbıdıdı yazar, ebleh suratlı bıdıdıbıdıdı...(ayar verdikten sonra sigara yakmak)
idin vahşi içgüdülerini doyurması için ya da süperegonun ahlak bekçiliği yapması için egonun ağzına bir parmak bal çalmaları fakat alttan alttan dürtüklemeye devam etmeleri.
(bkz: iki arada bir derede kalmak)
insanların kendileri için yaptıkları şeyleri geçtim başkaları için yaptıkları şeylerin bile arkasında yatan temel amaç.
insanların nankörlüğünün en baskın özelliği..
süperego ve id arasına sıkışmış, iki tarafı da memnun etmeye çalışan bir denge aracı olan ego'nun hem tüm kurallara uyulmasını isteyen süperegoyu hem de kuralları zerre kadar umursamadan sahip olmayı isteyen id'i ikna edebilecek bir çözüm, bir orta yol bulması (ve ikisinin baskısını da bir süreliğine savuşturup rahatlaması) durumudur.
hayatın en vazgeçilmez haz veren unsuru.**
türk erkeklerinin kronik rahatsızlığı.
(bkz: güzel istisnalar hariç)
senden hoşlanan kişiyi umutlandırıp, yarı yolda bırakmak.
ego patlaması yaşar insan dikkat etmek lazım.
aranızda egosu en az olan benim. * *
çoğu erkeğin bi kızla çıkma sebebi.
Benliğini bulamamış kişilik karmaşası yaşayan benliklerin tercih ettiği eylemlerdir.Herkeste ego vardır kimisi aşırıya kacar zarar verir kişiligini bulamayan bu benlikler ’biz’ duygusunu yaşamak istemez egosunu başkalarına ispat etmek için kullanır kalabalıkta yalnızlığı yaşar bir yanı eksiktir.
Terkeden sevgılının dönmesı, af dılemesı halınde tavan yapan tatmındır.
En egosuz adamı bıle bu hadıse zevkten zevke ucurur.
Her ınsan egoya sahıptır, bunun dozu ve kullanılıs seklı onemlıdır, o ayrı konu..
kişiliği oturmamış, olgunlaşmamış insanların sıkça yaptığı/yapmaya çalıştığı eylem. acizlik belirtisi.
bu tatmine ihtiyacimiz var. ihtiyaci olmayanlara filozof veya evliya diyoruz ayrica.
bir şeyleri başararak ulaşılanı gayet doğal karşılanırken, başkaları üzerinden yapılanı mide bulandırır.