bugün

Her türk kızına bir kaç saniyelik şok yaşatan geleneksel baba itemi.
misafirliğe gittiğimizde tanıdıkları benim yanımda sürekli kendi kızlarından bahsetme biçimi. ne yapayım la hemen alıp götüreyim mi kızı, bu zorlama nedir.
Bana denmeyendir. Evde kalacağım galiba.
Gelinlik durduk yere nasıl kız oluyor diye düşündüren laf.
Her gittiğim ortamda maruz kaldığım davranış şekli. Daha üniversite bitmedi bi durun ya!!
Son iki haftadır tanıdık tanımadık her teyzeden duyduğum psikolojik baskı amaçlı söz.
Babam tarafından asla denmeyecek olandır. Belki şu akraba veya komşu günlerinde falan yandan bakış, hafif bir gülümseme ve bir yandan da alıcı gözle süzmeyle birlikte bazı boşboğaz teyzeler tarafından denebilir.
Benim babamın asla kurmayacağı cümlecik. Kuran olursa da gözüyle döver, adam kıskanç yapcek bişey yok.
mahallenin sebahat teyzesinin, nurten ablasının kurabileceği bir cümle. bir baba tarafından söylenmesi imkansıza yakındır.
Sap olduğumu hatırlatan sevimli cümlecik.
Anneannemin bana demesi durumunda ''Ben okuyorum ya'' diyesimin geldiği durumdur. Çok pis zor duruma sokar. Babam bunun daha farklı olan ''Eh bu da yakında gider bizi bırakır'' versiyonunda söyler. Anneciğim de tabii ki beni bırakmayacağını söyler. Böyle bir durumdur işte.
babamdan asla duymadığım duymayacağım cümledir.
aramızda bir mesafe var, öyle soğukluk falan değil.
saygı anlamında.

bu tarz şeyleri babam bana söylemeye utanır.
benim utandığımı bildiği için. canını sevdiğim.

neyse evet teyzelerden korkmaya devam kızlar.
Bende ne zaman misafirliğe gitsem benim yaşımda kızları olan ev sahiplerinden duyduğum laf. Ulan daha okulum bitmedi bu ne acele. Bir gün kafam atıcak alıcam kızı götürücem öğrenci evime. Sonra onlar düşünsün *
Hiçbir zaman babamdan duymadığım duymayacağıım itici bir beyan. Babamlık bir laf değil çünkü.

Fakat bu lafı tipik teyzeler tarafından Düğünde misafirlikte hatta taziye ziyaretinde bile duyduğum olmuştur. Annemde kızım okuyor daha deyip cevabını verir sağolsun.