bugün

baya gaz bir rise against şarkısı. ayrıca wwe royal rumble 2007'nin müziğidir. sözleri de şöyledir bu parçanın:

Deep inside these burning buildings
Voices die to be heard
Years we spent teaching a lesson
We ourselves had never learned

And if strength is born from heartbreak
Many mountains I could move
And if walls could speak I'd pray
That they would tell me what to do

If you see me, please just walk on by, walk on by.
Forget my name and I'll forget it too.
Failed attempts at living simple lives, simple lives
Always keep me coming back to you.

No signs of life here, save the embers, the occasional flame,
We'd know the way but can't remember, conception to the grave,
Shout confessions from the greatest heights, where no one can hear,
All my fears, my insecurities are falling like tears.

If you see me, please just walk on by, walk on by.

The drones will slave away, they're working overtime,
They serve a faceless queen, they never question why.
Disciples of a God, they neither live nor breathe, (I won't come back!)
But we have bills to pay, yeah we have mouths to feed! (I won't come back!)
I won't come back!

And if you see me, please just walk on by, walk on by.

I'm coming back to you
mükemmel bir rise against şarkısıdır. 12314512534543 kere dinlense de sıkmayan şarkıdır.
daha sert bir müzikle tarz olarak metale kayacakları söylenen muse albümü. heyecanla bekliyoruz.
yoldaki muse albümü. heyecanla beklemekteyiz efendim.
biraz önce yayınlanan psycho şarkısı gayet hoş olmuş.
ama:
abi hani metale kayıyoduk? nasıl metal bu yahu? baya eski muse ile 2nd law arası bi tarzı var bunun.
neyse eleştirim iyi veya kötü olmasıyla ilgili değil. beğendim, ama beklentim çok farklıydı.
yayınlanan şarkılar içinde uprising-esque/full metal jackes-esque psycho ve starlight bölüm 2 diyebileceğimiz mercy'i beğendim. umarım bütünü dinlediğimizde damakta daha güzel tat bırakır drones. gene de umutluyum.
---spoiler---

Drones'un iyi mi kötü mü tartışılır ama rock müzik köklerine geri döndüğü ve the 2nd law çizgisinden oldukça uzaklaştığı film. Ben açıkçası beğendim. Kendi dönemleri ve diğer rock gruplarıyla karşılaştırmak gerekirse:
psycho---) load dönemi metallicası/king nothing
defector---) yine yeni yeniden queen
mercy---) en güzel albümleri black holes and revelations'daki starlight yani kendilerine dönüş
aftermath---) dire straits'in özellikle brother in arms dönemi veya private investigations
the globalist---) ennio morricone/knights of cydonia/
drones---) the wall dönemi pink floyd'u özellikle outside the wall

Ben albümün bütünlüğünü ve konsept albüm çabalarını takdir ettim. Özellikle karamsar havası the wall'u hatırlatırken çok farklı tatlar var. Dead inside dışında elektronik müzik tonların oldukça kısıldığını düşünüyorum albümde. içine girilmesi daha rahat bir albümdü öncekine göre ve beğendim açıkçası albümü, fena değil.

Albümün en iyi şarkıları: psycho, aftermath, the globalist

8/10

---spoiler---
Muse'un albumu.

Cikis sarkisinda Ahmet davutoğlu yer almakta.
kötü parçası olmayan muse albümü.

söz verdikleri gibi riffler de geri dönmüş. sololar muhteşem. albüm asla ıskalamıyor.
muse grubunun en iyi albümümüz olarak tanımladığı albüm. tema olarak; dünyayı yöneten güçlerin insanları nasıl umutlarının ve sistemin kölesi olmaya zorladığını, ironik bir şekilde yine drone'ları kullanarak uzaktan kumandayla insanları birer drone'a dönüştürmeyi hedeflediklerini ve beyin yıkamakla kafayı bozmuş liderleri içeriyor. amerika'nın gündeme gelen drone projesinin üzerine kaydedilmesi de tesadüf değildir ki zaten şarkılarda da bolca amerika'ya giydirmişlerdir.

ayrıca albümde bir karakter yarattıklarından bahsetmişlerdi şarkıları yavaş yavaş koklatırlarken, albüm çıktı ve olay çözüldü. başından sonuna kadar bir askerin hikayesini anlatmaktaymış meğer öykü tadında:

--spoiler--
1- dead inside: ilk şarkı bir aşk şarkısı. ruhsal çöküntü içindeki karakterimizin hayatında pek bir umudu kalmamış. hani intihar için zaten ölmüş olanların verdiği karar derler ya aynı öyle içinde ölmüş vaziyette. dahası tabii ki var ancak konuya hizmet eden kısımlara bakalım.
2- [drill sergeant]: malum psycho öncesi görünen eğitim çavuşu. onunla tanışıyor.
3- psycho: adamımızın beyni yıkanıyor ve askeriye mecazi olarak ruhunu alıyor. (aye sir!) aferin.
4- mercy: karakter bir şeyleri kaybettiğinin farkında ve incinmiş durumda. oradan kurtulmak istiyor ve merhamet istiyor.
5- reapers: artık savaşa gidiyor. ''you rule with lies and deceit, the world is on your side. you’ve got the cia baby
all you’ve done is brutalize.''
6- handler: senden ayrılmalıyım, benim baskıcımdın, boyun eğmek için programlanmıştım gibi sözlerle uyanmaya başlıyor. artık yavaştan cesaretleniyor da.
7- [jfk]: (bkz: john f kennedy)
8- defector: karakter artık özgürlüğü hissetmeye başlıyor ve renkli görseller tanımlıyor kendince. renkli bir gelecek aynı zamanda
9- revolt: insanlığa olan inancını restore etmeye başlıyor. bir devrim fikrine sahip.
10- aftermath: savaş bitiyor, tekrar insanlaşmaya başlıyor ve yeniden aşık oluyor. ''nereye ait olduğumu biliyorum, o sensin ve ben dünyaya karşıyım. özgürüz.''
11- the globalist: insanlar dünya'yı droneları kullanarak yaşanmaz hale getirmiş şeklinde yorumlayanlar olmuş. daha çok savaşın kötü sonuçlarını anlatıyor.
12- drones: r. i. p kilise müziğine benzer bir şey çalıyor. ''killed by the drones''
--spoiler--