bugün

mark knopfler önderligindeki, 80 lere damgasını vuran efsanevi grup...sultans of swing, brothers in arms ve de en muhtesemi telegraph road grubun en önemli sarkılarındandır.
brothers in arms,walk of life,sultans of swing... gibi harika şarkılara sahip grup.
(bkz: money for nothing) şarkısı ile gönüllerde taht kurmuş harika grup.
80'lerin en baba gruplarından biridir. sultans of swings, once upon a time in the west,brothers in arms, walk of life gibi unutulmaz parçaları vardır. hele bir de mark knopfler'ın gitar soloları vardır ki, aşmıştır, insanı yiyip bitirir. "dinleyin, dinletiniz" tandanslı bir gruptur.
1977 de ingiltere'de kurulan country rock tarzında müzik yapan bir grup.

vokal-gitar:mark knopfler
gitar:david knopfler-hal lindes(1980-1984)-phil palmer(konserlerde çalmıştır)
bass:john illsley
klavye:alan clark-guy fletcher
perkusyon:danny cummings
sax:chris white
davul:pick withers(1982 de grubu bırakmıştır)-ed bicknell-terry williams(1983-1985)-chris whitten
jj cale olmasaydı mark knopfler ve dolayısıyla
dire straits bildiğimiz dire straits olmazdı
diyerek sözü vikipedi'ye bırakalım:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dire_Straits
bu eleman mark knopfler pena kullanmaz ve gamları normal dizilişten ziyade daha zor olan çapraz iniş çıkışları tercih eder. neden derseniz psikopatlığına bağlayalım .
(bkz: brothers in arms) gibi süper dokunaklı şarkıya sahip grup..80lerin en önemli gruplarından..mark knopfler ismi yeterlidir zaten..
tunnel of love, romeo ve juliet baladı, walk of life, so far away adlı şarkılarını dört geçtiğim efsanevi gruptur.
efsaneleşmiş ingiliz grup.

30 yıl öncesinden gelen parçaları bile geniş armoniler, yüksek enstruman kabiliyeti, neredeyse senfonik aranjmanlar içerir. gitaristleri mark knopflerin virtüozlüğü ve kendine has, parmakla, penasız elektro gitar çalış tekniği, yaptıkları müziğe müthiş bir güç katmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=_SEULZIHru0
tarzları birbirinden farklı olsa da pink floyd, deep purple, beatles, the doors ve şu an adını saymayı unuttuğum sorgusuz sualsiz sonsuz saygıyı hak eden efsane grulardan bir tanesidir. gece yarısı boş cadde ve sokaklarda araba kullanırken dinlendiğinde insanı bir kademe daha iyi hissettirir. insana hayatı sevdiren, onu hayata bağlayan gruplardandır. uygun psikoloji ile dinlendiğinde insanın yüzüne piç bir gülümseme ve tuhaf bir hüznü aynı anda verirler. işte sadece bu yüzden bile adı dünya müzik tarihinin efsaneleri arasında yer alır.
gelmiş geçmiş en büyük gruplardandır ama günümüzde malsef hak ettiği değeri görememektedir 10 kişiye sorsak hedehüdü müzik yapan bin tane grup söylerler ama bu dahi müzisyenlerden oluşan efsane grubu bilmezler efenim.. Telegraph road gibi bi eser ortaya koyan bu grubun ve mark knopfler amcanın önünde saygıyla eğilir hürmetlerimi sunarım efenim..
(bkz: tunnel of love)
bir parçası var ki beni benden alıp götürür

(bkz: calling elvis)
dönemlerine göre yaptıkları farklı müzikle, şarkılarıyla bugünlere kadar gelebilmiş büyük grup.

brothers in arms dinlenmelidir.
(bkz: sultans of swing)
cidden; keşke 60 larda doğmuş olsaydım dememin en önemli sebeplerinden biridir bu grup. mk yı kafasına kırmızı bant takıp kırmızı stratiyle seviştiği vakitlerde görmek vardı.
500 yaşına gelmelerine rağmen canlı performansları inanılmaz temiz, hatasız, harika olan, enstruman tonları son derece yerinde ve profesyonel, saf müzik yapan grup.

gerçekten bunlar müzisyense bizdekiler ne lan?

11 dakika boyunca albüm kalitesinde, sıfır show yaparak, son raddede old-school, ama kusursuz çalmak da bambaşkaymış. daha sert müzik sevsem de saygı duymaktayım kendilerine, çenem düştü.

http://www.youtube.com/watch?v=z2nQZPC2uTs
telgrafin telleri sarkisini coverlamis, amazingzongsal tanimsiz grup. can.

cover icin (bkz: telegraph road).
Sultans of swing,money for nothing ve tabi ki walk of life şarkılarına bayıldığım babayla dinlenilecek gruplardandır.
brothers in arms diye bir şarkısı vardır -ki şarkı demeye dilim varmıyor- insana türlü duygular yaşatır. alır, götürür, yine geri getirir...
herkesin zevkle dinleyebileceği parçalar yapan grup.

so far away, calling elvis, sultans of swing, brothers in arms gibi enfes parçaları vardır.

bir parça tecrübe etmeniz için hizmette sınır tanımayarak sizleri dire straits'le buluşturuyorum:

http://fizy.com/#s/1ab94f
http://fizy.com/#s/1lw4hm
telegraph road'u bestelemiş olmaları tarihe geçmeleri için yeterli bir sebep iken üstüne private investigations, romeo and juliet, sultans of swing, tunnel of love, walk of life, brothers in arms ve daha niceleri gibi eserler üretmiş, baba grup.
insanı derinden etkileyen böyle bi grup daha var mıdır ya ?
moraliniz bozuksa açınız dire straitsi efenim ne dert kalır ne tasa. : denemesi bedava
3 sene önce dayım sayesinde tanıştım dire straitsle.. dayım biraz yaşlı tabi gençliğinde dinlemiş..
bana sen dire straits dinledin mi dedi ben de o zaman the beatles the doors jimi hendrix nirvana bob dylan bob marley gibi kült şarkıcıları ve grupları dinliyordum..
bi dinliyim dedim sultans of swing le bir başladım bi daha bırakamadım.. bende çok ayrı bir yeri vardır.. tunnel of love telegraph road where do you think you're going brothers in arms gibi insanı kendinden alabilcek şarkılara sahip şahane gruptur.. ayrıca mark knopfler gibi solo atabilen bi insan daha var mıdır bilmiyorm.. : jimi hendrix hariç
sololarını penasız attığını okuduğumda oha demiştim.. yaşımdan dolayı konserine gidipte izleyemediğim için isyan ettiren gruptur ayrıca.. : öss öğrencisiyiz abi
ayrıca live kayıtları daha da bi güzeldir sololarıyla kendinden geçer insan.. : sultans of swing live
össye hazırlanan öğrenciye ilaç gibi gelir..
dinlemeyen çok şey kaybeder kanımca.. *
ticket to heaven şarkısı ile gönlümü fethetmiş, ustalık tabirinin karşılığı olan müzik grubu. (bkz: aşmış).