bugün

yazık ki pek bilinmeyen farklardır.

gerçek için belki "bir şeyin dış dünyada var olduğunu belirtmek için kullanılan sıfat" diyebiliriz. bu açıdan "güneş gerçektir" denebilir. *
(bir de "hakiki" anlamında gerçek var tabi. "gerçek demokrat" dediğimizde kafamızdaki "demokrat" ölçütlerine uygun birini kastederiz.)

doğru ise öncelikle bilginin bir özelliğidir; "nesnesine uyan bilgi" demektir. bu durumda örneğin ben "maymun memeli bir hayvandır" dediğimde bu bilginin doğruluğu, ilgili olduğu gerçeklikte aranmalıdır. (bir de ahlaki açıdan doğru vardır ki, ona burada girmemek gerekir) *
hatalı bir kullanım için...
(bkz: #2188445)
doğruluk kişinin kendi öz iradesi ile ortaya koyduğu bir fiil iken gerçeklik var olan bir durumdur.

doğruluk değişkendir; kişiden kişiye, durumdan duruma göre geğişebilir ancak gerçek değişmez tektir.

bir şeyin gerçek olması için doğru olamsı gerekmez.
valla gerçek yargıdır,var olmadır; doğru ise yargıya, gerçeğe uygunluktur ben bunu bilir bunu sölerim efendime söyliyim bir örnek vermek gerekirse sınıftaki tahta gerçektir tahtanın siyah ya da günümüz modern tahtaları gibi beyaz olması doğruluktur..bi sonraki açıklayıcı entry de görüşmek üzere canlarım..
gerçek bir dir, değişmeyen realitedir. doğru ise göreceli bir gerçekliktir. ''benim doğrum'', ''benim yanlışım gibi''.
mutlak olanın farkıdır.
doğru değişkendir, mutlak olan gerçektir, bu gerçeğe adımınız sizin doğrunuzu gösterir. *
doğrular , gerçeklerin işimize gelenidir. * * *
gercek amac dogru aractir! gercege bircok dogrudan ulasilabilir! evet budur!
doğru kişinin yaşam tarzına, savunduğu fikirlere göre şekil alır fakat gerçek değiştirilemez mutlak bir temelin üstüne oturtulmuştur.
doğruyu düşünerek bulursun. kişiden kişiye olaydan olaya değişir. işine gelendir çoğu zaman. gerçek düşünsende düşünmesen de vardır. gözünün içine bakarak sırıtır sana bulunduğu yerden. kabul etsende etmesende vardır. değişmez.
her dogru gercek degildir ama her gercek dogrudur.
azınlıkların ulkeyi bolme cabalamaları dogrudur. bolemeyecekleri ise bir gercektir.
(bkz: doğru ve gerçek arasındaki fark)
doğru gerçeğe uygun olan demektir. gerçek ise bilinçten ve sujeden bağımsız olarak var olan demektir. doğrular kişiden kişiye değişebilirken gerçekler değişemez. ikisi aynı şey değildir sevgili sofistler.
allah vardır bu bir gerçek,

4 + 4 = 8 bu bir doğru.
ali'nin parasının 1 bölü 3 ü yle yaptığı ibneliklerin sonucunu doğru bulabilirsin ama gerçek değildir örneklemek gerekirse ;

- ali bugün naptın ?
+ paramın 2 bölü 5 yle sigara aldım abi

böyle bir muhabbet gerçek olabilirmi ? olabilitesi var ama hıyar olmak lazım.
doğrumudur ? doğrudur tabiki.
doğru kavramı kişiden kişiye göreceli olabilir, birine göre doğru olan bir şey bir başkası için yanlış bir şey olabilir.misal en basitinden birine göre yalan söylemek yanlış bir davranıştır, ama bir diğeri "insanları üzmemek için" bazı durumlarda yalan söylemeyi doğru bulabilir.
ama gerçek nettir,görecelilik göstermez.kişilerin kendine göre yorumlamasına açık değildir.
gerçekler size yanlış gelebilir veya doğru.
ama doğru dediğiniz bir şeyin sizin gözünüzde yanlış olma ihtimali yoktur.
doğruluk kavramı zamana duruma olaylara düşüncelere göre değişir. doğruluk bir uygunluk olma durumudur. gerçek, varolandır, değişmeyendir.
"Doğru" bilgiler için yapılan bir yorumdur. Bir bilgiyi doğru yada yanlış olarak değerlendirebiliriz. Gerçekler ise gözle görülenlerdir, duyularla algılananlardır. Gerçekler yanıltabilir ama doğrular herkes için aynıdır.

not : sanırım benim dediğim bu tasvir yanlışmış. gerçeğini toparlayabilirsem tekrar yazacağım.
dogru bi tanedir. gercekler de bi tanedir. bi fark bulan bana da soylesin.
doğru söylenir, gerçek yaşanır.
dogrular bizim, gercekler sizin...
2 kere iki eşittir 4 doğru.
Sayılar gerçekte olmayan şeylerdir gerçek.
gerçeği söylemek vs doğruyu söylemek. işte bütün mesele bu. burada karıştırılıyor maalesef bu iki kelime.
Dogrular değişkendir fakat gercekler fasılsiz ve bakî.
insan idrak edebildiklerini doğru olarak nitelendirir ancak varolmus ve olacak her şey gerçektir.
Dogruların zaman icinde evrimlesmeleri gerceklere bır örnektir.