bugün

Üst komşum işsiz, alt komşum emekli. Her iki komşumda doğalgazı ya yakmıyor ya da en kısıkta yakıyor. Her iki komşumda kazaklarını, hırkalarını giyip oturuyorlar. Bende son gaz yakıyorum ama ev yine ısınmıyor.
alt komşumun iki evi var, kafalarına göre takılıyorlar işte.
özellikle alt kattaki daire sıcaksa üst katı ısıtır. Çünkü ısınan hava yukarı çıkar.

hiç yakmayan alt komşuma çok küfür ve beddua ediyorum. allah affetsin.
Alt komşum yok. Üst katım ısınacak diye de tek başıma yaşadığım evin tüm peteklerini yakacak değilim kusura bakılmasın. Oturma odası, yatak odası ve mutfağı yakıyorum. Bi de işte banyoda olan o malum radyan şeysi yanıyor. Salon ve diğer oda kapalı. Ona rağmen sayaç fır fır dönüyor valla.
Balkan göçmeni bir aileye bu şekilde komşu olduysaniz geçmiş olsun. Sadece bir odayı yakıp çoluk çocuk dolusuyorlar o odaya. Tasarrufun sınırları manyaklik düzeyinde de olsa, mevcut halden memnun bir yaşam standardıyla en az 2-3 adet evleri olur. fazladan bir ev daha alabilmek için hayat kalitesinden taviz vermeyi fazladan bir yük gibi görmezler.
Dağın başında kulübede tek yaşıyorum. Komşularım kurtlar. Uluyorlar şuan.
Doğalgaz yakmamakta haklılar. Zira 18-22 derece arasında kullandığım halde gelen fatura 700 lira.
Mecburen kombiyi yaktırırlar.

Edit: imla.
üst komşum yok alt komşu da geçim derdinde bende az yakıyorum o da ..
Altta çalışan iki kiz var , gündüz yakmiyor olabilirler. Üstte ki çok yakıyor ama usttekinin faydasi fazla olmaz diye biliyorum. Tahminen bu ay 800 bekliyorum.
Benim komuslarim olan Orrospu cocugudur. Hem de orul orul orrospu cocugudur. Hele bir tanesi var ki evine endustriyel tip isitici almis, isiniyor. Bre anasini siktigimin evladi, ben kombiyi sona kadar koklesem bile ev hic isinmiyor. Lahana gibi evde kat kat dolasmak zorunda kaliyorum. Maddi sikintidan dolayi degil, hepimiz luks sitede yasiyoruz ama orrospu cocugu oldugundan dolayi yakmiyorlar.
Suç komşunun değil hükümetindir. Paramızı değerli kılsınlar herkes yaksın. Yoksa millet soğukta durmaktan hoşlanmıyor.
allah işlerini rast getirmesin.
Oğlan gidince bir petek daha kapattım. Ama 201 metreküp oldu bile. Geçen ay 162 metreküp için 404 Türk lirası ödemiştim. Bu ay 700 lük olucam sanırım. Neyse!
doğal gaz faturası gelmiş 785 lira. asgari ücretle çalışınca maaşın 5te biri gitti bile. üçüncü katta oturuyoruz eğer vakıfbankın faizsiz doğal gaz faturası taksitlendirmesi olmasa bizim de alt ve üst kat donacak
Bir ara alt komşunun kombi bozuldu, ulan çok fark ediyormuş be. Az da olsa Yakın aç köpekler.
bu halde yan komşunun durumunu merak ederim. benim olaylara bakışım bu şekilde.
Götünüzü donduran,
Doğalgazı boşu boşuna körükleyip faydasını görememenize sebep olan yavşaklar topluluğu.
Yakıt giderini arttırırlar.
muhabirimiz sparta'dan bildiriyor.
seçimden sonra sosyal medya da akraba arkadaş eş dostlara "koyduk mu?" diye mesaj atan paylaşımlar yapan, dolar düştü diye halay çeken, asgari ücrete yapılan zamlara sevinen ay'a gidiyoruz diye övünüp markete gidemeyen gruplardan olmalı.
bunlarla aynı gruptan olan, geçen günlerde "asgari ücrete bu kadar zam yapıldı eheeheehe" diyen süper zekalı bir akrabaya denk geldim.
ağlıyordu doğalgaz elektrik başta olmak üzere yapılan zamlara...
suratına karşı "bu övündüğün asgari ücret zammını duyunca sana eyvah demiştim ve bana muhalif cehapeli mi oldun garibanın cebine girecek 3-5 kuruşu istemiyorsun vs demiştin, hatırlıyor musun? demiştim. inşallah daha beter ol, asıl fiyat yansımaları mart ayı gibi başlayacak daha bunlar ne ki?
ücretlere yapılan bu üst düzey zamları her zaman yiyeceğin büyük kazığın vazelini gibi düşün" dedim.

biraz amiyane tabir ama anlayacağı dilde anlatmak gerekince böyle yanlış anlaşılabilecek durum ortaya çıkıyor. burada hakaret aşağılama yok. örnekliyorum ki anlasın.
sorun akp chp ali veli rejim sistem değil. bu tür ekonomik sosyal kararlarda (asgari ücret, çalışma ücretlerine yapılan zammın büyük oranda olması) satınalma gücünün korunması veya düşmesinin yavaşlaması, insanların gelir kaybının azaltılmasını engellemek için olacak olan ya da olmakta olan bir krizin kötü yönetimin yoksulluğun fakirliğin nedeni olarak bu çalışma ücretlerine büyük zam yapılır.

böyle zamlar normal güzel ve yerinde giden ekonomik gereklilikler olarak ortaya çıkmaz.
düşünün, mars gezegenine koloni kurulmuş.
orada devletler sosyal destek yardım hibe olarak insanlara para yardımı yapıyor.
ücretlere büyük oranda zam yapılıyor.
düşünmez misiniz? orada bir kriz var veya olacak.
orada bir felaket var veya olacak.
birisi demir b3-6-12 ve d vitamini kombinasyonunu aylarca kullanıyor. herhalde canı çekmiş demezsiniz.

dua ediniz corona salgınına, eğer dünya da corona salgını olmasaydı 2008-2012 arasında olan ve gerçekleşecek küresel felaketin habercisi olan mortgage olarak bilinen (aslında mortgage-emlak krizi değil, sadece düşen domino taşlarından biri) krizleri mumla arardık.
şu an içinde yaşadığımız maliyet nakit bazlı (türkiye olarak) kriz corona sayesinde ucuz atlatıyoruz ve bu fiyatlar bile normal.
düşünsenize...
döviz ihtiyacımız var ve corona salgını nedeniyle piyasaya sürülen trilyonlarca dolar euro ve karşılıksız verilen milyarlarca dolar euro sonunda dünya piyasasında likitide emisyon genişlemesi var.
corona da bu haldeyiz.
ya corona olmasaydı da 5-6 kat fazla hacme ulaşan nakit para piyasaya sürülmeseydi biz ülke olarak ne halde olurduk?
bunun için yatın kalkın corona için dua edin, corona salgını bizim için nimet oldu.