bugün

koç burcu olma ihtimali yüksek olan kahramandır.
ruhunu tavan arasına kapatan bir gencin hikayesi, sinemaya başarı ile aktarılmış yapıt.
oscar wilde'ın en meşhur ağır hedonizm ve Narsisizm içeren başyapıtı. 2009 yapımı filmi de aynı şekilde bu hedonizmi beyazperdeye yansıtmaya çalışmıştır bence tablonun yaşlanması sırasındaki efektleri dışında bunu yansıtabilmiştir. ben barnes dorian gray'in iyiden kötüye dönüşümünü ummadığım bir başarıyla canlandırmıştır. colin firth'e ayrı bir parantez açmak lazım lord henry rolünü inanılmaz başarılı canlandırmış. rachel hurd wood ise görünüşünün masumiyeti sayesinde hiçbir yapmasına gerek bile kalmadan sibyl vane rolüne oturmuştur.

--spoiler--

Lord Henry: There's no shame in pleasure. Man just wants to be happy. But society wants him to be good. And when he's good, he's rarely happy. But when he's happy, he's always good.

lord henry: people die of common sense, dorian, one lost moment at a time. life is a moment. there is no hereafter. so make it burn always, with the hardest flame!

dorian gray: dearest henry, you taught me that life must burn with a hard flame. its light does not blind me, nor its heat sear me. i am the flame, harry. i am the flame.

lord henry: what are you?

dorian gray: I am what *you* made me! I lived the life that you preached... but never dared practice. I am everything, that you were too afraid to be.

Emily Wotton: I hope I'm not interrupting your reminiscence?
Lord Henry Wotton: One charm of the past, is that it's the past.
Emily Wotton: Hmm... I hope you're not also a dreary old cynic?
Dorian Gray: What is there to believe in?
Emily Wotton: Our developments.
Dorian Gray: All I see is decay.
Emily Wotton: For the religion.
Dorian Gray: Fashionable substitute for believe.
Emily Wotton: Art.
Dorian Gray: a malady.
Emily Wotton: Love.
Dorian Gray: An Illusion.
Lord Henry Wotton: Bravo!
Emily Wotton: Wow... you both cut the world to pieces, don't you? Thank you for the cigarette!
Dorian Gray: Unusual woman.
Lord Henry Wotton: She ought to be... she's my daughter.

--spoiler--
dorian gray, herkesin gözüne ve aklına farklı gelen bir karakterdir. kitabı okurken herkes farklı görür onun portresini. çünkü o etik ile estetik dengesinin arasında kurulmuş bir köprüdür, bir anlayış geçididir.

ne mutlu, ne mutlu böyle bir kitap yazana ve böyle bir karakter hayal edene.
oscar wilde'in yazdığı tek romanın baş karakteridir. hazcilik peşinde koşmaktadır.güzellik onun adıdır.
--spoiler--
bir tane tablo var
adam kötülük yaptıkca resmi çirkinleşiyor.
sonunda ''ama ben bu kadar çirkin değilim'' deyip tabloyu bıçaklıyor.
ama kendi ölüyor
--spoiler--

taşak bile geçmeyeceğim bu kitapla.
okudum.

edit:şimdi edebiyat romantikleri gelip ''ama o tabloda edebi bir ironi var bla bla'' diyecekler.
ben rus edebiyatı seviyorum bitanem.
görsel
görsel
film afişi

https://www.google.com.tr...TmZW_ip4l8hg8HlxeSEvxHtnQ=
Ciltli halde bulunan kırmızı renkli çevirisini okumuştum, okunması gerekenk edebi nadide parçalardan birisidir, filmi olduğunu da yeni öğrendim.
2009 yapımı, kötülüğün ve zevkin çekiciliğine dair enteresan bir film. Ben kitabını okumadım ama filmden de keyif aldım yeterince iyi işlenmişti. Şeytanla anlaşma üzerine benzer nitelikte filmlerden biraz daha ayrı durmuş; olay sadece ruhunu satan adamın geçirdiği zevklerden ibaret olduğundan bazen sıkabiliyor ve cevapsız bırakılan sorulardan ötürü de izledikten sonra pişman edebiliyor.
"https://www.planetdp.org/...orian-gray-dp12605#1";