bugün

Kardes altin maltin varsa getir onu da bozalim hiaminaa cevabını alisimdir.
kaptanın; "bozulunca veririm" demesiyle sıkıntılı bir bekleyişe girecek olan kişinin yaptığıdır.

unutup inme ihtimali bir hayli yüksektir. sonra kafaları vurmalar falan fıstık.
görsel
şoförün içinden sövmesine sebebiyet verir.
şoförün iç sesi : " senin vereceğin parayı s.keyim. lan o kadar para kazandık mı ki bunu uzatıyorsun. bedava gideceğim diye düşünüyorsan yanılıyorsun."
ucunda ölüm olabilir, gan çıhar gan... bizki bozuk para verince şoförden "ne bu davulcu parası mı?" diye yol boyunca azar yiyen müşterileriz.
Gecen gun minibuste ceryan etmis olaydir. Bi de ayfon 7 sini cikarip oyun oynadı. Tüm minibüs onu izledik nerden çıktı bu deyişik diye!
Burjuvaydım halka indim.
Bozamıyom be babacım diye ağladıkları durum.
Beni bedavaya götür şoför bey demektir.
Ben bi kere uzun yol yolculuğunda tuvalete girmiştim.

Adam 1 tl istemişti. 100 lira verdim bozamaz geç der diye.

Adam 99 tl paraüstü verdi mk.
değeri yüksek para uzattıktan sonra dolmuşçu dayının yüz ifadesini herkes bilir. cebinde bozuk para kalmamış, dolmuşa biniyorsun. Versen çekiniyorsun, vermesen zaten olmaz. Değişik bir duygu. Ama bazı dolmuşçu dayılar gördüm;

karşı yoldan gelen dolmuşçu tayfasından ister, parayı camdan uzatır bozdurur o parayı.
1.95 veya 2.15 gibi saçma fiyatlar belirleyen dolmuşçuya hak ettiğini vermektir.
yeni maaş almış, henüz binek araç almamış veya binmeyen kişilerin yapabildiği harekettir. anormal değildir.
zamanında çok ekmeğini yedim;
- neyse abi kalsın.
pazartesi deniyeceiğim olaydır inşallah para almaz * :D
Muhtemelen arabası serviste olan bir kişinin yapacağı davranıştır.
git taksiye bin o parayla ite bak hele ya... denilebilir o anda.
Bir benzeri de iettde birinin istanbul kartını kullanıp 200 tl uzatmak.
dolmuşcunun sabrını denemektir.
Önce paraya bakar sonra dönüp gözünün içine bakar.

Sen içinden sadece "eyvallah abicim" de yerine otur sessiz sedasız para üstünü bekle.
Sen bunu hakettin.
Şöförün 190 küsür tane 1 TL ile para üstü vererek polemiğe girmemesi gereken eylemdir.
bazen şu umutla yapılan hareket;

ücret 3 tldir ve yolcuda sadece 1 tl bozuk vardır.10 tlsini bozmaktansa kıvrak zekasıyla şoföre blöf yapar.

şoför: bozuk yok mu?
yolcu:valla yok hocam ya 1 lira var sadece bozuk, ineyim olmazsa ben.
şoför:tamam ver 1 lirayı
yolcu:eyvallah hocam, helal et
şoför:ses yok.
Aklıma tuzluğu uzatır mısın, espirisi geldi ama yapmayacağım *
dolmuşta bozuk olmadığını bilen insandır beleşe seyahat etme keyfini yaşayacaktır belki de kim bilir.
(bkz: tedaviden sonra hastane kantininde kahvaltı keyfi) tagiyle hastane kantininde çektiğiniz selfienizi paylaşırsınız.