bugün

kelime anlamı öğretmen demektir...
kendinizi bazen melek gibi bazense lanetlenmiş bir insan gibi hissettiğiniz meslek.. ama yine de vazgeçilemeyen.
6 yıl boyunca ders çalışan ve sıradan memur maaşı alan, insanlara sağlık hizmeti veren kişidir.
etiksiz davranmaya; amiyane tabirle 'karı kız götürmeye' pek bir meraklıdır tıp doktoru oğlanların bir kısmı; tabii pratisyen bir tanesinin bile asgari ücretin 5-6 katını kazanmasının etkisi de olsa gerek bu durumda... arkadaşlarımdan biliyorum...
güneş girmeyen eve giren zât.
Yanlış meslek seçtiğini bilmesine rağmen yaşam boyunca hep bir umutla herşeyin değişeceğini uman kimsedir. -örnek ben-
intörn olmasına rağmen annenin yıllardır görüşmediği arkadaşları, mahalledeki adını dahi bilmediğiniz tanıdıklar, arkadaşlarınızın sadece yüzünü gördüğünüz tanıdıkları kısacası dış kapının mandalı için dahi olur olmadık saatlerde aranıp, sanki tüm hastane onunmuş ve tüm doktorlar birbirini tanıyormuş edasıyla mütemadiyen 'bizimle bir ilgileniversin' denilen kişidir doktor..

çoğu kişinin sadece işi düştüğü zaman aradığı 'arkadaş'(!) tır doktor..

sinirleri bozulsa, sevgilisinden ayrılsa, hasta olsa, nöbet sonrası 36 saat aralıksız çalışmış, aç-susuz-uykusuz dahi olsa herkese her zaman iyi davranması beklenen kişdiri doktor..

yıllarca zar zor okuyan, neredeyse moruk olarak okuldan mezun olan buna rağmen uzmanlık için sınava giren, kazanamazsa zorunlu hizmetle adını dahi duymadığı bir yere tayini çıkan, gitmezse sınavda devlet hastanesi yazamayan memurdur doktor..

gecesi-gündüzü, hastalığı-sağlığı, bayramı-yılbaşısı olmayan mütemadiyen nöbet tutan, buna rağmen insanlara yaranamayan kişidir doktor..

gün içinde sürekli çalışmış ve hasta dinlemiş olmasına rağmen yarım saatlik bir yemek arasında dahi hastalar ve hasta yakınları tarafından rahat bırakılmayan, asansörde-bahçede-hatta helada dahi hastalık danışılan, dert dinleyen çözüm arayandır doktor..

sırf mezun olabilmek için gerekirse hemşirenin işi olan bez değiştirmek, kan almak, şeker bakmak işlerini yapan, gerekirse personelin işi olan hastayı ultrasona götürmek, kanları labaratuara götürmek işlerini yapan, ameledir doktor..
yaa..öle işte **
kutsal meslek. neden tercih edildiğini yıllardır bir türlü anlayamadığım meslek. tamam, insanlara yardım etmek istiyor olabilir. tamam, doktorlara elbette ihtiyaç var. tamam, güzel para kazandırıyor ve kişiye itibar kazandırıyor. fakat bütün hayatını korkunç ilaç kokusu ve yaralanmış, ölmekte olan, eli ayağı kopmuş insanlar arasında neden geçirmek ister ki insan? tek kelimeyle sinir bozucu.

içim karardı gene..
reçeteye ne kadar ilaç yazarsa o kadar değer görecek kişi..
(bkz: ben bugün bunu gördüm)
(bkz: türk milleti) *
Üniversiteye giriş sınavında yüzde bir e giren, okulu bitirmek için altı yıl boyunca günlük ortalama 200 sayfa kitap okuyan, okulu bitirdikten sonra hiç bilmediği bir dağ köyüne zorla gönderilen, dönemin rte leri tarafından hırsızlar ayyaşlar sahtekarlar ve vatan hainleri ile aynı kefeye konan, kurban bayramı öncesi arefe günü 24 saat+ bayramın 2. günü 24 saat nöbet tutacak olan, kendisinden silah (bıçak) zoru ile diazem isteyen kişilerle yüzyüze kalan, ayda 300 saat çalışan, kazandığı parayı harcayacak vakti olmayan insan müsveddesi...önünde uzmanlık sınavına hazırlık kitapları didişirken ağlamaklı olan ama hala acile dayanmış konversiyon hastasına şefkatle yaklaşmaya çalışan kişi, Sırf annesi geç farketti diye hastane geç getirilmiş bebeğin öldüğünü ağlamaklı aileye söylemek zorunda kalan, hala kabuslarında acılı annenin ölen çocuğuna sarıldığını gören daha kabusların etkisinden kurtulamadan ambulansta hiç doktor yüzü görmemiş üçüz gebeliği olan gebeyi doğurtulmasına tanık olan ve tek gayesi doğacak bebekleri yaşatmak olan ama kazandığı para ve edindiği itibar aslında kendisine fazla olan zavallı *
Öldürülesi insanlar. * Meslektaşlarını katletme azmindeki katili yaşama döndürmeye çalışan insanlar
+: sarhoş -: doktor

+ buna mı üfleniyor?
- buna üfleniyor...
+ ne oluyor bu alete üflenilince?
- bu alete üfleyince alkollü olup olmadığınızı anlıyoruz...
+ bu mu anlıyor?
- bu anlıyor...
+ vay cimcime. sen naapıyorsun?
- ben onu tutuyorum.
+*
- ne oldu?
+ bunun için mi okudun?
- evet.
+ hipokrat yeminini bu tutmak için mi ettin?
- evet.
+ ayıp ettin...
- niye?
+ bu milletin verdiği vergilerle oku, sonra gel sadece bunu tut. hiç tutmadım ben bunu... di mi usta sen ne diyorsun bu hususta!? anlasana bakalım alete üfletmeden alkollü müyüm alko...
polis: eee yeter be yeter!!!
(bkz: yasaklar)
(bkz: metin akpınar)
bir genel cerrahi uzmanı ablamızın tabiri ile limon satan adamdan farksız meslek üyesi.
o adam limonunu satar, biz de doktorluk yaparız. olay bu kadar basittir.
küçük bir fark var tabii. limoncu işini iyi yapmama lüksüne biraz da olsa sahiptir. biz ise tek bir ilaç, iğne, hatta tek bir söz ile bir insanı katlayıp paket yapma imkanına sahip olduğumuz için bu lüksümüz pek yoktur. eşşek gibi çalışmamız bundandır.
espri anlayışımız ise pek anlaşılır değildir, kabul ediyorum. misal:

- sen kaçıncı sınıfsın?
- bir abi.
- ne işin var lan tıpta! manyak mısın oğlum sen?

anlamadınız değil mi? hehe.
herhangi bir konuda araştırmalar yaparak kendine özgü tezler hazırlamış (doktrin), bir konuda uzamanlaşmış kişidir... Yıllardır tıp doktorluğu daha göz önünde olduğu için, hekim kelimesiyle eş anlamlı bir hal almıştır.
yazısı kötü diye tabir edilen meslek.
Yıllarca okuyup gerek öğrencilik gerekse meslek hayatında çektiği tüm sıkıntılara,gösterdiği insanüstü çabaya rağmen;ülkenin felaketini yattıkları yerden hazırlamak suretiyle para(fazla değil,gemicik almaya yetecek kadar) kazanan cahil cühela iktidar sahipleri tarafından yerden yere vurulup acaba daha fazla nasıl hayatlarının içine ederiz mantığından hereketle yasa üstüne yasa çıkarılarak lağımdaki ..ok muamelesi gören,kazandıkları paraya göz dikilen,ailesinin yüzünü bayramdan bayrama zor gören hatta çoğu zaman göremeyen,bir makine kadar hatasız çalışmasının yanısıra bir melek kadar hoşgörülü olması beklenen,mecburi hizmet mahkumu...
kendini halkın üstünde biri gibi gören,hastahanelerde havasından geçinmeyen,erkeklerinin kadınlara asıldığı;kadınlarınınsa erkelere yaltaklık ettiği meslektir.niçide çirkeflik,şerefsizlik bolca vardır.geneli oturarak veya hasta olan kişiyi dinleyerek teşhis koyar.yurdum insanın pof poflamasıyla yüceleşen meslektir.
-oğlumuz ne iş yapıyor?
+doktor efendim.
-vermiyorum ulan vermiyorum.nihahahaha
+neden?
-siktirin gidin ulan doktora vermiyorum kızımı.

2 saat sonra kızım yarın git mühendislik fakültesi'nin önüne birini daha ayarla getir.

benim kızımı ne doktorlar,ne mühendisler istedi vermedim,demedem,evlendirmem.
ŞU GÜNLERDE EN ZOR KARARLARINI VERECEK OLAN MESLEK GRUBU iNSANLARI.
TAM GÜN YASASININ HAYATA GEÇiRiLMESi HALiNDE, SAĞLIK BAKANLIĞI VE ÜNiVERSiTE HASTANELERiNDE YARI ZAMANLI ÇALIŞAN TOPLAM 9 BiNDEN FAZLA DOKTOR, KAMU YA DA ÖZEL SEKTÖRÜ TERCiH ETMEK ZORUNDA KALACAK ÇÜNKÜ.
karılarını en çok döven meslek grubudur, ister inan ister inanma...
üzerlerimize giydiğimiz beyaz önlüğü ve onun asaletini nedense bir türlü kabullenememiş kişilerin sürekli mesleğimizi karalamaya çalıştıkları(bir nevi fesatlık da diyebilirsiniz)ama başları sıkıştığında da yalakalıktan insanı bunanlttıkları yegane meslek grubudur doktorlar...
35 sene okul okumakla ne kazandığı mechul olan ancak insanlığını kaybettiği kesin olan kişi.
bir psikoloğun cevabı şöyle idi;
- ne iş yapıyorsunuz
- insan doğasını değiştirme mühendisiyim
- hönkkk
onu bunu bilmem de 6 yıl (kimi zaman buna ek olarak 4-5-6 yıl daha) en çok götü s.kilen insandır. kendi 4 yllık eşeği koysanız bitirebileği fakültelerinden mezun olanlarca acımasızca eleştirilebilirler genelde.
anne-babalar için damat kelimesiyle eş anlamlıdır.