bugün

malfoy ailesinin hizmetkarıyken harry sayesinde özgür bırakılan, ilk özgür ev cini.

--spoiler--

harry potter diyerek verdi son nefesini.

--spoiler--
kipatları ilk okuduğumda içimdeki tüm sevgiyi üstüne çekivermiş; dünya tatlısı, "ben de istiyom bi tane ev dobby'si" diye yastık yumruklamaya, duvar tekmelemeye sebep olan şahane varlık. keşke hepsi gerçek olsa düşlerin en sevimlilerden biri.
--spoiler--
harry potter and the deathly hallows'ta ölerek bizi yasa boğan ev cini.
--spoiler--
harry potter and the deathly hallows'ta ölen ve artık özgür olan cin.
(bkz: üşüyoruz dobby reyiz)
ilk olarak sırlar odası kitabında ortaya çıkan ve harry potter'ı lord voldemort'un güncesinden kurtaran, aradaki kitaplarda sadece figüranlık yapıyor derken, son kitapta ve özellikle filmde başrole yükselen, tipe bak çay demlelik karakter.
ölümünü bilerek izlediğiniz HP7 - 1.bölümde, ölümü ile hıçkıra hıçkıra ağlatabilmiştir. bellatrix'e bir kez daha kafa göz dalma isteği uyandırmıştır.
dobby özgür bir ev cinidir, efendisi yoktur ve dostlarıyla birlikte o çok güzel yerdeyken, mutlu bir şekilde göçmüştür dünyadan. o olmasaydı, pek çok denge bozulurdu seride...

gömülme sahnesi canımı yaktı.
görsel
hem özgür olmak ister hem çalışmayı da sever. son sözleri bile "harry potter" olmuştur.
öyle vefalı öyle anarşik* bir house elf.
mezarında ise;
--spoiler--
here lies dobby
a free house elf
--spoiler--
yazar.
önemli bir karakterdir. kimilerince "sadece bir ev cini" olarak görülse de dobby'cik asla sıradan bir ev cini olmamıştır. belki de bu yüzdendir ki, ona özel afişler yapılmıştır.

görsel
görsel
harry potter and the deathly hallows part 1'de komünist olmuştur.
o bir koskoca sihirli varlıklar dünyasının en karakterli varlığı.o bir ev cini, o bir cam kürelerden gözlerin sahibi, o bir dobby...7 kitaplık seride bambaşka bir yer edinmiş şahsiyet.hani gitmeyeydin iyiydi be dobby...
Ölünce bana "Hah şimdi özgürsün." dedirten yaratık. Öcüye benzer.
masumiyetin en güzel simgesidir.
--spoiler--
bir kaç sahne öncesinde, yerimm ben bunuu oyyy, diye diye gülümsemeler, kikirdemeler yerini burun çekip gözyaşlarını silmeye bırakmıştır öldüğü sahnede bütün salonda. öleceği bana filme girmeden önce söylenmemiş olsa bayılabilirdim üzüntüden ki bildiğim halde gittim geldim diğer tarafa. bu kadar muhteşem bir karakteri öldürmelerini de ayrıca kınadım. bir insanın duygularıyla bu kadar oynanmamalı. hala etkisindeyim.
--spoiler--
Ölümünde ağlatan , kocaman sarılmak istediğim masum yaratık.
Ölümüyle hüngür hüngür ağlatan çirkin, renkli çorap hastası, özgür bir ev cini.
nesildaş yazar, hoş gelmiş kanım ısındı kendisine. hoş geldin deyin lan arkadaşınıza, alın onu da aranıza.
ustad rowling in yazmis oldugu harry potter serisindeki ev cini. malfoy ailesine hizmet etmekteydi ve harry i tom riddle dan korumaya calisiyordu, harry ona corap hediye etti ve ozgur oldu. bellatrix.lestrange tarafindan olduruldu.
(bkz: dobbyşko)
aşırı masum, aşırı sevimli, ve aşırı sadık bir elftir kendisi. ayrıca dobby özgür bir elftir. çok sevdiğim karakterlerden birisi ölüm sahnesiyle yürekleri dağladığı doğrudur.
onuru, sadakati ve karakteri boyundan büyüktü rahmetlinin.

ışıklar içinde uyusun.

hayatını adamlık dersi diye okutmak lazım mekteplerde.
Kendisi küçüktü ama yüreği kocamandı...
Dobi artık özgür. Harry potter ona çorap verdi.
görsel

yukardaki fotoyu düşündüm ne güzel olur diye neyse ki birisi benim yerime daha önce düşünmüş. yetmemiş çizmiş.

--spoiler--
freeedooooooooooom !!!
--spoiler--
bekeze: dobby digital.
Sahiplenmek istediğim ev cini.
harry potter'ın hayatını kurtarmak isterken bellatrix'in attığı hançerle hayatını kaybeden rahmetli ev cini. ölmeden önceki son sözü ''harry potter'' olmuştur.