bugün

birkaç aydır keşfettiğim felsefe kültür temalı youtube kanalı. Kanal bence amatör düzeyde fazlaca iyi hatta o kadar iyi ki tek kötü yanı kızcağızın gözlüğü.
kendini beğenmiş, vasat yutıbır. her konunun alimesi olduğunu sanıyor. ayrıca twitter'dan kendisine gelen eleştirilerin birine bile doğru düzgün cevap verebildiğini görmedim. eleştiri alınca popstar ajdar'a dönüşüyor. sen kim felsefe kim ablacığım. bırak bu ayakları. kopyala yapıştır yapmakla bir halt olamazsın felsefede. he ''benim takipçilerim var. ben, ben, ben!'' diyorsan danla bilic ile video çek.
Hiçbir şey ayrıntılı bir kitap üzerine araştırma yapmaktan daha anlaşılır olamaz. Bu kanal derslerden önce konu hakkında yüzeysel bilgi sahibi olmak için izlenebilir. Çok diksiyon kasıyor akmıyor bence anlattıkları. Hatta söylediklerini prompterden mi okuyor diye düşündürüyor bile. Günlük felsefi tartışmalarda da bu ses tonu ve diksiyonu kullanıyor ise fena kafa ütülüyordur. Günlük konuşma tonu daha sohbet havasında olduğundan benim için daha ilgi çekici ve algılanması kolay oluyor. Bu şekilde sesli kitap dinler gibi sıkıcı.
Bazı videolarında öne sürdükleri sokakta gezen cahil insan söylemiyle aynı olan youtube kanalı. işin komiği bunu söyleyen güya akademisyen * . O videoyu bulup editleyeceğim.
gerçek adı pelin dilara çolak olan youtuber. genel kültür, felsefe konularında video çeker. bazı dergilerde de yazar. Çok güzel bir anlatışı var. Üslûbu çok akıcı ve samimi.
(bkz: Pelin Dilara çolak)
Yazdığı internet sitesi:
https://www.herkesebilimt...ji.com/author/dilaracolak
YouTube: https://m.youtube.com/c/Dilozofelsefe/featured
LinkedIn: https://uk.linkedin.com/in/pelin-dilara-colak
Kuşkusuz üslubunun yapaylığı, ukalalığı ve felsefeye girişe giriş sınıfındaki videolarıyla bir faydası olmayan YouTuber.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Böyle gözlük mü olur allah aşkına ya. Çok bilmiş kız gözlüğü bu. ilk defa duydum ismini.
kendisini izlerken takip etmekte zorlanıyorum. samimiyetsizlik mi, yanlış vurgular mı, uzun cümleler mi bilmiyorum, takibi güç. oysa konuları da ilgimi çekiyor. ayrıca videoları da yersiz derecede uzun. bunlardan başka üslubu itici ve kendisi çirkin.

felsefenin gerçeklerden kopuk, pratikte faydasız görünmesinin sebebi de kendisi gibi boş felsefecilerdir. kanalın adı dilozof olunca insan karşısında filozof bekliyor, çünkü atıf o kelimeye. felsefeye uygun bir isimle kanal kurup genel kültür aşığı popülist entellere hitap ettiği yönünde bir imaj çiziyor. oysa felsefe hayattır, felsefe acıdır ve felsefe çözümdür.

sağdan soldan makale metni seslendirmek bu kadar büyük bir iş mi? senin ben samimiyetine, ezberci beynine, gerçekten üreten insanları görmezden gelmene... ulan bu karının toplasan on satır fikri yok!

evet iyi ki nietzsche ve descartes gibi bilmediğimiz kişilerden bahsediyor, bize bu genç kardeşlerimizin metinlerini tanıtıyor. böyle bir değer üretmeyen, hazır şeylerin üstüne konan insanları yüceltmeye devam edin, ama herkes sizin gibi enayi olmak zorunda değil. kendisi ile biraz haşır neşir olursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. sanki atıflar arasına cümleler serpiştirmiş gibi veya gereksiz cok fazla alıntı yapmış, kendi düşünceleri yokmuş gibi.