bugün

Dexter Morgan, Miami Polis Teşkilatı'nda adli tıp görevlisi. Uzmanlık alanı etrafa saçılmış kanı analiz etmek. Ancak bu kendi halinde adli tıp uzmanının, çevresindekilerce hiç bilinmeyecek, karanlık bir hayatı daha var: Aslında kana susamış bir katil o.

görsel
içindeki öldürme güdüsünü kötülere yönlendirerek, seri katillerin seri katili olan, chaotic good tanımının zbammm diye oturduğu, michael c. hall tarafından kusursuz bir biçimde canlandırılan karakter.

(bkz: dexter)
başarılı bir polis memurunun evlat edindiği oğludur. kızkardeşi yollu da olsa çok güzeldir.
suç ve ceza daki raskolnikov, aslında çok daha ötesi. raskolnikov un yaşadığı ruhi çalkalanmaları elbet yaşamış ve kendi kafasında mükemmel sağlam bir plan/düzen kurmuştur.
toplumdaki parazitleri kendisi de "kan emerek" temizler.

dexter bambaşkadır, kendisi mükemmeldir çünkü. tek hata yapmaz, seçtiği parazitlerin parazit olduklarını kanıtladıktan sonra saldırır, plan kurarak saldırır. onlara son kez ne bok olduklarını gösterir ve kanlarından bir damlayı hatıra olarak saklar.

dexter morgan uçamaz süpermen gibi, batman gibi geniş imkanlara sahip değildir ya da örümcek hisleri yoktur örümcek adam gibi, özel bir düşmanı da yoktur. olsa olsa vampirlere savaş açmış olan blade e benzetilebilir, kendisi de vampir ama...

dexter hissedemez, duygulanamaz. çocukluğunda yaşadığı feci/dehşet hatıradan dolayıdır bu. ama yine de insanlar arasında kibar, düşünceli, yardımsever olur, gözükür demiyorum "olur" diyorum. kendi öz benliği kan akıtmaya ihtiyaç duyar, ama çok sağolsun babası bu "değiştirilemeyecek huy"u iyi bir yöne doğrultulandırmıştır* :topluma zarar veren ve dönüştürülemez olanları temizlemek.

velhâsıl dexter morgan bir süper kahramandır.
dexter dan literatürlere geçecek manası büyük söz:
"hayatta gizli şeyler yoktur.sadece saklı gerçekler vardır.ve bu yalanlar suyun altındadır."
artık harry denen bunagın kurallarini unutmasi gereken, yoksa ava giderken avlanacak olan seri katildir. ayrica anti-herolugu acilen bırakmasi lazim.
gerekli katil. * *
(bkz: dexter gibi öküz olmak vardı şu hayatta)
h. p. lovecraft'ın yazdığı uzun öyküde yer alan ana karakter. kara büyü ile uğraşırken şeytani bir ruhun hışmına uğramıştır..
sözlüğe de bir tane lazım bundan. seri eksi oy verenlere seri eksi oy veren yazar.
(bkz: Michael C Hall) (Yetişkin Hali)
(bkz: Devon Graye) (Genç Hali)
(bkz: Dominic Janes) (Çocuk Hali)
(bkz: Maxwell Huckabee) (Bebek Hali)
--spoiler--
atlet giymeden önce ayakkabı giyen seri katil. severek izliyoruz.
--spoiler--
dexter morgan. adam öldürmek dışında bana en çok benzeyen. bir gün mutlaka birleşeceğiz. istemek öldürmenin yarısıdır. ve karşı konulmaz bir istek de. sadece içimdekinin seni nerede yakalayacağına dikkat et. bunun için kanuna ihtiyacım var ve o da yalnızca dexter'da. kimbilir belki sen, ben, ted ve charles bir gün karşılaşırız, cehennemde ya da benim cehennemimde.
anlaşılmaz bir yanın var,öldürmeye hevesli.
rudy cooper: It's human nature
dexter morgan. I am not human..
-I'm Dexter, and I'm...not sure what I am.

I just know there's something dark in me. I hide it. I certainly don't talk about it. But it's there. Always.

This dark passenger.

And when he's driving, I feel...alive. Half sick with the thrill, complete wrongness. I don't fight him. I don't want to. He's all I've got. Nothing else could love me, not even, especially not me. Or is that just the lie the dark passenger tells me? Because lately, there are these moments when I feel...connected to something else, someone. And it's like the mask is slipping...

and things...

people...

who never mattered before, are suddenly starting to matter.

It scares the hell out of me.
lila adlı taş gibi hatunla bu diyarlardan kaçıp gitmek varken hatunu mundar etmiş adamdır.
bazen insana sordurur dexter gibi duygusuz olmak dahamı iyi acaba diye.
"Cadılar bayramını seviyorum.

herkesin maskelerle dolaştığı yılın tek zamanı... sadece benim değil.

insanlar canavar gibi davranmanızın eğlenceli olduğunu düşünürler. ben? hayatımı canavar değilmiş gibi davranarak geçirdim.

kardeş, arkadaş, sevgili - hepsi kostüm koleksiyonumun bir parçası.

bazı insanlar beni sahtekar olarak nitelendirebilirler. uygun olacak mı bilmem ama, ben kendimi kılık değiştirme uzmanı olarak düşünmeyi tercih ederim."
En iyi kötü adam.
#3907548'e michael c. hall'ın harika oyunculuğunu katarak;

http://www.youtube.com/watch?v=toYzUtZdYUk
(bkz: psikopat)
nickimi bana kazandıran tapılası seri katil.

Tonight's the night.
And it's going to happen
has to happen.
Nice night.
I love the Cuban food.
Pork sandwiches - my favorite.
But I'm hungry for something different now.

-Dexter Morgan
"çoğu insanın toplumla bozulmaması gereken bir anlaşması vardır.

iyi bir hayat yaşa ve toplum sana göz kulak olsun.

ama toplum elinden topu düşürürse başkasının eğilip yerden alması gerekir.

işte burada ben devreye giriyorum."
dexter araştırma amacıyla katil olduğundan şüphelendiği jaworski isimli bir adamın evine girer. amacı bu adamın gerçekten suçlu olduğuna dair bir kanıt bulmak, sonra da onu öldürmektir.

eve girdiği anda jaworski'nin köpeği dexter'a saldırır, dexter bir odanın kapısını kapatarak köpekten kurtulur. burada iç sesi duyarız;

"Animals don't like me, especially dogs. I don't think they approve of what I sometime do to their masters. That dog recognizes me,

as easily as I can recognize Jaworski."