bugün

(bkz: camel)
Hecin develeri çöllerde hiç susuzluk çekmeden çok uzun süre kalabilirler. Bunun nedeni bilinenin aksine devenin hörgücünde su depolaması değil, hörgücünde biriktirdiği yağlardır. Bu yağlar kuraklık zamanında parçalanırlar ve bu sayede hidrojen açığa çıkar. Hidrojen, hayvanın soluma sonucu aldığı oksijenle birleşir ve bu sayede devenin yaşayabilmesi için gerekli su vücut içinde oluşur.
çöl gemisi..
üç kaşı varmış bunların...
(bkz: yok devenin bale pabuçları)*
deniz suyu içebileceği gibi bir defada 250 litre su da içebilir.miş.*
burhan altıntop'un ağzından olunca pek bir komik gelen sözcük.
bir tuhaf hayvan. kurbanlık.
http://www.milliyet.com.t...6/12/14/yazar/dundar.html
(bkz: devedikeni)
''inişi mi seversin, yokuşu mu?'' diye sorulduğunda ''düze kıran mı girdi?'' diye cevap veren hayvan!
tüm Geviş geçiren, otçul memelilerde olduğu gibi midesi dört bölümden oluşan hayvan. sırası ile; işkembe, börkenek, kırkbayır ve şirden.
kesmeşeker'in klasik, süperötesi parçası... (bkz: dinlemeye doyum olmuyor efendim)

mevsim yazmış ben de okudum.
güneşte, güneyde, sahilde, şehirde okudum.

bezgin bir deve gördüm sahilde
ben de içmişim biraz, kafam tatilde.
götür beni de gittiğin yerlere.
iki yalnızız biz aynı gezegende.

bir deve asla bir deve değilmiş!
bunu bil, konu bu!

mevsim yazmıştı da, ben de okudum hani,
ben de gittim bir bara, barlar dolmuş tiki.
hepsi aynı şarkıyı dinliyor gibi.
hepsi aynı kızları kesiyor gibi.
o gözlükler, arabalar, falan filanlar.
kariyer dersen bende bol bol var.
kariyer dersen bende bol bol var.
sığmıyor cebime, yani o kadar!
neden zenginim sandın, çünkü öğrendim.

`bir deve asla bir deve değilmiş!
bunu bil, konu bu!
güneşte, güneyde, sahilde, şehirde
bunu bil...`

üzme beni...
kendisine "neden boynun eğri" sorusu yöneltiğinde "nerem doğru ki" cevabını verebildiğine inanılan; atasözlerine, şarkılara mal olmuş, geviş getirirken müthiş şirin olabilen ancak akabinde ağzından akan beyazımsı yapış yapış tükürük kombinasyonu göze çarptığında kimileri tarafından "ıyhhh kokuyodur bu be" şeklinde tepkilenebilecek hayvancık. bir de bunlar turistik bölgelerde sıkça turist gezdirmekle görevlendirildiklerinden, çok eğlenceli seyirlerin baş kahramanı olabilmektedirler.

http://www.metacafe.com/watch/24678/camel_ride/
Deve hayvanı hörgücünde depoladığı yağı, gece gündüz sıcaklık farklarının çok olduğu yazın bile geceleri eksi derecelerde seyreden çölde, geceleri ısınmak için kullanır. yağın içinde gündüz depolanan ısı gece kalorifer görevi görür. ayrıca iki tür deve vardır. orta asya devesi iki hörgüçlü ve kış şartlarının ağır olması sebebiyle daha tüylüdür. arabistan devesi ise tek hörgüçlü ve nispeten tüysüzdür.
gökhan dabak'ın müstesna şarkısı:

Deve
Yıllardan bir pazardı
Kızlar şebek satardı
Himmet ağanın horozu
Gece vakti öterdi

Tepe üstü yürürken
Sordular acep neden
Pantalonum bol cahiller
Sonra düşer belimden

Buldum bir kazma sapı
Acep bunu ne yapmalı
Lale çizip üstüne
Yare ettim hediye

Yar bana çok kızdı
Sapı kafamda kırdı
Lale sevmez imiş bilmedim
Yoksa gül mü çizeydim

Köyümün delisiyim
Güzellikte birinciyim
Bahçeye deve girmiş
Pişirip yedik

Pişirip yedik

Tam öküzü sağarken
Düştüm damdan aşağı
Devrilmedi vallahi
Elimden süt kovası

Yazıldım bir mektebe
Adam olayım diye
Kırk soru sordum öğretmene
Yatırdılar tımarhaneye

Köyümün delisiyim
Güzellikte birinciyim
Bahçeye deve girmiş
Pişirip yedik
(bkz: deve yarışları)
ömer seyfettin'in bir hikayesi
arnavutça deve anlamında kullanılan kelime.
vakit adlı paçavranın 16 mayıs günü ahmet necdet sezer'in görev süresi dolunca, keseceğini günler öncesinden okuyucularına duyurduğu hayvan.ama 16 mayıs geride kaldı devenin ömrü uzadı.yaşa lan inadına yaşa...
artizlik yapmaya gelmeyen hayvandır. ısırır.
uzun boylulara takılan lakap. zürafanın kankası.
yoktan sonra gelir.
-deveye sormuşlar boynun neden eğri diye o da "sanane aq çocuğu!" demiş.
-deveye sormuşlar boynun neden eğri diye o da "lan sayıyla mı verdiler sizi bana töbe töbe" demiş
-deveye tam sorcaklarmış deve bunları bi ..kmiş bi ..kmiş.
-akbabaya sormuşlar tamam deveyi anladık peki senin niye eğri ki aq diye o da "gidin deveye sorun g.tünüz yiyosa" demiş.
-yine akbabaya malum soruyu sormuşlar o da "deve olsam çok güzel bi cevap verirdim size de işte bakmayın sabrediyom" demiş.
-son bi umut deveye gitmişler daha sormadan "lan olm nerem doğru ki aq mutlu oldunuz mu?" demiş.
-tüm bu olanlardan sonra teşekkür için deveye gitmişler deve muhattap olmamak için içerden yok deve demiş)
hayvanat bahçesinde, etrafı 1m en ve boyunda çukurla sarılmış olmasına rağmen bu hendeği atlayıp kaçamayan hayvan.
belkide atlamak istemiyordur.
(bkz: ekmek elden su gölden)
(bkz: boynun neden eğri)
Üç adet gözü olan,bir çöl hayvanıdır. (bkz: gerçek bilgiler)
yardan atlamasına sebep olan şeyin bir tutam ot olduğu boynu eğri hörgüçlü hayvan...