bugün

robi ve cuma' nın çizeri gürcan yurt' un senaryosunu yazıp yönettiği, korku komedi filmi. 2009 başında vizyona girmesi beklenen film trakya yöresinde geçiyor ve başrollerinde peker açıkalın, selin denizli ve erol günaydın var.
filmden bir replik;

- a be jigsaw naparsın be! akşama kayınçoya cızlama kebabı yimeeğe gidicez. gelsenya sende. anaa o elindeki destere ne. naparsın be ne sokarsın böğrüme. anna o yerde yatan erif de kalktı ayağa be. ne ayaksınız siz be, hangi şeytanın piçisiniz be.
(bkz: sert sessizlerin yumuşaması)*
(bkz: gel destere gel destere)
sırf adıyla bile yaran film. gürcan yurt'un elinden iyi bir senaryo çıkacağına inanıyorum. maskeli beşler gibi işin bokunu çıkarma amacı gütmez ve scream ile taşak geçen " korkunç bir film " havası yakalanırsa süper olur.
sinemada afişini görüp kısa bir yarılma geçirdiğim türk yapımı scary movie. afişi görür görmez burnuma şafak sezer kokusu geldi. umarım onun değildir umutlarıyla girdim başlığa. şafak sezer yok belki ama kankalarından peker açıkalın var, olsun da. gaffur olarak çok sevmiştik kendisini. ayrıca yanılmıyorsam türünün ilk örneği türkiye'de. ti ye alma konusunda. yanılıyorsam uyarın. en büyük temennim ikinci bir maskeli beşler ya da yeni nesil hababam sınıfı vak'ası yaşamamak.
oyun üüle oynanmaz, büüyle oynanır.

peker açıkalın - hayrettin.
önder açıkbaş - hayati.
sırf memleketimin kokusunu almak için bile gideceğim film. sinemamızda trakya üstüne çekilmiş filmlerin olmamasından ya da az olmasından dolayı olsa gerek, hasretle bekliyoruz efendim.

ayrıca afişi tebessüm ettirmiştir. topuğuna basılmış ayakkabı ve çoraba sokulmuş marlboro paketi.
teorime göre gişede büyük bir izleyici kitlesi ile bulaşacak yerli yapım. recep ivedik veya gora-arog gibi karakter komedisi yerine durum komedisi yapılmaya çalışılmış anladığım kadarıyla. ne kadar gıcık bulunsa da peker açıkalın bence bu filmde iyi bir performans sergileyecek.

ahan da kamera arkası;

http://video.eksenim.myne...mera_arkasi_komik/188683/
cuma ve robinson cruse ile yıllarca bizi yaran gürcan yurt'un ilk sinema deneyimi olacak olan film. merakın ötesinde bekliyoruz. hadi bakalım.
afişiyle yaran filmdir. ayrıca saw 5 i izlemek için gittiğim sinemada fragmanının gösterilmesi de ayrı bir ironidir.
üretemeyen türklerimizin çalıp çırpıp , tutulmuş filmler ile alay ediyor izlenimini bırakarak kolay yoldan film yapma, yutturma çabası. ben ise yapılmış , izlenmiş hatta çok tutulmuş başarılı filmlerin ardından çekilen bu abukluklara kızıyorum. onun üstünden prim yapacak güya. ister alay etmek için olsun , ister taklit olsun aynı hesap. yok mu yeni konu ? neden üretemiyorlarki?
testere bir türk olsa ve türkiyede bu olay olsa nasıl olurdu düşüncesi ile yapılmış gayet geyik ve eğlenceli bir film. filmin trakyada bir köyde konu edilmesi ayırca eğlenceli olmuşa benziyor. isminden ve konseptinden testere filminin bir kopyası gibi gözüksede izlenince aslında alakası olmadığı hissettiriyor filmin fragmanı. bir trakyalı olarak trakya şivesi ve yöresi kullanılmasından da ayrıca hoşnut olduğum filmdir. gürcan abinin yaratıcılığından hiç bahsetmeye gerek bile yok şu ana kadar türk mizah camiası için yaptıkları çizdikleri zaten ortada.
(bkz: destere ebene kakayım destere)
altın portakal vs oscar.
vizyona girmesine 6 gün kalmış olan sabırsızlıkla beklediğimiz komedi filmi.

(bkz: oyun üüle oynanmaz büüyle oynanır)
fragmanina suradan ulasilabilecek filmdir;
http://www.youtube.com/watch?v=Md9c7-LBlys&NR=1
oynayan bütün karakterlerin isminin "h" ile başladığı komik olduğu iddia edilen filmdir. h'nin esprisi ne bilmiyorum.

http://www.destere.com/

edit : tamam artık biliyorum trakyalılat h'leri söyleyemez veya söylemez.*
bugün itibariyle vizyona girmiş olan filmdir.
(bkz: sinema cekimi ciksa da izlesek) *
(bkz: piyasa filmi)
fragmanına bakıp aldanılmaması gereken film. o kadar kötü yorum okuduktan sonra fragmana bakıp "komik galiba en azından bikaç kere güldürse yeter" denilmiş ve filme gidilip bir kere bile gülünememiştir.
içindeki iki asker olmazsa çekilmez olacak olan film.
--iğrenç bi spoiler--

bu zamana kadar bütün yapıtlara en azından içindeki emekten dolayı 'adamlar uğraşmış be' derdim amaa bu film baştan aşağıya saçmalık güldürmeyle hiç bi alakası olmayan, sıradan bile diyemeyeceğimiz sabit kamerayla çekilmiş bir video. size sadece allah belanızı versin beaaa demek istiyorum.

recep ivedik gibi fragmandan seyirci çekmeye çalıştılar. aslına bakarsan recep ivedik filminden ekmek yediler. fragman çıktığı zaman genellikle aynı cümleler etraftaydı. 'bu film sadece fragmandan ibarettir. gerisi yoktur.' ama öyle değildi. seviyesiz de olsa güldürdü. her şey yerindeydi. bu lafı yutan izleyici kitlesi yook bu film böyledir şöyledir diye göklere çıkarmaya başladılar ama o laflar tekrar dizildi boğaza. sadece geçirdiğim zamana yazık diyorum.

--iğrenç bi spoiler--

osmanlı cumhuriyeti'ne mi yoksa destere'ye mi gitsem diye bi ikileme girmeyin sakın.
"içinde peker açıkalın olan her şey kötüdür" inanışına feci halde kapılmış biri olarak elbette izlemeyeceğim, uzak duracağım, itici olduğu 10 km öteden belli film. lütfen komedi ve korku filmleri yapmayalım, yaptırmayalım. yapılacaksa da işin ehli olan kişilere bırakalım.