bugün

'tabutta rövaşata', 'filler ve çimen' ve 'çamur' gibi beğeni toplayan önemli türk filmlerinin yönetmeni ve aynı zamanda da senaristi...
Son filmi Çamur'la Venedik Film Festivali'nde CCIT (UNESCO) ödülünü alan yonetmen...
aşırı derecede kalın kaşları vardır.
(bkz: cenneti beklerken)
tabutta rövaşata'yı izledikten sonra "abi bu adam post prodüksüyon aşamasında uyuyodu herhalde" diye düşünmemi sağlayan yönetmen.

zaim'e not: kurgucu arkadaşlar fena yemiş hocam seni.
kendisi kktc'nin gulu bir yonetmendir gurur kaynagidir. kibrislidir. gayet entel gorunumuyle okulumuzu ziyareti sirasinda aldigimiz haberlere gore sikici iletisim hocalarinin sikici sorularina maruz kalmis insandir. kendini o anda sevdiren bir yapisi vardir.
garip kişilik. uludağ üniversitesi sinema kulübünün davetlisi olarak 2004 yılında tanıştığım ve kendisini tanıma şansı bulduğum kişilik. bursa otogarda şöyle bir diyolagla karşılaşımıştık.

g: garson
dz: derviş zaim

g:ne alırsınız?
dz: ee ben viski alayım.
g:abi çay vereyim.
dz:tamam o zaman şarap olsun.
g:abi alkollü içki yok abi.
dz:tamam o zaman bira alayım.
g:abi alkollü içecek yok.*
dz:bira alkollü içki mi evladım? **
dz:şaka lan şaka çay ver bana.

sonra kahkahalar attı. kendi söyleyip kendi güler yani. garip.
tabutta rovasata filmi ile adından çok söz ettiren yönetmen...
asıl adı derviş zaimağaoğlu olan sinemacı.
asıl ismi derviş zaimağaoğlu. 1964 kıbrıs doğumlu yönetmen. boğaziçi üniversitesi işletme bölümü mezunu, ingiliz warwick üniversitesi kültürel çalışmalar dalında master yapmıştır. ares harikalar diyarında isimli bir kitap da kaleme almıştır.

ödülleri
--------------
33. antalya film şenliği, 1996 tabutta rövaşata, en iyi senaryo.
37. antalya film şenliği, filler ve çimen, en iyi yönetmen.
16. istanbul film şenliği, tabutta rövaşata, jüri özel ödülü.
23. siyad türk sineması ödülleri, filler ve çimen, en iyi yönetmen.
23. siyad türk sineması ödülleri, filler ve çimen, en iyi senaryo.
12. orhan arıburnu ödülleri, 2001 filler ve çimen, en iyi film.
12. orhan arıburnu ödülleri, 2001 filler ve çimen, en iyi yönetmen.
14. orhan arıburnu ödülleri, 2003 çamur, mehmet emin toprak ödülü.
venedik film şenliği, 2003 çamur, unesco ödülü.
(bkz: ares harikalar diyarında) isimli yayınlanmış bir romanı da vardır ayrıca..
üstaddır, film yapınca hakkını verir. senaryo dersleri veriyordu en son bir sinema okulunda...
sinemayı gişe için değil sanat için yapan bir sinema emekçisi. bu yüzden ismi az bilinen yönetmenlerdendir.
katıldığı sade vatandaş programında internet sözlüklerinin birinde çok az konuştuğu yazdığı için herkes tarafından az konuşan biri olarak bilindiğini söyleyen ve o programda bu yalanı yok eden yönetmen.bu hafta vizyona giren son filmi "nokta" ki müzikleri Mazlum Çimen tarafından yapıldı, klasik şekilde minimal 200 bin kişilik çekirdek türk sinema seyircisi tarafından izlenip vizyondan kalkacaktır.
Bilgi ve bahçeşehir üniversitelerinde halen ders vermekte olan türkiyenin en değerli sinemacılarından biri. Kültürel çalışmalar üzerine yaptığı masterın ardından program yönetmenliğinde pişmiş, Her daim bilgiye açlığı sayesinde yapıtlarının arasını bir hayli açmıştır.Tabutta rövaşata, Filler ve çimen ,Çamur kendisi için tam anlamıyla bir yükselme grafiği çizmektedir. Üçleme olarak tasarladığı cenneti beklerken ve nokta ile devam eden serisinin son filmi gölgeler ve suretler için henüz bir tarih verilememektedir.
"nokta" gibi enfes bir filmi pat diye biteren senarist-yönetmen.
tabutta rövaşata ve filler ve çimen adlı filmlerini izlediğim usta yönetmen. istanbul film festivali sırasında beyoğlunda bir sinemada gördüm kendisini başına üşüşmüş öğrencilerle sohbet ediyor, sabırla sorularını yanıtlıyordu takdir ettim.
Gerçek ismi Derviş Zaimağaoğlu'dur. 1964 - Kıbrıs (Gazimağusa) doğumludur. tabutta rövaşata filmi türk sinemasının en iyi örnekleri arasında yerini almıştır.
babazula'ya tabutta rövaşata attırıp, topu ağlarımıza gönderen yönetmen kişilik.
tek plan çekilmiş gibi görünen fakat 8 plandan oluşan nokta filminin yönetmenidir.
kendisiyle ilgili kendinden habersiz bi olay yaşamıştım. iki genç gelmişti turistik yöremize. tanişmiştik. sinema okumaktaydılar. söz sinemadan açildi derviş zaim dedim. onlar o kim dediler. sonra merak ettiler araştirdilar. bu yıl bizim dersimize girecekmiş dedilşer. üzüldüm abi çok üzüldüm.
yeni filminde türkler ve rumlar arasında yüzleşme sağlamayı çalışacağını söylemiş olan yönetmen.
bir döneme ışık tutacak olan gölgeler ve suretler üçlemenin son filmidir.
Çamur dışındaki tüm filmlerini izleyip hepsini de çok sevdim. Ama benim için Tabutta Rövaşata ve Nokta ayrı bir yerde. Bir de kesinlikle çok iyi müzisyenlerle çalışıyor kendisi. Müzikler ve film o kadar güzel bütünleşiyor ki sonunda Cenneti Beklerken, Nokta ve tabii ki Tabutta Rövaşata gibi enfes filmler çıkıyor ortaya.
13. eskişehir film festivali kapsamında, 6 mayıs cuma günü, sinema anadolu'da saat 15.00'de gösterime girecek olan gölgeler ve suretler adlı filminden sonra söyleşisi olan yönetmendir.

(bkz: ilgilenenlere duyurulur)