bugün

denis diderot. ansiklopedistler olarak da bilinen aydınlanmacı düşünürlerdendir.
(bkz: diderot)
Aydınlanma Çağı'nın en önemli kişiliklerinden biridir. Edebiyat alanında da birçok katkısı bulunan Diderot'nun başlıca özelliği romanları şekil ve içeriğinin yanı sıra, felsefi olarak da incelemesiydi.
aydınlanmanın temel yapıtlarından biri olan
''encyclopedia''nin yayımcılığını d'alembert ile birlikte
uzun yıllar yapmış fransız edebiyatçısı ve filozofu.
alkolik bir düşünürdür.
kölelikten beter bir şey var; o da köleden geçilmeyen bir yere özgür insanların memleketi deyip çıkmaktır. -diderot-

Yalanın faydası bir defa içindir, gerçeğin faydası ise sonsuz ve ölümsüz. -diderot-

insanı taş ya da kırık kalpli yapan bu dünyadan gidiyorum. Beni nereye gömerlerse gömsünler.-diderot-

Aklımız tanrının bir hediyesi ise ve inancımız hakkında aynısını varsayarsak, tanrı bize uzlaşmayan, zıt iki hediye vermiştir demek.-diderot-
1713-1784
"insanlar toplumda bir adamın harika bir aktör olduğundan söz etmezler mi?bununla adamın hissettiğini değil,hiçbir şey hissetmemesine rağmen taklitte üstün oluşunu kastederler."
“ bir cennetliğe karşılık yüz bin cehennemlik varsa, şeytan üstün çıkmış demektir, hem de oğlunu ölüme göndermeksizin."
"Yanlış yola girdiğinde, hızlandıkça daha da kaybolursun" sözünün sahibidir.
"Arkadaşımın kusurları hakkında sadece kendisiyle konuşurum" sözünün sahibidir.
(bkz: 18 inci yüzyıl fransız edebiyatı)
"büyük bir ormanda kayboldum ve önümü görmek için küçücük bir ışığım var. orada yanıma biri gelir ve der ki: "kardeşim, yolunu daha iyi bulmak için mumunu söndür." o birisi bir ilahiyatçıdır."

ile bazı şeyleri o kadar güzel açıklamıştır ki...
aydınlanma çağı'nın ünlü fransız entelektüellerindendir. ihtilal devrinin hazırlık safhasında görev almıştır.
diderot romantizm akımının öncüsü ve hümanisttir. yaşadığı dönemde zengin kiliseler kontrolünde bir endüstri olarak gördüğü hristiyanlık dinini reddetmiş ve birçok aşırı dincinin saldırılarına uğramıştır.

Diderot'a ıvoltaire her şeyin dostu anlamına gelen 'pantophile' adını takmıştır. dideorot'u diğer yazarlardan ayıran önemli özelliği romanlarını şekil ve içerik yönünden incelemesinin haricinde felsefi olarakta ele almasıdır.

Güler yüzle söylenen bir yalanı bir anda yuttuğumuz halde, acı gerçeği ancak damla damla yutarız.

insan, hayatının dörtte üçünü yapamayacağı şeylerle geçirir.

en güzel sözlerinden birkaçıdır.
18.yüzyıl materyalizminin öncüsü filozof,yazar.
bir manastır'da yatılı olarak ikamet eden kız kardeşine; "dindar" rahiplerce tecavüz edildiğini öğrendiğinde: din, tanrı gibi kavramlara cephe alıp, düşün dünyasını bu yönde şekillendirmiştir.
''insan, hayatının dörtte üçünü yapamayacağı şeylerle geçirir.'' sözünün sahibi.
"kuşkuculuk hakikate götüren ilk adımdır" sözünün sahibidir.
tanrısızlık fikrini felsefi açıdan ilk ele alan düşünür. jean jacques rousseau için bir ilah.
'' Güler yüzle söylenen bir yalanı bir anda yuttuğumuz halde, acı gerçeği ancak damla damla yutarız.'' sözünün sahibidir .
--spoiler--
insanı taş ya da kırık kalpli yapan bu dünyadan gidiyorum. Beni nereye gömerlerse gömsünler.
--spoiler--
rahibe adlı romanı cinselliğin bastırılamayacağını anlatır.rahibe olan kız kardeşine tecavüz etmişlerdir.
"Vücudu öIdürenden korkmayınız; ruhu öldürenden korkunuz."
"Kadın üzeɾine yazı yazaɾken; kalemi gökkuşağına batıɾıp,
müɾekkebi kelebek kanatlaɾının tozu ile kuɾulayacaksınız," demiştir üstad.
Psikanalizin temelini oluşturan oedipus kompleksini, psikanalizden yıllar önce "beşikteki küçük oğlan, ilkelliği içinde kendi haline bırakılsa, hiç eğitilmeyip de otuz yaşındaki bir adamın tutkusunun gücüne sahip olsa hemen babasını boğup annesiyle yatardı." diyerek açıklamış filozof.