bugün

katolik bir rahibe olan Helen prejean tarafindan yazilan, olum cezasina carptirilan azili bir katille rahibe helen arasinda gecen duygusal bagi konu alan, gercek olaydan alinmis bir kitap. ayni adla filme cevrilmistir. filmde katili oynayan sean penn en iyi aktor odulunu almistir. muziklerini eddie vedder yapmis.

--spoiler--
filmde insanin icini tuhaf, igrenc bi his kaplar. cunku bilirsin ki adam hayvanoglu hayvanin tekidir ve idam edilmesi gerekir yine de bogazinda biseyler dugumlenir. ben idam cezasina karsi olmayan ve kolay kolay aglamayan biri olarak bile filmde kendimi aglamamak icin zor tutmustum. ayrica filmde idam igneyle gerceklestirilmesine ragmen, gercegi elektrikli sandalyede gerceklesmistir.
--spoiler--
idam mahkumları sehpaya giderken söylenen söz.
yesil yol* filminden unutulmaz bir repliktir ayrıca.
susan sarandon'a en iyi kadın oyuncu oscarını getirmiş. onun haricinde başka oscar alamamış başarılı film. sean penn gerçekten çok inandırıcı!

--spoiler--
Sister Helen Prejean: I want the last face you see in this world to be the face of love, so you look at me when they do this thing. I'll be the face of love for you.
--spoiler--
there dead man pretty walking down the street singing "doo baa diiibi diibi dom didi do." dizelerini anımsatır.
sean penn'in sinema kariyerinin erken zirvesidir bu film kanımca. oscar da kiminle yarışmıştı hatırlamıyorum ama çok uyuz olmuştum alamamasına. suç ve ceza kavramlarının bu kadar iyi işlendiğini bir clockwork orange'da, bir dead man walking'de gördük.
soundtrackiyla insanı mest etmiş bir filmdir.

1. Dead Man Walking - Bruce Springsteen
2. In Your Mind - Johnny Cash
3. Woman on the Tier (I'll See You Through) - Suzanne Vega
4. Promises - Lyle Lovett
5. Face of Love - Nusrat Fateh Ali Khan, Eddie Vedder
6. Fall of Troy - Tom Waits
7. Quality of Mercy - Michelle Shocked
8. Dead Man Walking (A Dream Like This) - Mary Chapin Carpenter
9. Walk Away - Tom Waits
10. Ellis Unit One - Steve Earle
11. Walkin Blind - Patti Smith
12. Long Road - Nusrat Fateh Ali Khan, Eddie Vedder
tim robbinsin daha önce de shawshank redemptionda da sergilediği, mahkumlara ve onların dünyalarına karşı duydukları ilginin bir başka versiyonu.. rahibe helen prejean'ın anılarına dayanan senaryo,bu ilgiyi bu sefer gerçek olaylara dayanan bir senaryoya oturtuyor.

mahkumların da bir insan olduğunu, işledikleri suçun kendilerinin bir tercihi değil, içinde büyüdükleri ve sahip oldukları koşulların bir sonucu olduğunu net gösteren bir film.. toplum, kendi ürettiği suçluyu gene kendi idam ederek yok ediyor.. toplum, yeni matthew poncelet'leri bekliyor.
idam çığırtkanlarının izleyip oturup üzerine düşünmesi gereken bir film. ajitasyon maksatlı örneklerin bir anlam ifade etmediğini, idama karşı olmanın bir insanlık duruşu olduğunu görmeleri açısından önemli.
(bkz: soundtrackiyla insanı mest etmiş filmler)
idam hakkında insanların düşüncelerini gerçekten değiştirebileceğini düşündüğüm müthiş film. Misal ben: tamam gerçekten ölmeyi hak eden bir sürü insan dışı varlık var etrafımızda ama düşününce tek suçlu onlar mı?bunu yetiştiren anne ,baba ,toplum neredeydi bu insan insanlığını kaybederken?diye düşünürken bulmuştum kendimi, garip.
http://www.youtube.com/watch?v=gcC3BKOAjSM
Bugün virgin radyo'da dinlerken dilime dolandı ,dikkatlice dinleyince sözleri de melodisi kadar etkiledi.Diyor ki you killed me when you left me. Şarkıyı seslendiren ise smile adında biri.

You killed me when you left me
Now you’re looking at a dead man walking
Killed me when you left me

(dead man walking)
(dead man walking)
(dead man walking)

I said no, you said yes
I will go don’t love you no more
And you let me alone with a broken soul
And you killed all my dreams, you killed everything
Can’t go on living without you by my side

There’s no death, there’s no life

[2x]

(dead man walking)
(dead man walking)
(I’m a dead man walking)

I’ma, I’ma, I’ma

I said back, you said right,
I don’t mind, let’s leave all behind
I’m sure we can find a new way of life
Cause you’ve killed all my dreams, you killed everything
Can’t go on living without you by my side

There’s no death, there’s no life

[2x]

[2x]
I Know we broke up, kind of messed up
But I know that we can give it one more try
Broke up, kind of messed up
But I know that we can give it one more try

[2x]

(at a dead man walking)
(at a dead man walking)

Now you’re looking at a dead man walkïng
hans zimmer'ın crysis 2 için bestelediği müzik.
ritmi 90'lar türkçe pop yapısına sahip , eğlenceli bir şarkı.
smiley tarafından yapılmış, 2012 yılının yaz ayları dahil olmak üzere son haftalara damgasını vurmuş keyif veren bir şarkı.
pal station, metro fm, number1 fm vb radyoların playlistlerinde sıkça dönmektedir.
sampleları ve vokalbeyin sesi 2000lerin başını anımsatmaktadır, kalıcı olamayacağı gerçeği vardır.
bu zamana kadar neden izlemedim dedirten filmlerden.
gerçekten bazı filmler sadece gişe ve hasılat için yapılır ama bu o ve o tarz filmlerden değil.
yaşadığımız hayatın içinde toplumun bize direttiği koşulları sınıfsal mertebelerle bize ne kadar kolay adapte ettiğini gördüm ben kendi açımdan bu filmde.

kısaca çevremizdeki toplum gözündeki yerimizi kim önemsemiyor?
kim sadece kendi istekleri için çabalıyor ve yaşıyor?

hep başkaları ve başkalarının bize öngördükleri sınırlı hayatları yaşıyoruz.. bu, bu kadar basit!

ayrıca filmin en çok şoke eden bir kaç sahnesiden biride öldürülmeye yani idam edilmeye gidilirken koridorda gardiyanın ''dead man walking'' diye bağırması gerçekten kanını dondurur insanın.

görsel

görsel
susan sarandona oscar kazandıran etkileyici bir film.

birazcık --spoiler--
seyircide hep bir umut, hep bir acaba düşüncesi vardır. belki de sean penna böyle bir suç yakıştırılamaz ve bir şekilde çıkacağı beklentisi oluşur. heyecanın doruğa vardığı noktalarda gelen itiraf ise bir şekilde kaçınılmaz sonu kabullenmeye iter ve seyircide rahatlamaya sebep olur.
--spoiler--

eleştirilecek tek yönü ise aşırı derecede misyonerlik yapması.
bloodsimple ın muhteşem ötesi şarkısı. bunu dinlemeden ölmeyin.
sean penn'in oyunculuğunun doruğa ulaştığı filmlerden. sen nasıl bişeysin abi ya.

--spoiler--
kafama takılan bişey var: diğer tecavüzcü moruk idamdan nasıl yırtmış halen anlayabilmiş değilim. nefret ettim o piçten ya.
--spoiler--
smiley adlı grubun parçasıdır. hareketli parçadır. şiddetle önerilir.

arabada on numara giden şarkıdır.
tatlı şarkı örneği adeta.
smiley tarafından çekilen klibindeki tüm bayanlar şimdiye kadar gördüğüm en iyi dansçı bayanlar olabilir.
Bu gece seyrettim. Bu gece film maratonu yapıp 2 3 film seyretmek istiyodum, almanya'da saat daha 21 30, aslında en azindan bi film daha seyreder, 2 3 bira daha içebilirdim.

Ilk elime "dead man walking" geçti, biraz önce bitti.. yok, bu filmden sonra başka bi film seyredilemez, önce bu filmin mesajını çalışması lazım, benim kişisel iç işlemcimin!!

Sean penn, sarandon...büyük oyuncular bunlar. Insanın içini yakan çok sahne var bu filmde. Çok düşündüren de çok sahne var.

Paralelize oldum resmen. Film "kelimelerin kifayetsiz kaldığı" bi yerden anlatıyo hayatı..

Sadece şunu söyleyebilirim; kesinlikle kız arkadaşla öpüşüp yiyişilcek bir film diil!!

Susan sarandon oscar almış bu filmden, ama aşmış kadın hakkaten...sean penn aday gösterilmiş ama alamamış, ne kadar yazık!!

Yani, ağır konulu filmleri diil de size "hoşça vakit geçirtecek" filmleri seviyorsanız kesinlikle izlemeyin bu filmi!!

Ağır bir film bu...en ağırlardan !!