bugün

güzel di seninle aynı yolu paylaşmak. farklı kaldırımlarda olsak da... hoşcakal.
(bkz: dursun karataş)
yeri gelir sizi karıya götürür, yeri gelir rakı sofrasına oturtur yaşınız küçük olsa dahi... tutar kolunuzdan sizi tirübüne götürür zorla fenerbahçe'li yapmaya çalışır... galatasaray taraftarısınızdır lakin dayının sayesinde fener maçlarına daha çok gitmişsinizdir...

siz tekel'e nevaleleri almaya gittiğinizde size meze hazırlayandır... kısacası candır, baba yarısıdır...
ilk yeğeninizin size seslenirken dilinden düşecek iki sıfattan biri o anı tarif edemez o hazzı tekrar kolay kolay yaşayamazsınız.
annenin erkek kardeşi yoksa sahip olamadığımızdır.
trakyada erkeklerin bir birlerine hitap şekli olarak da kullanılır.

-dayım nabuysun?
-iyidir be agacının! sen nabuysun?
(bkz: aga)
insanlar arasındaki * mesafeye ve sınıra takmış her espirimin sonunda fırsatı kaçırmadan bu konuda uzun nutuklar atan ama ilk tekila partimin de mimarı olan insan. * seviyoruz kendisini..
ankarada dayın varsa sırtın yere gelmez..
"camları gıraccceaaanız başımı belaya sokacceaaanız" repliğiyle akıllara kazınan banka güvenlik görevlisi animasyon karakteri.
dayı önemli dayı.
bugün organizeye gitmiş bir yazar olarak, okurken çalışmak istediğim fabrikadaki adama ''sağlık sigortam benden, yemeğim benden, ulaşım masraflarım vs. benden, senden tek kuruş istemiyorum, tek amacım mesleği yakından öğrenmek'' demiş biri olarak;
- kriz var kusura bakmayın. cevabını almamla önemini öğrendim bu dayının. dayı senin mına koyim ben..
dayına dayıyım türünden esprilere maruz kalan akraba.
(bkz: dayi)
(bkz: halo dayi)
polat alemdar'ın halil ibrahim'e sesleniş şekli.
(bkz: dursun karatas)
köprüyü geçene kadar kişiye verilen sıfat.
yigen : dayı

dayı : efendim

yigen: dün gece ablanla beraber yattım sarıldım ona o da bana sarıldı öptüm yanaklarından.

dayı: ulan senin ben var yaaa...
amcadan daha yakın, daha bir sevilesi insandır.
bazıları için * sokakta görülse suratına bakılmayacak kişidir. onun dışında da annenin erkek kardeşidir.
bazıları için *oyuncak bebeği sobaya atıp yakan, sonra bir tokat atan, sonra da ağlama diye sana çikolata alan adamdır.
dayı- yeğenim nerdesin?
yeğen- yu-kar-dayı-m..!!!
dayı- bak bu güzeldi..
bi*tane var bunlardan bende. yılan avcıdır.
ne zaman kıra dolaşmaya çıksak ve ne zaman karamıkların arasından bir hışırtı duysa, av kokusu almış aslan gibi hareketsiz kalır ve dikkat kesilir.

+dur dur dur
+bak orda yılan yılan
+beh beh beh. taş yokmu. sopa falan.
- ya bırak dayı. sokar falan.
+sus dur dur.

hayvanın şansı varsa vazgeçiririm yaşar. aksi halde ömrü oraya kadardır. kaçarı yok.
dursun karataş'ın kod adı.
izmir kucukpark'ta ev yemegi sunan lokantalar zincirinin adi.

butun kucukpark gencligi bilir ve diyaloglar su sekilde gelisir;

-dostlar ben aciktim yahu...
+e ne yiyelim abi ?
-farketmez bana yaa..
+haa...
-hmmm...
+- e, dayi'ya gidek ooleyse
-+(gulusmeler)
"hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. fakat dayı olamazsınız."

(somut, 24.03.2010 00.30)

dayı... asla olamayacağım şey. çünkü dayı olmanın en ön koşulu olan "kız kardeş sahibi olma" kriterine sahip değilim. bu yüzdendir ki bir dayı olamayacağım ve bu yüzdendir ki bir ömür bunun eksikliğini hissedeceğim. sadece bir "amca" olabileceğim. evet evet, sadece bir amca... hani nuri alço'nun "amca baba yarısıdır yavrum" diyerek malum babalığını gösterip makamına leke sürdüğü amcalık. hani şu "köprüaltı cam cam, siksin seni amcam" tekerlemelerine konu olarak çocukların gözündeki sapıklık imajı sağlamlaştırılan amcalık. hani küçükken annelerimizin "tanımadığın amcalardan bir şey alma" diye bizi uyardığı amcalık. böyle bir dünyada amca olmak istemiyorum ben arkadaşım. önce amcalık makamına iade-i itibar yapılsın sonra.

ama dayılık öyle mi? dayının söylenişinde bile güven aşılayan bir şey yok mu? kurtlar vadisi olsun, ezel olsun bu dizilerde en sağlam karakterlere hep bu yüzden dayı denmedi mi? hani şu aralar fırtına gibi esen ezel dizisinde tuncel kurtiz dayı değil de amca olsaydı şimdiki karizmasına ulaşabilir miydi?

-nasıl amca? nasıl ihanet ederler bana?
+mesele ihanet etmek değil yeğen. mesele ihanetin bedeline de katlanabilmekte.
-ne diyon amca ya? bi sigigit alüminyum! benim derdim başımdan aşkın sen ne diyon...

işte ramiz dayı'yı değil de ramiz amca'yı izliyor olsaydık aynen böyle olacaktı durumu koskoca ramiz'in. yalnız haklı burada eleman. ramiz amca ne lan hakkaten!

sonra mesela kabadayı diye bir şey var. "dayı mısın lan!" falan denir. buram buram erkeklik akıyor dayı kelimesinden. ama amca ne lan? amca ne! tövbe yarabbim...

dayı olanlar ve olabilecekler, size sesleniyorum. bulunduğunuz konumun kıymetini iyi bilin. yeğenlerinize iyi bakın. ben ağlamaya gidiyorum.