bugün

annenin erkek kardeşi veya abisi..
köprüyü geçene kadar ayıya verilen isim
60s cafenin sahibi,süper insan.

(bkz: 60s cafe)
sevecen şahsiyet
ankarada kurum sınavlarına giren gençlerin akraba olsun olmasın yanlarında görmek istediği çok ulvi kabiliyetlere sahip eli ayağı yeterince uzun kişidir...
en dehşet flash animasyonlardan biridir
(bkz: anuna godumunun yamyamıııı)

http://nebicimhaber.orgfree.com/animasyon1.php
akraba olmayanlar arasında da kullanılan bir cesit sifattır
kedi ismi.
eski dilde "kazık yiyen " anlamına gelmekte imiş. * şimdilerde ise mecaz olarak torpil anlamında da kullanılmakta. "-devlet dairesinde dayısı var onun..." gibi dialoglarla karşılaşmanız şu zamanda gayet normal.
bursa heykel'de bulunan bursaspor katlı otoparkının oradaki atari salonunun kod adı. gerçi artık kapanmıştır ama öğrenciler yıllarca o atari salonundan bahsederken bu adı kullanmışlardır.
genellikle yurtlarda kalan, birbirleriyle samimi olmuş öğrencilerin birbirlerine ettikleri hitap biçimlerinden bir diğeri. * * *

- dayı nassın yau...

ayrıca erkeklik taslayan kişilere atfedilen yargılardandır.
yugoslavya göçmenlerince daycoşeklinde söylenen annenin erkek kardeşi.
osmanlı devleti döneminde cezayir yöneticilerine verilen ünvandır.
kemal sunal'ın baş rolde oynadığı bekçiler kralı filmindeki köpeğinin ismi. hatta, tüm millet bu dayıyı ankaradaki büyük bir siyasi sanıyordu. güzel bir filmdi. şaban, mahalledeki her bi b.ka karışıyordu. şimdiki siyasiler gibi.

(bkz: nasıl yazmadınız lan bu entryi) *
(bkz: kötülesen de soğumaz motorun)
mahallenin hırçın çocuğu için kullanılan, önüne -kaba eki getirilerek pekiştirilen sıfat.
eşim , herşeyim...
60s cafe nin sahibi süper insan...

(bkz: nuh a haber eyleyin de gelsin de tufan görsün)
çok uzun sürmesede, bir dönem kanal d 'de yayınlanmış olan sitcom.
osmanlı imparatorluğu döneminde tunus, cezayir ve trablusgarp'ta
seçimle başa getirilen yönetici. yani kısaca osmanlıların
afrika topraklarındaki yöneticilere verdiği ad.
köprü geçilmeye başlanırken ,ayının yeni geçici adıdır.
hacı hoca, sofu, dünyadan, ülkenin ve gençliğin sosyal durumundan haberleri olmayan anne-babanın yanında, bağırarak:

-la soul, sen hiç milli olmadın mı la?(haymana yöresi şivesiyle)
-(kem küm ulan ne diyek şimdi)yokh dayı***
-tüüüü! allah balanığğ!

diyebilecek, böyle bir diyaloğa girebilecek über insandır...
aklıma hep "ali" ismini getiren insandır. nerdeyse herkesin bir "ali dayısı" vardır diycem. *
istanbul harem otogarında torba tutan zehir taciri. yakalandı iyi oldu! yaşından başından utanırken yakalandı!!

(bkz: torbacı)
arkadaşlar arasında kullanılan güzel bir hitap şekli. ortamda anne baba varken telefon görüşmesi sırasında kullanılırsa "oğlum selam söyle dayına" şeklinde bir cümleyle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.
ben(telefonda arkadaşıma):tmm dayıcım o zaman saat 5'te metroda buluşalım.
anne:oğlum selam söyle dayına. müsaitse ben de bir sesini duysaydım abimin.
ben: ?!?!
kız kardeşinin veya ablasının çocuğu olan kişi.
candır.