bugün

son mohikan, the boxer, in the name of the father filmlerinin başrol oyuncusu, new york çeteleri filminin kötü adamı.
boksör ve sol ayağım adlı filmlerdeki rolleriyle hayran kitlesini katlamış irlandalı aktör. her dönem uzun saç yakışır kendisine.
hüznün çok yakıştığı bir aktör.
(bkz: liam nesson)
My Left Foot filmindeki oyunculuğuyla en iyi erkek oyuncu oscarını kazanmıştır.sonuna kadar da haketmiştir.
"in the name of the father" filminin asi genci.derin oyunculuk karakteri taşımaktadır.
gerçek bir karakter oyuncusudur. varolmanın dayanılmaz hafifliği ve new york çeteleri filmlerini izleyenler bilir, kendisine saygı duyar.
ayrıca imaj derdinde olmayan, her durumda karizmatik adam. the last of the mohicans da sevdiceğine sadece bakarak zannımca sinema tarihinin en romantik sahnelerinden birini izletmiştir bize.
edward norton ile birlikte hollywood'daki birkaç iyi aktörden biri. tabi anthony hopkins, robert de niro, al pacino vs gibi üstatları saymıyoruz.

(bkz: bill the butcher)
there will be blood filmindeki rolüyle sekseninci oscar ödül töreninde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan aktör.
dördüncü adaylığında ikinci kez heykelciğe ulaşmıştır. oyunculuğun nasıl yapılması gerektiğini her yönüyle bilen aktör.
80. oscar ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almış olan oyuncu. johnny depp beklenirken kendisi aldı ödülü. tebrik ediyoruz ailecek.
daha oscar adaylıkları belirlenmeden oscar alacağı bilinen, beklenen, almazsa küfür edenlerin bol olacağı bir ortamın oluşacağı insanüstü oyuncu. kafayı kel yapsa da, saçları uzatsa da, topoş gibi küpe taksa da, ne yaparsa yapsın on tane brad pitt dört tane johnny depp karizmasına sahip, film seçen ve bu yönüyle de ayrıca takdir edilesi ingiliz.
o değil de paul thomas anderson'a vermediler ödül yazık oldu.
babam olsun diyebileceğim kişilerdendir. babamla doğumgününü paylaşmaktadır. onun dışında my left foot'u izleyip de bu adama iyi oyuncu diyebilecek kişinin alnını karışlamak gerekir ki, bu onu diğer oyuncularla karşılaştırmak olur. bu adam farklı bir sınıftan, bununla yarışabilecek sınıfta jack nicholson gibilerini görürüm sadece...
soğuk ingiliz ifadesi ile gülerken bile düşündüren aktör. saygılıyız.
basarili ve yakisikli aktor. En bilindik filmleri :
son mohikan , new york ceteleri,benim guzel camasirhanem, kardesim jonathan, kan akacak.

son mohikan da son derece karizmatik olan aktorun , ne kadar guzel bir film olsa da benim guzel camasirhanem filminde bir gay i oynamasi hatta bir sevisme sahnesi cevirmis olmasi benim gibi hayranlarini cok uzmustur. ama adam iyi oynamis , iyi aktor. yapacak birsey yok.
adam oynuyor oynadığının da hakkını veriyor. bir filmde daniel day lewisvarsa o filmin senaryosu ve kurgusu sağlamdır,gözünüz kapalı verin parayı, acımayın.
bıyığın çok yakıştığı dünyanın yaşayan en iyi aktörlerinden biridir. there will be blood 'daki rolünü eğer kabul etmeseymiş film çekilmeyecekmiş, filmin yönetmeni 2 ay boyunca daniel'in yaşadığı italya'da kalmış kendisini ikna edebilmek için.

velhasıl, büyük oyuncudur. oyuncu olmaya gönül verenleri yaptığı işten soğutacak, insanın özgüvenini alabora edecek kadar iyi oyuncudur.
yaşayan en iyi aktörlerden biri. belkide en underrated kimse.
kaliteli aktörlerin basındadır, kendisi okuyor olsa idi bunu, "guiseppe öldü oglum" derdim ona.
there will be blood'daki daniel plainview karakteri ile sinema tarihine geçen bir performans sergilemiş aşmış ingiliz aktör.
there will be blood filminden sonra kesinlikle o bıyıkla bir western'de rol alması gereken ve Lee Van Cleef karizmasını yansıtabilecek aktör.
bana göre dünyanın en iyi aktörüdür tom hanks'le birlikte.

uzun zaman sonra gelen içsel edit: tom hanks kusura bakma abicim ama bu adam* çok başka.
iki kelimeyle özetleyecek olursak; büyük oyuncu.
fazla iyi oyuncu ve oyunculuğu aksandan geliyor desen değil, fazla karizmatik desen değil, sesi çok güzel desen değil, fazla medyatik ondandır desen hiç değil...ben çok seçici bir oyuncu olması ve role bürünmek için uzun süre kendini bir yerlere kapatmasına bağlıyorum şahsen. lisedeyken robert de niro hayranıydım *-sonra çoğunlukla balon olmasa da abartılcak bir aktör olmadığını anladım - ve bildiğin bütün filmlerini izlemişdim (raging bull zamanları da dahil). ama bu adamla kıyaslamayın adamı allah çarpar. hem metod oyunculuk zaten başlı başına tırt değil mi?
yetenek bazında bakılırsa daha iyi bir aktör/aktris olmadığı çok açık görülebilecek aktör.
Rolünün hakkını veren aktörlerden.Beni oyunculuğuyla bu kadar rolün içine sokan aktör olmamıştı*; bu da yetenek olsa gerek.Bütün oynadığı filmler izlenesi,oyunculuğu takdire şayan aktör.