bugün

uygulamaya karar verenlerin uyku bozukluğunun ölümcül sonuçları bile olduğunu göz önünde bulundurarak , uygulamaları gereken uyku düzeni çeşidi..inanmıyorsanız tıklayınız:
http://www.uykusorunlari.com/?icerik=4
ingilizce polyphasic sleep.

her yerde açıklaması yazıyor fakat kimse merak edipte sormamış- 'iyide bu neye yarıyor? tamam anladık mevzuyu ama niçin böyle yapmamız gerekiyor?' diye. kısaca açıklayacak olursak, çfu uyku devir vakitlerini ayarlayan/hızlandıran bir metottur. şöyle ki bir insan 90 dakika uyuduktan sonra rem uykusu denilen bir uyku devrine geçer. rem uykusunda uzun süre kalmak fiziksel ve özellikle psikolojik olarak bünyede hasarlar bırakabilir. işte çfu bu rem devrine çabucak sokucak şekilde kendini ayarlar. rem devresine erken girildiği vakit ne olur? vakit kazanılır. rem devrine girildiği an bünye uykusuzluk sorununu giderir. günlük alıştırmalar sonunda çfu'ya tam uyum sağlayabilirsiniz. fakat çok tehlikeli bir metottur. düşük enerji düzeyleri, mide bulantısı, baş ağrısı ve iştah kaybı gözlenmiştir. bu uygulamayı zorda kalan (uykusuz) askerler ve astronotlar uygulamaktadır.

edit: imlâ
http://tr.wikipedia.org/w.../%c3%87ok_fazl%c4%b1_uyku
Beyler şimdi size da vinci uykusunun gelişmiş bir stratejisini göstereceğim. Benim stratejimdir.
ilk gün Kendimizi bir çalar saat alıyoruz aman ben tel ile uyanırım demeyin bende işlemiyor. çalar saatimizi aldık hazırız. 00:00'a kadar bekliyoruz ve saat 6'ya kadar uyuyoruz. Bazıları yanlış, Da vinci 2 saat uyur dediklerini duyar gibiyim. Ona alışması 14 veya 21 gün alıyor ve çok zor oluyor. Bazıları ondan vazgeçiyor. Şimdi 6'da uyandık elbette bir yorgunluk vardır.
07:40 20 dk uyku.
11:40 20 dk uyku
15:20 20 dk uyku
19:40 20 dk uyku
00:00 olduğun da saatimizi 05:55'e ayarlıyoruz 6'ya değil. Her gün 5 dk azaltıyoruz ta ki 00:20'e inene kadar. O gün geldiğinde tavsiyem. 04:20'den sonra da 20 dk uyumanız. Bu sayede günde en az 22 saat yaşayacağız bu da bize 1 yılda 3 ay kazandıracak! Da vinci gibi az uyumak istiyorsanız bu taktiği uygulayın. Her gün 5 dk azaltma olayını ise "sadece aptallar 8 saat uyur" kitabından uyarladım. Tabi orada her gün 1 dk azaltın yazıyor ama biz 5 dk azaltabiliriz çünkü gün içerisinde 20 dakikalık molalar veriyoruz. Size tavsiyem ikindide uyumamanız. insanın canını sıkacak rüyalar görebiliyorsunuz ki ben görüyorum ikindi de uyulduğunda.O zaman daha çok enerji almak yerine harcamak gibi oluyor.15:20 ikindiye denk geliyorsa değiştirebilirsiniz. yani 4 saatte 20 dk uyku kuralını esnek bir şekilde kullanın.
birazdan 2.postamı atacağım uykudur inşallah uyuyakalmam aq.