bugün

5. bölümünü de izledim hala bok gibi. sanırım fazla zorlamaya gerek yok.
medici dizisinden sonra hiç sarmadı. afedersiniz ama bok gibi dizi. da vinci'nin elbette kvp Ömer baba gibi uhrevi alemlerde gezinen bir karakter olmasını beklemiyordum ama bu kadar götveren bir karakter de olmamalıydı.
Dizideki kötü karakterlerin hepsi on numaraydı.
“Başarılı insanlar nadiren arkalarına yaslanıp bir şeylerin başlarına gelmesine müsaade ederler. Dışarıya çıkarlar ve bir şeyleri oldururlar.”
Tarihi gerçeklere olabildiğince sadık ilerleyen, kendini izleten güzel bir dizi...

Ben balıkesir'den leonardo da vinci'den diyelim esprimizi yapalım.
diğer yandan yine wow'daki dalaran-kirin tor ilişkisine benzeyen floransa-medicci ilişkisinde şehir rep'i kasmak için medicci'lerden quest alması.
ufaktan ufaktan wow'a bağlamış dizi. dizi resmen 2 kanaldan ilerliyor gibi.
Ne zaman izlesem başrol oyuncusu deliler gibi aşık oluyorum. Tarihi öğrenmek için izlemeyi düşünenler boşuna izlemesinler o adamı izlemek isteyenler izlesin.
Supernatural aralarinda izlemeyi denetip agir bulup sıkildigim yapit. Fantastik severim ama bu sıkıci.
ilk 2 sezonu efsanedir. 3sezon boktan..
Tarihsel gerceklikten cikinca biraz sacmalasan dizi.

Ama ilk ciktigi zamanlar yokluktan izletiyordu.
tarihten ve gerceklikten uzak kasinti bi dizi. da vinci bi kere ibnenin hasosu ama dizide goturmedigi hatun kalmadi.
Spartacus sonrası başlamıştı.

o zamanlar izlememiştim. fena değilmiş. 2. sezondayım.

başrollerinde bizim kaleci fabricio var.
Severek başladığım ve sona doğru sana notum 0 dediğim bir macera dizisi. Macera olarak kalsaydı iyidi.
Son sezonunda boka saran bir dizi öyle güzel bir dizi öyle saçma bir sonla bitirdiler ki yazık oldu.
dizinin son bölümünüde biraz evvel izledim. dizinin son 3 bölümü gerçektende bir tarih katliamıydı, ben ki sayısalcı tarihle pek bir bağı olmayan adam bile "yok artık amk o kadar da değildir" dediysem biraz tarih bilip bu diziyi izleyen adama allah sabır versin.

bir de 3 kıtaya hükmeden osmanlı ihtişamını araya serpiştirelim derken, çok sağlam fırça yemiş yönetmeni yazarı çizeri anlaşılan. 3 sezonda öyle bir dönüş yaşadıki dizi türk istişamından tam manasıyla türk düşmanlığına evrildi. anladığım kadarıyla daha önce yazılan kurgulanan senaryonun son kısmı gelen tepkiler üzerine komple atılıp yeniden yazımış ve bir sürü konu havada kalmış. ki araştırdığım kadarıyla 2. sezonun son bölümlerinden dolayı daha 3. sezon yayına girmeden 4 sezonun çekilmeyeceği bilgisi verilmiş dizinin. yani anlayacağınız "bizim halk çok kızdı osmanlının papayı tokatlamasına, e takipçilerede ayıp olmasın iyi kötü osmanlıya ihaleyi yıkıp kapatalım" demiş yönetmen abimiz ki, 1. ve 2. sezonun hayran bırakıp 3 sezonun tam bir vahşet olmasının başka hiç bir açıklaması olamaz.
işin içine türkler girmeseydi gayet iyi diziydi.
Got 6.sezonun bitmesiyle kendimi verdiğim tarihi fantezi dizi. ilk bölümden itibaren acaip içine çekiyor ve konusu giderek sürükleyici oluyor. Başrolünde da vinci olduğu yetmezmiş gibi mistisizim kabala spiritüelizm mithras ın oğulları book of leaves gibi cezbedici konu başlıklarına sahip.
Aslında, da vinci nin hayatına dair çok bir bilgi yok. Adam sır küpü gibi yaşamış. Bilinen şeylerden bazıları yakışıklı, esprili ve yüksek ihtimal eşcinsel olduğu. Ve tabiki bilim ve sanatın her dalıyla alakalı. Dizi de bu bilgilerden yola çıkıp tarihi de kullanarak çok güzel bir senaryo yaratmış.
Bu diziden sonra daha da merak edip da vincinin biyografisini aldım okudum. Resimlerinin çoğunu yarıda bırakmış mesela. Ama bu onun maymun iştahlılığından değil, kafasında yarattığı o muhteşemliği tam olarak aktaramadığından doğan sıkıntısıymış. Heykel yerine resim yapmayı tercih ediyormuş çünkü heykel yaparkenki gürültülü pis ve terli haller ona itici geliyormuş. Ya da çizimleri.. Dizide de kullanılıyor ve okuduğum kitapta da yer verilmiş. Harika çizimleri var. Savaş aletleri ve portreleri evet ama ben asıl anatomi çizimlerine bayıldım. O omurilik o dolaşım sistemi o kafatasındaki foramenler.. Her bir detay.. Kesinlikle muhteşem.
Her yönüyle ilgimi çeken ve o dönemde yaşayıp tanısaydım kesinlikle aşık olacağım bir dahi. ~dizinin 2.sezonu özellikle book of leaves i aramak için çıktıkları yolculuk, ada seyahatleri ve ayahuasca bölümü muhteşemdi. ~
3. sezonu tam bir saçmalıktır. Dizinin planlanandan önce bitirildiği çok açık. 1. ve 2. sezonu çok beğenmeme rağmen 3. sezon bende tam bir travmaya yol açtı ve 2. sezona kadar yaşadığım hazzı aldı götürdü. bu tür aceleye getirilip bitirilen her projeye çok feci küfrediyorum.
türkler zaten fethettiği şehirlere güller demetler fırlatıyordu. fethedilen yerler (ki asıl adı işgaldir) hiç yakıp yıkılmaz.

3.sezon saçmalasa da güzel diziydi. tarihe sadık kalsalarmış keşke.2.bayezid tahta geçmeden şehzadeyken bir metres tarafından öldürüldü. şaka gibi.
Türkleri kotülemesine rağmen leo ve girolamo karakterleri icin seyrettiğim tarih kurgusu dizi..
Türklerin girdiği şehri yakıp yıktığı algısı yaratmaya çalışan dizi

emeği geçen herkesin kapısına konan güvercinden tut alışveriş yaptığı bakkala kadar hepsini sikeyim.
osmanliya cok atti tuttu ama adamlar kendi papalarina da (bkz: oglanci) dediler. Guzel diziydi bitmeseydi keske.
girolamo riario tek adam gibi adam içlerinde dizideki tek favorim.
3. sezonu ile patlayan dizi.
osmanlıyı yenemedikleri tüm dünya tarihince bilinse de osmanlıyı yendik haha şehzadeyi öldürdük felan diyen dizidir.
boştur.
Edit: 1 ve 2. sezonu izleyin ama tavsiye ederim.