(bkz: ana kapı) anlamına gelmektedir.
cümle kelimesi eski dilde "ortamı paylaşan herkes - bütün" anlamlarında kullanılmaktaydı, bu yüzden cümle kapısı, herkesin kullandığı kapı, ana kapı anlamına gelmektedir.
''Kelimeyle değil, cümleyle düşündüğümü fark ettim ben. Muhal farz bile olsa Her şeyi özetleyecek bir cümle tutkum, mana birimimin cümle olmasından''diye başlıyor cümle kapısıisimli kitabınanazan bekiroğlu...
(bkz: yüklem)* *
tasavvufta tekke kapıları için kullanılır ...bu kapının her iki kanadından birer zinci ortada düğümlenir. içeri girmek ve nefsini terbiye etmek isteyen kişi bu bel hizasındaki zincirin üzerinden geçemez, altından geçmek için ise eğilmek zorundadır.nefsi terbiye etmenin ilk şartı olarak kibir ve dik başlılığın terkini anlatan bir rituel bu şekilde daha dergaha ayak basarken başlamış olur.
Nazan Bekiroğlu'nun ödül almış deneme kitabıdır.

...
"Kelimeyle değil, cümleyle düşündüğümü fark ettim ben. Muhal farz bile olsa "Her şeyi özetleyecek bir cümle" tutkum, mana birimimin cümle olmasından. Karmaşık cümlelerle konuşmayı sevmem, öyle düşünmemden. Başka türlü anlatamıyorum, bu yüzden mazurum ben.

Faturaların, makbuzların, ihbarnamelerin arkasına.

Mektup zarflarının, davetiyelerin, program kartlarının boşluklarına.

Peçetelerin üzerine.

Kitapların, kenar sularına, kapak içlerine.

Defterlerin, sahifelerine değil kıyılarına köşelerine.

Yazılıp da bırakılmış; bilinç kendine bile hırsız, kim bilir bazıları hatırlanmış da sonradan unutulmuş bunca cümleyi bir yerlerden bulup da çıkarmam. Burada böyle bir kapı açmam.
Cümle kapısı: Kalbin kapısı.

Sonra, sebebi malum sırrı meçhul, yani bana muamma, tutup bu kapıyı kapatmam.

Eğer beni okuyanla paylaşım isteği ve daha yakından tanışma beklentisinden değilse, defterimde kalan cümleden kurtulma isteğimden.

Bir şey değil, yeni bir şey söylemek için."
...

Cümle kapısı.
Kapalı bir kapı aslında.

Nur'un babasına son cümlesi, esamenin ateşe düştüğü an. Kime nasıl anlatayım?
bir nazan bekiroğlu kitabıdır.

--spoiler--
Bütün sevinç ve ümidi yok eden kader bolca gözyaşı getirse de, bir an için başını kaldırıp çok yıldızlı bir göğe bakmak bile yaşamak için ayak diremeye yeterli bir sebeptir.
--spoiler--
karşılama kapısı.

avluya açılan ana kapı.