bugün

muhtemelen en büyük hataları ps4, xboxone, ps4pro platformlarında da çıkarmaları. çünkü bu konsolların hardware donanımları bu oyunu kaldırmıyor. kaldırsın diye bir çok şeyden ödün verilmiş. sağlam bir pc'de oyanırsa aslında güzel bir oyun.
Olumlu yanlar;

-Oyundaki o isyan havası çok güzel yansıtılmış, karakterlerin sesleri ve first person görüş kamerası çok iyi.
-Karakter yaratma ekranı güzel.
-Yan görevler oldukça detaylı
-Level atlama sistemi ve skill sistemi güzel

Olumsuz yanlar

-Npcler ruh gibi içinden geçiyorsun tepki yok, konusma ekranı yok valla ölü gibiler aq. hitman 2\'deki npcler daha iyi.
-Oyunun ilk başında şehiri gezme yok, bethesda gibi seni acık dünyaya bırakmıyor.
-Rpg öğeleri var ama seçim tercihinin bir önemi yok

Grafikler fena değil beyler, ama şöyle diyeyim oynanır yani zamanınızı alır ama rpg ve open world oyunlarda en çok sevdiğim şey olan Npc ve etkileşim olayı zayıf kalmış :/
buglar bir yana öyle kötü bir yapay zeka var ki, oyun, oyuncuyu adeta 2002ye falan ışınlıyor.o kadar hantal, eski. kesinlikle tamamlanmamış bir oyun cyberpunk 2077.
iyi tarafı ise hikaye merak uyandırıyor. cyberpunk olsun isterse çamurdan olsun diyenlere, inanılmaz güzel mekan tasarımları sunuyor. eğlenceli bir tarafı da var oyunun. fakat kesinlikle başyapıt falan da değil.
başyapıtı bırakın, benim gözümde ortalama dahi olmayan, duyurulduğu günden itibaren hiçbir şekilde heyecanlanmadığım, tamamen yanlış bir konseptte yanlış bir türde olan gelecekte geçen bir açık dünya rpg oyunu.
gülmenin garanti olduğu tonlarca hatalardan ufak videolar / kesitler:

mutant palme ağacı - https://reddit.com/r/cybe...e_sentient_and_they_seek/
olukça güzel bir boss - https://reddit.com/r/cybe..._how_to_defeat_this_boss/
arabaların 2boyut olması - https://reddit.com/r/cybe..._you_are_far_enough_away/
yoktan var olan polisler - https://reddit.com/r/cybe...tem_ever_put_into_a_game/
araba çalmak - https://reddit.com/r/cybe...bug_ive_ever_encountered/
beğenilmeyen arabayı değiştirmek - https://reddit.com/r/cybe...ch_car_i_wanted_to_steal/

türkçe ve bölgesel fiyatlandırmalı oyun.
motosiklet ile kamyona çarpıp uçurabildiğiniz, ancak motorunuzda bir çizik bile meydana gelmeyen oyun.
polislerin bir anda yoktan var olduğu oyun. *
30 saniyelik. video https://www.reddit.com/r/...he_cop_spawning_issue_is/

karakter tasarımı kısmında, ana karakterimizin penisini sünnetli ve sünnetsiz olarak ayarlayabildiğimiz oyun.*

gereğinden çok fazla şiddet, çıplaklık, küfür vb. ögelerin kullanıldığını düşünüyorum.
oyun sonuçta eğlenmek ve oynanmak için oynanır.
herkes çıplak adam gördüğünde eğlenmiyor maalesef.

oynanılabilirlik bakımından da zayıf, tonlarca hata var.
kullanıcı deneyimi kötü.

not: oyunun sahibi değilim, oynamış ta değilim.
almayı da düşünmüyorum.

edit: 1. paragrafın tamamı eklendi.
( oyun hataları ve video linkleri )
Oyun nihayet tamamlanıp son kullanıcıya sunuldu derken karşımıza 1001 çeşit bug içeren, bok gibi, ruhsuz, yavan, oyunumsu bir şey çıktı. ulan insanda utanma arlanma olur. bu oyunu 2012'den beri geliştiriyorsunuz. Dile kolay tam 8 sene. hatta neredeyse 9 sene. bak rockstar ofisinde çalışan çaycılara 8 sene ver eğer bundan daha sorunsuz oyun yapmazlarsa gelin yüzüme tükürün. olum bu ne lan? bu ne amına koyayım? ulan insan betayı geçtim bunu alpha olarak bile kullanıcıya sunmaz. oyunu neresinden tutarsak tut elimizde kalıyor. yukarda zaten bazı arkadaşlar belli başlı bugları saymış. ben de ekşiden direkt link vereyim de bu oyunu satın almış olanlar nasıl dolandırıldıklarını daha iyi kavrasınlar: https://eksisozluk.com/entry/116867925

oyunun buglarla dolu olduğunu söyledik. hadi bugları patch üstüne patch çıkarıp bir şekilde düzelttiğinizi varsayalım. ulan o diyaloglar ne öyle? diyalogların algoritması rezalet. sizi hiçbir şekilde farklı sonuca götürmüyor. aynı şekilde ha silahla bam güm tarayarak görevi geçmişsiniz ha hackleyerek görevi geçmişsiniz hiçbir fark yok. oyun dallanıp budaklanmıyor. texture renderlar rezaletin ötesinde. bak yemin ederim şu klavyenin tuşlarına basarken sarfettiğim efora yazık. şuradaki inceleme her şeyi anlatıyor: https://www.youtube.com/w...amp;ab_channel=LoremIpsum

gelelim grafiklere. bu oyunun optimizasyonunun ne kadar rezalet olduğunu tam anlamıyla karşılayacak kelime hiçbir dilin lugatında yoktur. ulan ultrada gtx 1650 super ve rx 580 diyorsunuz ama ben ultrada rx 580 ile 30 fps alıyorum. her şeyi low'a çekiyorum fps 40 oluyor. rdr 2'de high ayarlarda ekran kartımı sorunsuz besleyen i5 6600k işlemcim bu oyunun low'unda dahi darboğaz manyağı oluyor. resmen rezalet kepazelik. başka bir şey değil.

oyun olmamış. bok gibi olmuş. elon musk bile oyunun twitter hesabına yorum yazarak taşak geçmiş yapımcılarla. internette cdpr'ın özür dileyip iadeleri kabul ettiğine dair şeyler görüyorum. adamların borsadaki hisseleri bile düştü. hayır bi de bu firmayı rockstar ile kıyaslayan mallar vardı. ulan rockstarın kafasına silah daya yine de bi oyunu bu şekilde release etmez. benim gibi bu oyun patlayacak diyenleri rockstar fanboyluğu ile suçlayan geri zekalılar şimdi ne düşünüyordur acaba? adamlar yapıyor ki fanboyuyuz anasını satayım. cdpr da yapsaydı onun da fanboyu olsaydık. rockstar rdr 2'nin finalinde ben de dahil milyonları ağlatmış bir firmadır. bak rdr 2 çıkalı 2 yıl oldu. bug olmamasını geçtim, senaryonun güzelliğini geçtim, oyunda halen daha kimsenin bilmediği yeni yeni ayrıntılar keşfediliyor. cdpr'a witcher'dan dolayı saygım vardı. ancak bundan sonra imajlarını düzeltmeleri çok zor. adamlar resmen hayran kitlesini tamamlanmamış bir oyunla alenen dolandırdı. bu rezaletten sonra bu firmaya artık kimse güvenmez. sözde rockstar seviyesine çıkacaklardı. kendilerine tavsiyem oyunun adını cyberjunk 2077 olarak değiştirmeleridir.

ayrıca türkçe çeviride ''daemon'' kelimesini kim ''yazılım'' yerine ''iblis'' olarak çevirdiyse onun da amına ayrıca koyayım.
oynanılırlığından anlamam ama nina kraviz'in setini başarılı bulduğum oyun...
2-3 güncelleme sonrasında oyun düzelir biraz keyif alın girin şehri gezin adam öldürün vs.

çok agresif gamerlar var ya :D
Oynamaya devam ediyorum fakat, yapay zekanın bu kepazeliğini bilseydim alır mıydım? almazdım. Neyse gidip bf5 girip sniper oynayayım biraz.
13 milyon adet satmış.
https://youtu.be/4hsZmqy5YLo

oynayamayanlara gelsin.
Oyunu hem bir arkadaşımın bilgisayarında biraz oynadım, hem de youtube'da izledim.

gördüğüm kadarıyla harika bir atmosfere ve harika bir şehir ortamına sahip. night city mükemmel görünüyor. tamamen 2077 yılında gibi hissedebiliyorsunuz.

ayrıca hikaye de 10 numara. yan görevler olsun, ana hikaye olsun insanı içine çekiyor.

karakterler şahane.

ayrıntılar süper.

grafikler ise o kadar glitch'e rağmen çok tatlı.

ancak,

(büyük bir ancak)

malesef ki bitmemiş.

net olarak büyük hype yüzünden bitmemiş bir oyun çıkarmış adamlar.

gördüğüm eksiler.

-bug'lar. bahsetmeye bile gerek yok. irili ufaklı yüzlerce bug. Zaten bunu anlatmaya gerek yok, internette konu hakkında yüzlerce video geziyor. Bug'lar zamanla ve çıkarılan patch'ler ile düzelecektir, ancak bu kadar büyük bir proje bunu haketmiyordu. bu kadar üst profil bir oyunda, karakterler yürüyüp duvarların içinden geçerek kaybolmasınlar yahu.

tekerlekli sandalyede oturan adam yumruk atınca, adam kalkıp koşarak kaçmaya başlıyor. kahkaha attım kendi kendime.

-yapay zeka. savaşırken resmen gerçek düşmanlarla değil, down sendromlu şempanzelerle savaşır gibi hissediyorsunuz. adam önünde hiçbir şey yokken eğilip siper alıyor lan. inanılmaz yani.

-Gerçekten rezalet bir fizik motoru. 2 şarjör boşaltılan duvarda kurşun deliği çıkmaması nedir yahu? 1998'de çıkan half-life bile buna sahipti.

-araç kullanırken karton kutu sürüyormuş hissi. (ki bu da fizik motoru ile alakalı)

-optimizasyon. PS 4'de düzgün çalışmayacaktı, neden çıkardınız o zaman hacı? Bu arada pc'de rtx 2xxx serisi kartlarda bile 40 fps nedir?

-şehir güzel dedik, ancak etkileşim az.

-bug'lar demiş miydim?

zaten bu nedenden dolayı sony, şu anda oyunu "düzelene kadar" playstation store'dan çektiğini duyurdu, ki bu normalde görülmemiş bir şeydir.

microsoft ise, oyunu microsoft store'dan satın alan müşterilerine extended refund seçeneği sunmuştu.

Bizzat oyunun yapımcısı cd projekt red ise bir özür açıklaması yayınladı ve tüm refund'ları koşulsuz şartsız kabul edeceklerini, ancak oyunun kesinlikle düzeltileceğini, bunun kesinlikle bir bahanesi olmadığını söyledi. (ki yapılması gereken açıklamayı yaptılar en azından)

kulislerde dolaşan haberlere göre senelerdir çalışan oyun yapımcıları, şirket yönetimine bir çok kere oyunun tam hazır olmadığını, çıkış tarihi verilmemesi gerektiğini, bunun bir felaket olacağını söyleseler de yönetim, oyunun erken çıkışı için bastırmış. özellikle yeni nesil konsolların ve ardından christmas'ın tarihinin gelmesinin bunda büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

başka bir söylenti de, bizzat şirket CEO'sunun, oyun yapımcılarından özür dilemiş olması.

şu oyuna önce bir çıkış tarihi verip, ondan sonra 3 kere erteledikten sonra böyle bitirilememiş bir oyunu, arkanızdan atlı kovalar gibi aceleyle çıkarmak yerine, blizzard'ın yaptığı gibi, "bittiğinde çıkacak arkadaşlar, size mükemmel bir şey vereceğiz." deseydiniz ve üzerinde 6 ay daha çalışsaydınız, şimdi çok farklı şeyler konuşuluyor olurdu.

cpr'in hisselerinin, oyunun çıkışından beri %29 gibi dev bir değer kaybı yaşadığını belirtmeden geçemiyoruz.

siz witcher 3: the wild hunt gibi bir sanat eserini çıkarmış insanlarsınız.

biliyorum düzelteceksiniz çoğunu, ama artık o hype trenini kaçırdınız.

üzgünüm.
yapımı senelerce sürmüş fakat başlayıp 3 günde sonunu getirdiğim oyundur. Balondur hatta. Abartıldığı kadar yoktur. Sırf şu oyunu oynamak için benim gibi 15 bin liraya sistem toplamak akıl karı değildir bunu anlamış oldum böylece.
hayal kırıklığı olan oyun.
saman alevi gibi parladı ve söndü.

aslında çok beklenti olmasa fena oyun değil. rpg sonuçta, rpg olsun çiğ olsun yine yenir.

ama oyundaki ncp vatandaşlar çok ruhsuz lan baya ruhsuz yani.
O kadar yüksek hype'a rağmen böyle yarrak gibi bir oyun çıkarmayı anca cdpr gibi sikindirik bir firma yapabilirdi.

2008'de çıkan gta 4'ün bile kendisinden her yönden daha iyi olduğu iğrenç oyun. Gta 5'i kıyas bile yapmıyorum.

2011 yılında çıkmış skyrim bile rpg yönüyle bu oyunu sikip öldürür.
Xbox icin para iadesi getirilmis oyundur.
görsel
youtube videolarından gördüğüm kadarıyla zik gibi oyun.
Xbox series s performansını merak ettiğim oyun.
oyun kötü, fallout 4 bile daha iyi.
Yani yaklaşık olarak 65 saat oynadığım ve artık üzerine bir kaç kelam etmem gerektiğini düşündüğüm oyun.

Bunu bu zaman okuyorsanız zaten saçma sapan gömme festivali saçmalığından kurtulup gerçekten oyun hakkında fikir almaya gelmişsiniz demektir, oyunun berbat olduğunu söyleyenler çok ciddiye alınacak bir güruh değil. Aynı kitle şu oyundan fersah fersah kalitesiz oyunları ilahlaştırıp başımıza saran kitle. Kendi zevkleri olmayan, daha çok flowda yer edinen arkadaşlar. Uzak durun derim. He ama yapılan reklamın da aldatıcı olduğunu düşünürsek, bilemiyorum, çok ortada bu noktada oyun.

Öncelikle benim için garip bir deneyim oldu. Oyunu heyecanla bekliyordum evet, ama akıl fikir sahibi olarak mantıklı beklentilere girerek oyunu bekliyordum. Yani beklentim öncelikle güzel ve aşırı doyurucu bir story moduna sahip olması, ciddi anlamda çeşitlilik sunmasıydı. Savaş mekanikleri konusunda o kadar da bir beklentim yoktu, patlasalar da kabulümdü işin doğrusu. Ama story noktasında özellikle dibine kadar bir Cyberpunk eseri yaratıp belki bu eserlere aşina olmayan kitleyi üzeceklerdi ama yani bu denli bir isimle çıkıyorsan bu tarz işlere girerler diye düşünmüştüm. Yan görevlerin yine Witcher oyunlarındaki gibi ana görev kadar doyurucu ve keyifli deneyimler olmasını da bekliyordum.

Ve işin garibi oyun güvendiğim noktalardan çok falso verip beklemediğim noktalardan ise oldukça iyi bir eser olarak ortaya çıktı. Ben büyük bir Deus Ex oyunu beklerken bana Cyberpunk bir dünyada Fallout verildi. Ve işin doğrusunu söylemek gerekirse bu beni üzdü.

--spoiler--

Hikaye darmadağın ve odaksız. Bir CDPR oyunu için bunu demiş olmak inanın bana daha ilginç geliyor ama gerçekten bu böyle. Oyunun ilk saatleri aslında benim tam beklediğim kıvamda bir hikaye anlatımına sahip. Prolog bittiği anda o güzel hikaye anlatımı yerini standart Bethesda oyunlarındaki "prolog bitti koş yuvarlan gari" döngüsüne gelince bir tık tadımı kaçırdı. Karakterler ilginç şekilde hatırlanası fakat gerçekten hikayenin odaksızlığı yüzünden umursanası değiller.
Görevler kimi noktalarda ilginç olsalar da kimi noktalarda kendisini aşırı tekrar eden klasik yapıya dönüşüyor. Yani Cyberpunk gibi bir konsept var elinizde, gerçekten bu nokta harcanmış. Yapabileceklerinizin hiç bir sınırı yoktu, yani harcanmış.
Aslında harcanmış olması bir hata değil bir karar. Oyunun konsepti olan Cyberpunk ağır bir konsept olduğu için oyun gerçekten bunu elinden gelebildiğince seyreltmiş ki benim tamamiyle tadımı kaçıran şeylerden biri bu. Büyük kitleye hitap etmek hedeflenmiş, yani Cyberpunk bunun için pek uygun bir konsept değil. Cyberpunk gibi bir oyunda insan ne bileyim fiziksel bedenin ötesinde bir kontrol bekliyor, misalen bir netrunner oynayarak bir araziye girmeden orayı tamamen halledebilir olmayı beklerdim. Ya da yüksek diplomatik güce sahip bir karakter yaratarak belki diğer çete üyelerini birbirine düşürüp işleri elini değdirmeden halledebilir olacaktı. Ya da ne bileyim borsada ciddi paralar kazanıp fixerlarla anlaşarak görev hallettirilebilir olabilirdi ve işin ilginç yanı bunların yapılabilmesi adına oyunda her şey var. Oyun sizi sokak çocuğu oynamaya zorluyor.

Oynanış tarafına gelirsek, oyundan benim ortalama bir beklentimin olduğu noktayken aslında oyunun en parladığı yer olabilir. Oldukça keyifli ve çeşitli bir oynanış sistemine sahip. Ben yine daha fazlasını beklerdim bu tarz bir işten ama olduğu kadarı da yeterince keyifli. Alternatif oynama biçimlerine oyun çok açık ve bir kaç defa oynamaya izin verebilecek kadar ilginç özellikler var. Mesela melee beklenmeyecek bir özellik bu oyundan ama var ve çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Silahlı çatışma keza keyifli ve zamanla ilginçleşiyor. Sıkılırsanız stealth opsiyonları var ve oyun buna olanak sağlamış. Ondan da sıkılıp ortası bir şey arıyorsanız hacking ile ilerlemeniz mümkün, bunları kombine ederek ilerlemek keza aynı şekilde mümkün.
Grafikler ve çevre oldukça güzel dizayn edilmiş ve insanı izlerken bile mest ediyor kesinlikle. Başka bir yere geldiğinizi anında hissediyorsunuz, ama efektif olarak ciddi farklar var mı derseniz, çok diyemem.
Moda tarafı da yine yani hoş bir eklenti olsa da sırf multiplayer için geliştirildiği açık, ana oyunda gereksiz olarak var olan şeylerden.

Müzikler sıkıcı, gerçekten ilginç herhangi bir müzik kanalı bulamadım ve anında kaçtım.

Bugları vesaireyi çok eleştiri konusu olarak ele almak istemiyorum, ben 1.2 güncellemesi ile oynadım oyunu ve buglar gerçekten büyük oranda temizlenmiş durumda. Aynı zamanda sabit bir kare sayısını PC'de hala tutturamıyor, 2060 ekran kartım var ve grafik ayarlarını nereye getirirsem getireyim 55-50 kare sayısının üstüne çıkamıyorum, 30 hatta 20lere düştüğüm anlık oluyor bile. Benim dikkat çekmek istediğim noktalar oyunun buradaki saçmalaması falan değil, geliştirilmesi sırasında verilen kararlar daha çok. Sonuçta yarın bu buglar temizlenecek, kare sayısı falan optimize edilecek ancak bu kararlar kalacak, yarın oyunu çok radikal bir şekilde hikayeye daha odaklı hale getirme şansları yok. Bethesda Softworks elinden çıkmış Falloutları ya da Far Cry oyunlarını hala seviyorsanız ve bir tık Cyberpunk dünyaya ilginiz varsa bu oyun sizin için oldukça keyifli olabilir. Ben ikisini de oynayan fakat defalarca tükettiğim için artık haz etmediğim için pek güzel bir tat bırakmadığını itiraf etmem gerekiyor. Keşke bu oyun yapılırken yeni Fallout ve Far Crylar örnek alınmak yerine Deus Ex, Prey gibi oyunların yapısı örnek alınıp daha büyük bir şey yapılmaya çalışılsaydı çok çok çok daha iyi bir oyun olacağına eminim. He tabi bu kadar güzel reklamı yapılamazdı ve bu kadar iyi satamazlardı. Yani DLC getireceklerse ki getireceklerine çok eminim, almadan önce 50 kere falan düşünmem gerekecek. Sevdiğimiz CDPR modunda bir DLC çıkartacaklarsa ki gerekiyorsa open-world olmamasına da razıyım, saatler süren doğru dürüst bir hikaye modu olsa, benim bu oyundan aldığım keyfi kat kat arttırır. Ama getirecekleri DLC benzeri oyunlarda olduğu gibi yeni silahlar yeni harita ve azıcık story gibi bir durum ise yok kalsın. Gerçekten ne kadar eğlenmiş olsam da yeterli geldi.
--spoiler--
Sonunda malum ortamdan edinip bilgisayarıma indirdiğim oyun. Düştük batağa bakalım.
geceleri eşimin uyumasını bekliyip, gizli gizli yataktan kalkıp başına oturarak bitirdiğim şaheser. ciddi ciddi karımı cyberpunk 2077 ile aldattım. credits'i izlerken damağımda bundan önce sadece 1 oyunda hissettiğim o tuhaf tadı bıraktı, gözlerim doldu. oyunda bug var diye ağlayanları boşverin, oturun oynayın kardeşim.

damağımda o tuhaf hissi bırakan bir diğer oyun: (bkz: hellblade senuas sacrifice)
son boss beni tatmin etmedi hayatımda bu kadar kolay bir boss savaşı görmedim.

oyunu bitirdikten sonra bitiyor tekrar açık dünyaya dönemiyorsunuz oyuna tekrar dönebilmek için eski savenizi yüklüyor.

odyssey bundan iyiydi keşke biraz odysseye benzeseydi.