bugün

Bugları büyük anlamda düzeltmişler. Fakat hala arabayla yüksek hızda giderken atlarsanız gene buga maruz kalınan oyun.
osursam daha çok zevk alırım.
Hayatımda oynadığım en dandik en buglu en berbat oyun.

Allah'tan iade etmişim bu çöpü.

Ulan araba sürerken inme tuşuna bas adam Zap diye iniyor anasını satım. Sadece bu mu ? Bu bugun çöplerini say say bitmez.
Bok gibi oyun.
Oyun güzel ama otomobillerin çoğu 1970'lerin futuristik tasarımlı araçları olarak tasarlanmış.Bazı araçların aşırı demir yığını olması da fazla fantastik olmuş.
1.5 güncellemesi gelmiş

yeni evlerden biri

https://youtu.be/MwoNiD1sz7c
Yapım aşamasında iken, şirket acele ettirmiş çalışanları. Böyle çıkış tarihi verip üstüne oyunu bu kadar översen böyle olacağı belliydi. Mis gibi oyun olacaktı, 2-3 yıl erken çıkmış oyun.

Görevlerin birbirine etkisi olacakmış, yani Fallout New Vegas gibi.
Gece gündüz döngüsü olacakmış. Gece vakti daha ucuza mallar alabilecekmişiz. Npc'lerin bize tavrı bile değişecekmiş.
Hava araçları olacakmış.
Koruma vs tutabilecekmişiz kendimize.
Daha gelişmiş bir hackleme sistemi olacakmış.
Duvarda yürüme özelliği olacakmış, resmi olarak duyuruldu zaten kaldırıldığı.
Arabaları modifiye etme özelliği varmış, oda kaldırılmış.
Mülk satın alıp dizayn etme özelliği kaldırılmış.
Görevde verdiğimiz kararların Night City'e etkisi olacakmış.

Mükemmel bir oyun olacakken, standart bir oyun olmuş. Açıkcası bence kötü bir oyun değil ama potansiyeli bayağı bir vardı.

iyi ders oldu ama bu, witcher 4 efsane olacak. Tüm bu özellikleri Witcher 4'te rahat rahat kullanırlar.
https://youtu.be/2UXfnNFKX_Q

Oyundan bir sürü özellik çıkarılmış
Cyberpunk 2077 Turkey
https://www.youtube.com/watch?v=9zOXkF9nodI
görsel

Yağmurlu havalarına bayıldığım oyun
son boss beni tatmin etmedi hayatımda bu kadar kolay bir boss savaşı görmedim.

oyunu bitirdikten sonra bitiyor tekrar açık dünyaya dönemiyorsunuz oyuna tekrar dönebilmek için eski savenizi yüklüyor.

odyssey bundan iyiydi keşke biraz odysseye benzeseydi.
geceleri eşimin uyumasını bekliyip, gizli gizli yataktan kalkıp başına oturarak bitirdiğim şaheser. ciddi ciddi karımı cyberpunk 2077 ile aldattım. credits'i izlerken damağımda bundan önce sadece 1 oyunda hissettiğim o tuhaf tadı bıraktı, gözlerim doldu. oyunda bug var diye ağlayanları boşverin, oturun oynayın kardeşim.

damağımda o tuhaf hissi bırakan bir diğer oyun: (bkz: hellblade senuas sacrifice)
Sonunda malum ortamdan edinip bilgisayarıma indirdiğim oyun. Düştük batağa bakalım.
Yani yaklaşık olarak 65 saat oynadığım ve artık üzerine bir kaç kelam etmem gerektiğini düşündüğüm oyun.

Bunu bu zaman okuyorsanız zaten saçma sapan gömme festivali saçmalığından kurtulup gerçekten oyun hakkında fikir almaya gelmişsiniz demektir, oyunun berbat olduğunu söyleyenler çok ciddiye alınacak bir güruh değil. Aynı kitle şu oyundan fersah fersah kalitesiz oyunları ilahlaştırıp başımıza saran kitle. Kendi zevkleri olmayan, daha çok flowda yer edinen arkadaşlar. Uzak durun derim. He ama yapılan reklamın da aldatıcı olduğunu düşünürsek, bilemiyorum, çok ortada bu noktada oyun.

Öncelikle benim için garip bir deneyim oldu. Oyunu heyecanla bekliyordum evet, ama akıl fikir sahibi olarak mantıklı beklentilere girerek oyunu bekliyordum. Yani beklentim öncelikle güzel ve aşırı doyurucu bir story moduna sahip olması, ciddi anlamda çeşitlilik sunmasıydı. Savaş mekanikleri konusunda o kadar da bir beklentim yoktu, patlasalar da kabulümdü işin doğrusu. Ama story noktasında özellikle dibine kadar bir Cyberpunk eseri yaratıp belki bu eserlere aşina olmayan kitleyi üzeceklerdi ama yani bu denli bir isimle çıkıyorsan bu tarz işlere girerler diye düşünmüştüm. Yan görevlerin yine Witcher oyunlarındaki gibi ana görev kadar doyurucu ve keyifli deneyimler olmasını da bekliyordum.

Ve işin garibi oyun güvendiğim noktalardan çok falso verip beklemediğim noktalardan ise oldukça iyi bir eser olarak ortaya çıktı. Ben büyük bir Deus Ex oyunu beklerken bana Cyberpunk bir dünyada Fallout verildi. Ve işin doğrusunu söylemek gerekirse bu beni üzdü.

--spoiler--

Hikaye darmadağın ve odaksız. Bir CDPR oyunu için bunu demiş olmak inanın bana daha ilginç geliyor ama gerçekten bu böyle. Oyunun ilk saatleri aslında benim tam beklediğim kıvamda bir hikaye anlatımına sahip. Prolog bittiği anda o güzel hikaye anlatımı yerini standart Bethesda oyunlarındaki "prolog bitti koş yuvarlan gari" döngüsüne gelince bir tık tadımı kaçırdı. Karakterler ilginç şekilde hatırlanası fakat gerçekten hikayenin odaksızlığı yüzünden umursanası değiller.
Görevler kimi noktalarda ilginç olsalar da kimi noktalarda kendisini aşırı tekrar eden klasik yapıya dönüşüyor. Yani Cyberpunk gibi bir konsept var elinizde, gerçekten bu nokta harcanmış. Yapabileceklerinizin hiç bir sınırı yoktu, yani harcanmış.
Aslında harcanmış olması bir hata değil bir karar. Oyunun konsepti olan Cyberpunk ağır bir konsept olduğu için oyun gerçekten bunu elinden gelebildiğince seyreltmiş ki benim tamamiyle tadımı kaçıran şeylerden biri bu. Büyük kitleye hitap etmek hedeflenmiş, yani Cyberpunk bunun için pek uygun bir konsept değil. Cyberpunk gibi bir oyunda insan ne bileyim fiziksel bedenin ötesinde bir kontrol bekliyor, misalen bir netrunner oynayarak bir araziye girmeden orayı tamamen halledebilir olmayı beklerdim. Ya da yüksek diplomatik güce sahip bir karakter yaratarak belki diğer çete üyelerini birbirine düşürüp işleri elini değdirmeden halledebilir olacaktı. Ya da ne bileyim borsada ciddi paralar kazanıp fixerlarla anlaşarak görev hallettirilebilir olabilirdi ve işin ilginç yanı bunların yapılabilmesi adına oyunda her şey var. Oyun sizi sokak çocuğu oynamaya zorluyor.

Oynanış tarafına gelirsek, oyundan benim ortalama bir beklentimin olduğu noktayken aslında oyunun en parladığı yer olabilir. Oldukça keyifli ve çeşitli bir oynanış sistemine sahip. Ben yine daha fazlasını beklerdim bu tarz bir işten ama olduğu kadarı da yeterince keyifli. Alternatif oynama biçimlerine oyun çok açık ve bir kaç defa oynamaya izin verebilecek kadar ilginç özellikler var. Mesela melee beklenmeyecek bir özellik bu oyundan ama var ve çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Silahlı çatışma keza keyifli ve zamanla ilginçleşiyor. Sıkılırsanız stealth opsiyonları var ve oyun buna olanak sağlamış. Ondan da sıkılıp ortası bir şey arıyorsanız hacking ile ilerlemeniz mümkün, bunları kombine ederek ilerlemek keza aynı şekilde mümkün.
Grafikler ve çevre oldukça güzel dizayn edilmiş ve insanı izlerken bile mest ediyor kesinlikle. Başka bir yere geldiğinizi anında hissediyorsunuz, ama efektif olarak ciddi farklar var mı derseniz, çok diyemem.
Moda tarafı da yine yani hoş bir eklenti olsa da sırf multiplayer için geliştirildiği açık, ana oyunda gereksiz olarak var olan şeylerden.

Müzikler sıkıcı, gerçekten ilginç herhangi bir müzik kanalı bulamadım ve anında kaçtım.

Bugları vesaireyi çok eleştiri konusu olarak ele almak istemiyorum, ben 1.2 güncellemesi ile oynadım oyunu ve buglar gerçekten büyük oranda temizlenmiş durumda. Aynı zamanda sabit bir kare sayısını PC'de hala tutturamıyor, 2060 ekran kartım var ve grafik ayarlarını nereye getirirsem getireyim 55-50 kare sayısının üstüne çıkamıyorum, 30 hatta 20lere düştüğüm anlık oluyor bile. Benim dikkat çekmek istediğim noktalar oyunun buradaki saçmalaması falan değil, geliştirilmesi sırasında verilen kararlar daha çok. Sonuçta yarın bu buglar temizlenecek, kare sayısı falan optimize edilecek ancak bu kararlar kalacak, yarın oyunu çok radikal bir şekilde hikayeye daha odaklı hale getirme şansları yok. Bethesda Softworks elinden çıkmış Falloutları ya da Far Cry oyunlarını hala seviyorsanız ve bir tık Cyberpunk dünyaya ilginiz varsa bu oyun sizin için oldukça keyifli olabilir. Ben ikisini de oynayan fakat defalarca tükettiğim için artık haz etmediğim için pek güzel bir tat bırakmadığını itiraf etmem gerekiyor. Keşke bu oyun yapılırken yeni Fallout ve Far Crylar örnek alınmak yerine Deus Ex, Prey gibi oyunların yapısı örnek alınıp daha büyük bir şey yapılmaya çalışılsaydı çok çok çok daha iyi bir oyun olacağına eminim. He tabi bu kadar güzel reklamı yapılamazdı ve bu kadar iyi satamazlardı. Yani DLC getireceklerse ki getireceklerine çok eminim, almadan önce 50 kere falan düşünmem gerekecek. Sevdiğimiz CDPR modunda bir DLC çıkartacaklarsa ki gerekiyorsa open-world olmamasına da razıyım, saatler süren doğru dürüst bir hikaye modu olsa, benim bu oyundan aldığım keyfi kat kat arttırır. Ama getirecekleri DLC benzeri oyunlarda olduğu gibi yeni silahlar yeni harita ve azıcık story gibi bir durum ise yok kalsın. Gerçekten ne kadar eğlenmiş olsam da yeterli geldi.
--spoiler--
oyun kötü, fallout 4 bile daha iyi.
Xbox series s performansını merak ettiğim oyun.
youtube videolarından gördüğüm kadarıyla zik gibi oyun.
görsel
Xbox icin para iadesi getirilmis oyundur.
O kadar yüksek hype'a rağmen böyle yarrak gibi bir oyun çıkarmayı anca cdpr gibi sikindirik bir firma yapabilirdi.

2008'de çıkan gta 4'ün bile kendisinden her yönden daha iyi olduğu iğrenç oyun. Gta 5'i kıyas bile yapmıyorum.

2011 yılında çıkmış skyrim bile rpg yönüyle bu oyunu sikip öldürür.
saman alevi gibi parladı ve söndü.

aslında çok beklenti olmasa fena oyun değil. rpg sonuçta, rpg olsun çiğ olsun yine yenir.

ama oyundaki ncp vatandaşlar çok ruhsuz lan baya ruhsuz yani.
hayal kırıklığı olan oyun.
yapımı senelerce sürmüş fakat başlayıp 3 günde sonunu getirdiğim oyundur. Balondur hatta. Abartıldığı kadar yoktur. Sırf şu oyunu oynamak için benim gibi 15 bin liraya sistem toplamak akıl karı değildir bunu anlamış oldum böylece.
Oyunu hem bir arkadaşımın bilgisayarında biraz oynadım, hem de youtube'da izledim.

gördüğüm kadarıyla harika bir atmosfere ve harika bir şehir ortamına sahip. night city mükemmel görünüyor. tamamen 2077 yılında gibi hissedebiliyorsunuz.

ayrıca hikaye de 10 numara. yan görevler olsun, ana hikaye olsun insanı içine çekiyor.

karakterler şahane.

ayrıntılar süper.

grafikler ise o kadar glitch'e rağmen çok tatlı.

ancak,

(büyük bir ancak)

malesef ki bitmemiş.

net olarak büyük hype yüzünden bitmemiş bir oyun çıkarmış adamlar.

gördüğüm eksiler.

-bug'lar. bahsetmeye bile gerek yok. irili ufaklı yüzlerce bug. Zaten bunu anlatmaya gerek yok, internette konu hakkında yüzlerce video geziyor. Bug'lar zamanla ve çıkarılan patch'ler ile düzelecektir, ancak bu kadar büyük bir proje bunu haketmiyordu. bu kadar üst profil bir oyunda, karakterler yürüyüp duvarların içinden geçerek kaybolmasınlar yahu.

tekerlekli sandalyede oturan adam yumruk atınca, adam kalkıp koşarak kaçmaya başlıyor. kahkaha attım kendi kendime.

-yapay zeka. savaşırken resmen gerçek düşmanlarla değil, down sendromlu şempanzelerle savaşır gibi hissediyorsunuz. adam önünde hiçbir şey yokken eğilip siper alıyor lan. inanılmaz yani.

-Gerçekten rezalet bir fizik motoru. 2 şarjör boşaltılan duvarda kurşun deliği çıkmaması nedir yahu? 1998'de çıkan half-life bile buna sahipti.

-araç kullanırken karton kutu sürüyormuş hissi. (ki bu da fizik motoru ile alakalı)

-optimizasyon. PS 4'de düzgün çalışmayacaktı, neden çıkardınız o zaman hacı? Bu arada pc'de rtx 2xxx serisi kartlarda bile 40 fps nedir?

-şehir güzel dedik, ancak etkileşim az.

-bug'lar demiş miydim?

zaten bu nedenden dolayı sony, şu anda oyunu "düzelene kadar" playstation store'dan çektiğini duyurdu, ki bu normalde görülmemiş bir şeydir.

microsoft ise, oyunu microsoft store'dan satın alan müşterilerine extended refund seçeneği sunmuştu.

Bizzat oyunun yapımcısı cd projekt red ise bir özür açıklaması yayınladı ve tüm refund'ları koşulsuz şartsız kabul edeceklerini, ancak oyunun kesinlikle düzeltileceğini, bunun kesinlikle bir bahanesi olmadığını söyledi. (ki yapılması gereken açıklamayı yaptılar en azından)

kulislerde dolaşan haberlere göre senelerdir çalışan oyun yapımcıları, şirket yönetimine bir çok kere oyunun tam hazır olmadığını, çıkış tarihi verilmemesi gerektiğini, bunun bir felaket olacağını söyleseler de yönetim, oyunun erken çıkışı için bastırmış. özellikle yeni nesil konsolların ve ardından christmas'ın tarihinin gelmesinin bunda büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

başka bir söylenti de, bizzat şirket CEO'sunun, oyun yapımcılarından özür dilemiş olması.

şu oyuna önce bir çıkış tarihi verip, ondan sonra 3 kere erteledikten sonra böyle bitirilememiş bir oyunu, arkanızdan atlı kovalar gibi aceleyle çıkarmak yerine, blizzard'ın yaptığı gibi, "bittiğinde çıkacak arkadaşlar, size mükemmel bir şey vereceğiz." deseydiniz ve üzerinde 6 ay daha çalışsaydınız, şimdi çok farklı şeyler konuşuluyor olurdu.

cpr'in hisselerinin, oyunun çıkışından beri %29 gibi dev bir değer kaybı yaşadığını belirtmeden geçemiyoruz.

siz witcher 3: the wild hunt gibi bir sanat eserini çıkarmış insanlarsınız.

biliyorum düzelteceksiniz çoğunu, ama artık o hype trenini kaçırdınız.

üzgünüm.
https://youtu.be/4hsZmqy5YLo

oynayamayanlara gelsin.