bugün

bu yaz tek başıma avrupa turuna çıkmama neden olacak site. şimdiden bir kaç kişi ayarladım.
geçen yaz amsterdam, brugge, gent gezimizin gent ayağında 2 gece konaklama ücreti vermememizi sağlamış faydalı oluşumdur. amaç tabi ki sadece konaklama ücreti ödememek degildir, cünkü olay barter usulüdür, yani siz birinin evinde kalacaksanız yanınızda hediye götürürsünüz, yemegi ısmarlarsınız ya da malzemeleri alıp yemegi siz yaparsınız vs. gibi. gittigin yerde mal turistler gibi gezmek yerine oralı birileriyle buluşup kaynaşıp daha local yerlerde takılıp insanlar ve kültür hakkında da bilgi sahibi olabilmek, farklı tecrübeler edinmektir işin özü.
an itibariyle avrupa gezimin en sıkıntılı kısmı olan sırbistan ayağı içinde yer ayarladığım muhteşem site. bedava bir tatil olacağa benziyor.
yeni insanlarla tanışmanın en keyifli yöntemlerinden biridir. sadece yurtdışına gidip başkalarının evlerinde kalmaktan ibaret değildir, şehrinizde hemen her hafta düzenli olarak aktivitelere katılarak tüm dünyadan farklı insanlarla boğaza karşı ince bellide çay içme, türk lokumu yeme fırsatı yakalamaktır.

güzel bir aktivitedir, denenmesi gerekir.
farklı kültürlerle tanışma ve farklı tecrübe edinmek için on numara sitedir. Kalacak yer temin edemezseniz bile bir yerde oturup çay kahve içip, muhabbetin belini kırabilirsiniz. Dil pratiği imkanı da size kâr kalır.
dünyadaki fakirlerin tatillerde beleş konaklamak için kullandığı site. hayır yani anlayamıyorum bir otele gidip birkaç yüz euro vermemek için tanımadığın insanların ağız kokusunu çekmek nedir!?
o da beni seviyor galiba.

http://i.imgur.com/oNUFB.png

görsel

siktir lan.
türklerin puanlarının nedense?? hep düşük olduğu sistem.
gerçek amacı için kullananların daha çok ağırlıkta olduğunu düşündüğüm,güzel oluşum.ayrıca insanlar tanışsın sevişsin kime ne? hepsi belli yaşın üstündeki kendi kararlarını verebilen insanlar.aa pardon unutmuşum bizim ülkece bir namus bekçisi pozisyonumuz vardı değil mi?
katıldığım 4 aktivitesinde de çok güzel insanlar tanımama neden olmuş ve beni şimdiden bağımlısı yapmış websitesidir.

hep iyi insanlara denk gelmem benim şansım mı, yoksa sitenin popülasyonu genelde bu şekilde "gezmeyi öğrenmeyi seven, yeniliklere açık, cana yakın" insanlar henüz bilmiyorum. gerçekten çok güzel bir oluşum.
türk erkeği olarak ağırlığımızı yavaştan, alttan alttan hissettirmeye başladığımızdır.

http://galeri.uludagsozlu.../couchsurfing-com-388343/
2 ay önce tanıştığım host olamayacağımdan dolayı sadece meetings'lerine gitmekle yetindiğim site. meetings'ler dil egzersizi yapmak ve yeni kişilerle tanışmak yönünden gayet faydalı oluyor. sitedeki türk popülasyonu artmasın diye şu anlık arkadaşlarımdan gizlemekteyim. fakat meetings'lere katılan türkler de donanımlı insanlar olup size bir şeyler katabiliyor.
asıl adresi http://www.couchsurfing.org olan site.
ilk başlarda sadece bedava konaklama amaçlı gördüğüm ancak daha sonra çok farklı dünyaları keşfetmeme yardımcı olmuş sitedir. hayat çok güzel gerçekten.
ingiltere birmingham için ev baktığım sitedir.
hakikaten harika bir oluşum. bir kez eindhovenda kullanmıştım bir kez de pariste. paristeki beni ağırlayanla konuşurum hala ancak eindhovendaki abiyle tanışamadık bile. tarifi aldım, eve gittim. evde bırak yatmayı ayakta duracak yer yok, sokakta kalmadım ama ayakta uyudum resmen.

kesinlikle kötülemek değil bu anlatmak istediğim şey aslında şu; çok gönlü bol adam var burada. bütün evini açıyor yabancılara adam düşünsene. ben gibi gezisini bok gibi planlayan adamlar, öğlen 2de varacağını düşündüğü şehre gecenin 11de varıp, soğukta kafasını götüne sokmuş şekilde geceleyince bu adamların değerini çok daha iyi anlayabiliyorlar.
Ne zaman ki Türkiye'yi ziyaret eden bir kızın 'şuanki misyonun' kısmına "no message from turkish guys" yazısını gördüm ki, tamam dedim. Bu olayında amına koyduk.
Yeni kullanıcılar için bjr kaç tüyo vereyim.
Öncelikle burası otellere para vermemek için ücretsiz konaklama bulabileceğiniz yer değil, ama bu konuda biz Türklerin sorunu yok. Bizim için sorun dillere destan misafir ağırlama geleneğimiz ile alakalı.
Öncelikle şunu söyleyebilirim ki bu oluşum, kapitalizmin damarlarımıza işlediği günümüz dünyasında müthiş bir yere sahip. Lütfen içine etmemek adına cümlelerime biraz kulak verin. Öncelikle istanbul en fazla ziyaretçi ağının olduğu birkaç yerden birisi. Bir site varmış, o siteden yabancı karı düşüyormuş gibi kulaktan dolma bilgiler ile gelmeyin buraya. Yok öyle birşey. Kolay kolay güvenmez kimse zaten referans olmayınca. E misafir etseniz dahi, gerçekten istemedikleri sürece sırf misafir ettiniz diye tensel temasınız olmayacaktır. En küçük teşebbüsünüzde şikayet edilirsiniz, acimazlar. E Sierra olayı malum.
Yani buranın olayı kültür etkileşimi. istanbul için kadın ziyaretçiler müthiş mesaj yağmuruna tutulurken sevgilisi gelenler veya erkek ziyaretçiler ise zar zor buluyor ev sahibi. Yani müthiş tecrübeler edinmek varken gölgelemeyin arkadaş ortamında anlatılacak bir seks uğruna.
Bu site aracılığıyla Amerika'da latin bir kızın odasında kalıp iğrenç hostel eziyetinden kurtulurken aynı zamanda bir new yorklu nasıl yaşar, neler yapar ve neler düşünür gibi müthiş birikim sahibi oldum. Kanka olduk ama, fazlası değil. Omzunda uyudum metro ile eve dönerken, sarıldık ayrılırken, fazlası değil. Ve yine aynı zamanda tanıştığım ve birkaç gün takildiktan sonra eşcinsel olduğunu öğrendiğim bir arkadaşım vardı, beni onun sayesinde önünden sürekli geçtiğim yerlerin neresi olduğunu öğrendim. Dünyaca ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu müzeye tek ücretsiz giriş gününü onun sayesinde yakalayıp, ilk bakışta pek bir anlam ifade etmeyen çizimlerin ne şahane bir fikirler ile cizildigini anlatti bana, gay olması beni ilgilendirmezdi. Dünyanın bir ucundan bambaşka bir kültürden gelmiştim ama dost olmuştuk. Hala görüşürüz ve bana türkçe kelimeler öğrendiğini haber verir sevinçle.
Bunun dışında yılbaşı gecesi istanbul'da 5 alman kızıyla eglenip sonunda bana teşekkür ettiklerini ancak yine sarılıp ayrıldığımiz bir tecrübem var. Ve yine gelecek ay yapacağım berlin seyahatinde buna benzer dostluklarim olacak, şimdiden söz kestik on kadar berlinli ile.
Velhasılı kelam, müthiş tecrübeler, arkadasliklar var bu organizasyonda. Ne olduğunu bilip öyle Keyfini çıkarın.
couchsurfing'le alakalı bir yazı http://www.sacmancorman.c...sleten-site-couchsurfing/
Yurtdışındayken işime çok yarayan site, oldukça para tasarrufu yaptım bu site sayesinde. Gitmeden önce sitede kalacak yer bulma kısmı biraz sıkıntılı, oldukça fazla kişiye mesaj atmanız gerekebilir, fakat bulunca çok işinize yarayacak bir olaydır kendileri. Şiddetle tavsiye olunur.
bir insanın hayatını kısa süreliğine de olsa renklendirebilen bir sitedir. ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yaşıyorsanız pek işinize yaramaz ancak yalnız yaşayan biri için bulunmaz hint kumaşı. eğer yalnızlık sizi zamanla asosyalleştirdiyse burada karşılıklı fayda bağlamında insanlarla iyi ilişkiler kurabilirsiniz. sizi tanımayan, muhtemelen hayatının başka bir evresinde görmeyecek bu insanlarla etkileşmek, güzel bir güven ortamında muhabbet etmek son derece güzel.

ilk konuklarım, herkesin bu yoldan geçtiği gibi 2 erkek 1 hatundan oluşan polonyalı bir gruptu. iş münasebeti ile evi onlara sık sık bıraktım ve hayatımda bu kadar temiz insanlar görmedim. 22 ekimde gelip 24'ünün sabahı gittiler ve işten eve geldiğimde evi hep pırıl pırıl buldum. hani birini tutsam bu kadar olmazdı.

kendileri ilk oldugu için biraz tecrübesizlikler oldu. geldikleri gün, dışarı çıkabiliriz dediğimde hatun olan barcelona nın maçı var onu izleyelim diye tutturdu. garip insanlar vesselam. kız fanatik barçalıydı ve real den nefret ediyordu. 2 gün de maç izledik. 2. gün nispeten güzel muhabbet oldu.

buradan aldığım referansla da dün akşam tayvanlı müthiş bir insanla tanıştım. yalnızca 1 gecelik kalacak yer arayan bu güzel insan belki de hayatımda bu kadar kısa sürede bende bu kadar pozitif etki bırakan yegane kişi. 30 gündür türkiyedeymiş ve bugün yunanistan'a gitti. 30 günde biriktirdiği muhteşem hikayeleri sırasıyla anlattı. o kadar müthiş şeyler var ki içinde, sabaha kadar oturup dinledim ve 3 saatlik uykuyla işe geldim. abazalar bizim işimizi oldukça kolaylaştırıyor, iyi ki varlar. yol yordam bilen biri olarak dikkat çekmek ve ev sahipliği yapmak çok daha basit oluyor.

ingilizceniz de orta ve üstüyse çok rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz.

profil sayfanıza yazdığınız her şeyi didik didik inceliyorlar, bu konuda seçici olun. evime gelen tayvanlıya bana nasıl güvendiğini sorduğumda işin piri olduğu için detayları verdi ve şaşırdım. tabi bilmeden de doğru ata oynamış olmak keyif vermedi değil.

bu insanlarla seks düşünen barzolar da olacaktır. yapacak bir şey yok, tayvanlı dostumun dediğine göre bazı davranışlarımız onların ülkesinde baya bilindikmiş. utandım, sıkıldım ama bir nebze de olsa ülkenin kötü imajını kurtardığımı düşünüyorum.

sitenin bir diğer güzel yanı, gün geçtikçe artan çevreniz sayesinde birçok ülkede size saygı duyan, sizi seven ve nispeten kendini borçlu hisseden birileri oldugundan bir gün oralara yolunuz düşerse yalnızlık çekmeyecek olmanızdır.
güzel bir site. bikaç turiste ev sahipliği yapıp baya eğlenmiştik. lakin abazalar yavaş yavaş keşfetmeye başlamış bulunmakta. yabancı insanlarla tanışıp farklı kültürlere ev sahipliği yapmak istiyorsun Ahmet Mehmet dakka başı mesaj çakıyor tanışalımmı görüşelimmi ulan gidin facebookta twitterda kovalayın tek kullandığım sosyal siteye ne diye salça oluyorsunuz. sinirleniyorum.
daha önce norveçli bir gezgini ve sloven çifti evimde misafir etmemi sağlamış platform.

ne olur şuna bulaşmayın barbar türkler. net.
2013 yazında Avrupa' nın çeşitli kentlerinde kullandığım, çok farklı hikayeler dinlememi sağlayan, bana harika arkadaşlıklar kazandıran, dünyaya ve insanlara karşı olan bakış açımı törpüleyen, sevilesi internet sitesidir. Böyle bir oluşuma katılan insanlarında sizin gibi açık fikirli, her konu üzerinde özgürce konuşabileceğiniz bir kitle olduğunu bilmek, insanı bu oluşumun bir parçası olmaya daha çok iter.

Yanlız yine de, sitede host ararken veyatta birini evinizde ağırlayacağınız zaman dikkkatli olunması gereken bir kaç nokta vardır. insanları olabildiğince profili dolu olan, referansları bol bir kitleden seçmeniz hem sizin hem karşınızdaki insan için en güvenli yoldur. Zira 2011 yılında ingiltere' de couchsurfing yoluyla kendine bir host bulan Hong Kong' lu bir hanım kızımız, hostu tarafından tecavüze uğramıştır. Bu yüzden dikkatli olunmalı, fake hesaplardan uzak durulmalıdır.

Takdir edersiniz ki her bireyin kendine göre bir hayatı ve bu hayatında kendine göre programları vardır. insanların evinde konaklarken onların bu rutinlerine ve programlarına saygılı olunmalı, kişi kendi programını da hostlarının programları çerçevesinde ayarlamalıdır. mesela bazı hostlar evlerinin anahtarlarını size teslim ederken, bazıları etmez. Bu durumda insanlara ' neden bana anahtar verilmiyor? ' diye sormak yerine, kararlarına saygılı olunmalı, eve gidiş geliş zamanları da ona göre ayarlanmalıdır.

Hostlarınızın evinde kalırken size altın puan kazandıracak bir kaç jestte vardır elbette. Mesela Türkiye' den ayrılmadan hediyelik bir şeyler alınabilir, bu karşınızdaki insanı çok mutlu edecektir. Zira Avrupa' da ki pek çok millet bu tarz hissiyatlı ve düşünceli tavırlara sahip değildir, ve bu tarz hareketleri oldukça sempatik bulurlar. Ayrıca, hostunuzun evinde kalırken eğer bir akşam yemeği yapılacaksa ve bunun için alışverişe gidilecekse, alışverişi siz ödeyiniz. Realistik bir çerçeveden bakıldığında, bu insanlar size bedava konaklama ve günün yorgunluğunu atmanız için sıcak duş olanağı sağlamaktadır. Sizde insanları sömürmek bu düzene biraz katkıda bulunabilirsiniz.

Site hakkında bilgi edinmek isteyen olursa, buralardayım gençler.
2 hafta sonraki st petersburg tatilim için katıldığım misafirlik ortamı. henüz uygun bir host bulamadım ama çok kullanışlı ve bir çok insanın faydalandığı bir site. birde deneyimi olanlar gelen kutumu aydınlatırsa güzel olur.
misafirini memnun etmek zorunda hissettirip ne yapsam ne etsem nereye götürsem nereyi gezdirsem diye insanı strese sokan organizasyon. en azından bende o etkiyi yapıyor.