bugün

şehrinize gelen yabancıları kanepenizde ağırlayabileceğiniz ya da yalnızca kahve/içki ikram ederek gezdirebileceğiniz güzel site. kayıt formunda da belirtildiği üzre; this is not a dating site
düzenli buluşmaları da, eventleri de evsahipliği yapılan anlar gibi pek eğlencelidir. hospitalityclub'a göre daha hareketli olduğunu söyleyebilirim. yamyama denk gelmedim, bu açıdan da güzel.
sitede, istanbul'a gelen ecnebilerin birbirleriyle ve biz çılgın türklerle daha rahat ve kolay bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan gruba, konaklama talebinde bulunan erkeklerin taleplerine pek karşılık bulamadığı, dilberlerin ise 18736487263 adet mesajla karşılandığı güzide bir site.

Bir couchsurferı evde ağırlamanız için kolaylık sağlaması bakımından profilinizde yer alan referanslar çok büyük önem arz ediyor. Siteye ilk üye olduğunuz zamanlarda birilerini ağırlamak için biraz götünüzden kan aldırmanız gerekebilir. Ağırladığınız couchsurfer'ın profilinize yazacağı referanstan sonra, size zaten talepler de gelmeye başlar. sonra gökten üç elma düşer falan.
cidden iyi niyetli ve insanı insan olduğu için seven , açık görüşlü ve insalara yardımı esas almış dünya insanlarının bir araya geldiği ve bazılarının bir şekilde buluştuğu ve muhabbetin dibine vurduğu sanal ortamdır. güzeldir , tavsiye edilir. güzel arkadaşlıklar ve dünyanın her yerinden kalıcı dostuluklar elde edilebilir.
son derece başarılı, tourist vs traveler ayrımında turistlerin götüne koyup traveler lara kucak açan konaklama sitesidir. olaylar şöyle işler:

1. önce bir hesap açtırılır sitede. profile çiçekli böcekli şeyler yazılmalıdır. "dünyayı gezmek istiyorum, arjantinde dünyanın sonuna ulaşıp brezilyada bir gettoya gitmek istiyorum. dünya barış kardeşlik dolsun vs vs". bunlar gerçekten önemlidir. dalga geçmek niyetinde değilim bu tarz isteklerle, her ne kadar çok karikatürize dursa da evet bir insan bunları isteyebilir hayattan ve evet bunlar insanı güzel bir couchsurfer yapar.

2. profile uzunca müzik, sinema, yazar vs gibi zevkler yazılmalıdır. dürüst olun, sevdikleriniz kimse ekleyin. birkaç entel adam da fena durmaz. evine gideceğiniz insanlar biraz da ortak zevklerinizin olmasına dikkat ediyor. ve mutlaka bir adet mutlu fotoğraf! fotoğraf güven verdiği için çok önemli, sakın ihmal etmeyin.

3. profil oluşturduktan sonra önce birilerini misafir etmeye çalışın. onları iyi ağırlayın ki onlar size güzel referanslar versin, böylelikle interrail vs yaparken siz de başkalarının evinde kalabilin. referanssız olduğunuzda insanlar sizi kabul etmeye çekinebilir.

4. başlayın bedavadan konaklamaya!!

son derece keyifli bir şey her şeyden önce. sadece parasız olduğu için yapılmamalı. gittiğiniz ülkedeki kültürü, insanları vs daha tanımak için de yapmalısınız bunu. elbette şu tarz bir dezavantajı var, misafir olduğunuz evi otel gibi kullanamayacağınız için akşamları ev sahibinizle kalıyorsunuz, onunla muhabbet sohbet vs şeklinde geçiyor zaman. bu yüzden bulunduğunuz şehrin akşamları neye benzediğini bilemeden dönebiliyorsunuz.*** ama olsun, yine de onlarla yapacağınız sohbetler, ya da tek başınızayken asla keşfedemeyeceğiniz, anca orada yaşayan birinin size göstermesi gereken publar, parklar, sokaklar vs buna 10 basar..

peki bu güvenli mi? herkesin kafasındaki en büyük soru bu. evet, bence oldukça güvenli. insanların akıllarında evlerine aldıkları misafir ile seks yapma düşüncesi olabilir. bu gayet insani bir dilektir. mühim olan buna dair rahatsız edici olmayan bir imada bulunduktan sonra eğer red cevabı almışsanız bu talepte diretmemenizdir. kalkıp adam "yooo ben evime aldığımı öperim" diye tuturmuyorsa, sadece naif bir şekilde pas atıyor ve umduğunu bulmadığında kaldığı yerden tatlı tatlı sohbetine devam ediyorsa hiçbir sorun yok. zaten bu tarz bir rahatsız edicilik hemen kişinin profiline yazacağınız referansta görülecektir ve kimse bunu istemez. o yüzden rahat olun.

şimdiye kadar denk geldiğim tek şikayet "couchsurfing or couchsex?" başlığı altında bir kadının türkiyede misafir olduğu erkeğe saydırmasıydı. bu çok üzücü, bütün milletten adamlar var ve ne yazık ki (benim bildiğim) tek şikayet türkiyeden çıkıyor. yani bu işi yurt dışında yapın evet, ama türkiye içinde bir kadın olarak başka bir erkek couchsurferın evinde kalmayın. çünkü gerçekten algının vehameti grup içi mesajlaşmalarda da görülüyor. bir kadın gezgin geliyor türkiyeye, istanbul grubuna mesaj atıyor kalacak yerim yok diye, bi bakıyorsunuz 10 talip çıkmış. ama aynı gün bir erkek gezgin mesaj atıyor kimseden tık yok... bu gerçekten rahatsız edici. erkek gezginin sana anlatacağı, öğreteceği hiçbir şey yok mu?

özetle, geçtiğimiz 5 gün boyunca 3 farklı evde bunu deneyimlemiş biri olarak şiddetle tavsiye ederim. maddi açıdan inanılmaz avantajlı. sadece konaklama masrafından değil, kahvaltı ve akşam yemeği masrafından da yırtıyorsunuz. onun dışında da bahsettiğim kültürel değişim açısından da şahanedir. şahsen bir daha yurtdışına çıkıp bunu deneyimleme fırsatı bulamasam da bolca türkiyede gezgin arkadaşları misafir etmeyi planlamaktayım.
dünyanın her yerinde bedava konaklama imkanı sunan site.bu site sayesinde gittiğiniz şehirde sizi misafir
edecek birini bulabilirsiniz.aynı şekilde siz de değişik ülkelerden insanları evinizde misafir edeilirsiniz
http://www.couchsurfing.org/
türk milletinin bilmemesi gereken bir site. bir arkadaşımın dünyalar güzeli 3 litvanyalı genç kızı evinde ağırlamasına ve benim bundan son gün haberim olmama vesile olmuştur. levent yatacak yerin yok allahsız. böylede şerefsiz arkadaşlarım var sözlük.
Eger iyi kullanilirsa hayata ve hatta insanlara olan bakis acinizi degistirebilecek bir aractir couchsurfing. Gercekten dunyanin her tarafinda tanimadigin bir arkadasin oldugu dusuncesi inanilmaz rahatlatici bir sey.
Tek basina seyahat etmeyi sevenler icinse (benim gibi) bulunmaz bir nimet, dogal olarak ortak zevklerim olan kisilere kalma istegi yolladigim icin hep ama hep essiz deneyimler yasamis oluyorum. Paris'te Champ Elysees'te bir evde kalmak, Bratislava'da elektriksiz, ormanin ortasinda bir kulubede kalmak normalde belki de hic yasayamayacagim seyler.
Birilerini agirlamak da cok zevkli, eve okuldan yorgun argin gelip de yemek hazirlandigini vs gormek, ya da sana surpriz yapmalari insana kendini gercekten iyi hissettiriyor.
bedava konaklamadan çok daha fazlasıdır. bir kere ev sıcaklığı vardır. şehirde turistlerin takıldığı yerlere takılmaktansa gerçekten o şehirde yaşayanların gittiği yerlere gidersiniz. o şehirden arkadaşlarınız olur. akşam tv başında onların izlediği programları izlersiniz. orada insanlar gerçekten ne yapıyor, öğrenirsiniz. gittiğiniz şehri yaşarsınız.

birilerini ağırlamak da aynı şekilde. sadece insanların iyi olduğuna, dünyanın o kadar da güvensiz bir yer olmadığına inandırın kendinizi. gerisini oluruna bırakın. ille sizde kalan insana turist rehberliği yapmak zorunda değilsiniz. büyük bir şehirse, kendisi çıkar dolaşır. ya da sizde konaklamak zorunda değil. bir kahve ya da bira içip biraz sohbet edebilirsiniz.

tabi ki her yerde olduğu kadar manyak, abazan insan burada da var. genelde italyanlar, türkler ve arapların şehre geldiğini siteden gördüğü kızlara "gel bende kal" minvalinde mesaj attığı, ya da kendisini çok zeki sanan bu arkadaşların kızların evinde kalmak üzere girişimleri olduğu bilinmektedir. fakat zaten mesajların/requestlerin girişinden bile ne amaçla atıldığını anlamak kolay oluyor. çok absürd mesajları şikayet etme ve gruplardaki forumlarda yolladığınız postlar ile bu insanları teşhir edebilirsiniz.

pazartesi ağırladığım couchsurfer bir çift bugün yani cuma itibariyle gitti. benim programımı engellemedi, öyle kendi kendilerine oturdular, arada çıktılar, dinlendiler ve gittiler. bir hafta önce bugün, bu insanları tanımıyordum, fakat şu an, kendilerini bir daha göremeyecek olmama rağmen, uzaklarda bir yerlerde, şu an iki tane insanım var.. sırf bu duygu için bile değer.
siteyi ilk gördüğümde hasbinAllah bu ne ki diye düşündüğüm*,hayretler içinde kaldığım,"vay be dünyada benim gibi insanlarda varmış"dediğim muazzam internet sitesi.en büyük korkum yurdumun abaza gençlerinin bu siteyi facebook gibi heba etmesidir.hatta acaba bu başlığa entry girerek üst sıralara çıkarmasam mı diye düşünmedim değil*ama ulu sözlük'ün ulu yazarlar'ı da duysun,görsün yabancı turistleri bizi en iyi şekilde temsil ederek ağırlasın,kendiside gitsin dünya'nın übra köşelerinde ücretsiz kalsın istedim.siteyi inceledikten sonra "peki zeki müren'de bize gelecek mi?"diye düşünebilirsiniz.eğer siteye üye olduktan sonra misafir kabul edip veya edemeyeceğinizi kolayca ayarlayabiliyorsunuz.tekerleği icad etmiş kadar heyecanlandım.en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum.

not:bu siteyi kız düşürmek için kullanacak olanlar hiç bulaşmasın,bizi rezil etmesin,adam olsun diyorum.
abazanlar tarafından keşfedildiği an, Türk adının tüm dünya karşısında tekrar küçük düşmesine sebep olacak olaylar zincirinin en sağlıklı halkasıdır kanımca.
ingilizceme güvenebilsem denemekten imtina etmiyeceğim çılgınlık.
daha 1 hafta önce ev arkadaşımın ecnebi getirmek için kullandığı internet platformu. şakır şakır speak englishmiş bizimki. yarında almanlar geliyor. Almanya'dan teyzemler değil lan. bisikletçiler. Gelsinler.
Konaklamaya para harcamadan dünyanın çoğu yerini gezmenize imkan sağlayan, sıcak, yardımsever kişilerin olduğu, divan paylaşım ağı.
an itibariyle evimde fransız bir misafiri konuk etmeme vesile olmuş platforumdur. ilk sorumu sordum. Siz kıçınızı yıkıyor musunuz diye? Evet dedi. Türkler şoke oldu. Uuuu. Şakka len şakka sormadım ama konu iğrençleşirse soracağım.
çok hoş insanlarla tanışmama vesile ola bir site. beleş gezmek için de süper bir yöntem, seyahatlerinizi çok ucuza getirebilirsiniz.
bir çok insanla tanışabileceğiniz ve eğer uygunsanız onları misafir edebileceğiniz hoş bir site.
sabah uyandiginizda evi dimdizlak bulabilmenizi, daha da kotusu kuvette buzlarin icinde uyanabilmenizi saglayabilecek site.

dikkatli olmak lazim.
eğlenceli bir şekilde dil öğrenme fırsatını ayağıma getiren site.
Sayesinde çok sayıda ülkeden * onlarca kişiyle tanışıp, onlarla evimi paylaşmamı sağlamış süperötesi bir organizasyondur. Bugüne kadar çok sayıda insanı konuk etmemden ve yine sayesinde yurtışında da bedava konaklama imkanı bularak hatrı sayılır miktarda paranın cebimde kalmasını sağlamasından çok daha değerli olarak, dünyanın dört bir köşesinde değerli arkadaşlar edinmeme imkan sağlamıştır.

Evet annemin başta olmak üzere çoğu kişinin aklındaki soruyu halen ben de kendime soruyorum; "Gelen kişi ben uyurken önce böbreklerimi sonra da eşyalarımı filan çalıp evimi de ateşe vererek kaçabilecek psikopat bir katil olmadığını nereden bilebilirim? Nasıl emin olurum da tanımadığım adamı güvenip evime alırım?" Cevabı çok basit; bilemem. Sadece tahmin edebilirim. Referans sistemi var diyenler olabilir. Bence hiçbiri garanti veremez. Beni heyecanlandıran kısmı da bu heralde.
ufak bir gazete haberinde tanıştım bu siteyle. başta pek umursamamıştım. ilk düşüncelerim "ya olur mu öyle şey! elaleme nasıl güvenilir?" gibi şeylerdi. bu yüzden bu oluşumu anlattığım insanların ilk anda böyle tepkiler vermesini gayet iyi anlıyorum.

üniversite hazırlık sınıfı bitmek üzereydi. ingilizcem de yurtdışında kendimi ifade edebilecek kadar vardı. karar vermiştim yurtdışına çıkmaya. ama nasıl? nerde kalacaktım? öyle tek başıma nasıl gezecektim bilmediğim yerlerde? sonra işin ekonomik boyutu... derken bu couchsurfing oluşumunu duyduğum haber geldi aklıma. internette buldum sitesini. üyelik, profil oluşturma derken biranda kendimi gideceğim ülkeleri planlarken buldum. ardından bi arkadaşım daha katıldı bana. başladık isteklerimizi göndermeye, kimi kabul etti kimi etmedi. ama sonunda birçok şehirde kalacak yer bulduk. sıkıcı bir hazırlık sınıfı ardından ucuz maliyetli ama çok eğlenceli 8 ülke, 11 şehri kapsayan bir avrupa tatili elde etmiş oldum.

couchsurfing oluşumunu biraz daha anlatmak gerekirse, dünya çapında evinde misafir ağırlama/başkasının evine misafir olma üzerine kurulu bir oluşum. elbette para ödemek zorunda değilsiniz. siteye üye olduktan sonra profil oluşturuyorsunuz. evinizde birini ağırlamak zorunda değilsiniz. profilinizde couch durumuna müsait deseniz bile gelen bir isteği reddedebilirsiniz. isterseniz durumunuza "coffee and drink" deyip, şehrinize gelen insanlarla vakit geçirebilirsiniz ya da gittiğinizi şehirlerde bu insanları bulup size şehri gezdirmesini isteyebilirsiniz. yurtdışına gittiğimde bir kaç couchsurfing deneyimim sonrasında anladığım şey, aslında bu sitenin size parasal anlamda olumluluğundan çok kültürel anlamda faydalı olmasıdır. çünkü bir otele gittiğinizde size gösterilen hizmet o ülkenin kültüründen çok, evrensel saygı-hizmet kuralları çerçevesinde yapılacaktır. ama bir couchsurfer'ın evinde kaldığınızda tam olarak o ülke insanının yaşayış tarzını görüyorsunuz.

tüm bu ağırlama/misafir olma durumlarından birkaç gün sonra profilinize referanslar düşmeye başlıyor. 3 ihtimal var. positive-neutral-negative. profilinizdeki pozitif referanslar sizin istek gönderdiğinizde kabul edilme ihtimalinizi oldukça artırıyor.

yine bu site sayesinde yarıyıl tatilinde baltık turu yapacağım ve şimdiden kalacağım evleri, beni gezdirecek insanları ayarladım. herkes finallerin bitmesini bekliyor evine gidip fazladan uyuyabileceği bir tatil için, bense finallerin bitmesini bekliyorum sabahlara kadar eğleneceğim, sabahta müzeler kapanmadan hepsini gezeyim diye erkenden kalkacağım dolaysıyla uykusuz kalacağım ama yine de herkesten çok eğleneceğim bir tatil için. tabi couchsurfing sayesinde.

ayrıca (bkz: backpacker)
henüz denemediğim fakat önümüzdeki 3-4 ay içinde avrupada tek başıma geziler yapacağımdan, ciddi ciddi faydalanmayı düşündüğüm site. hosting olayı ürkütmüyor değil ilk etapta, ama surfing için bulunmaz bir fırsat gibi.
tecrübelerinden faydalanmamda sakınca görmeyen yazarlardan fikir aktarımı da bekliyorum tabiiki. *
kesinlikle faydalınabilecek site ama bir an da olmaz biraz referans lazım.
gayet başarılı bir site.

(bkz: şerefsizim aklıma geldiydi)
15 ten fazla ülkeden insanla aynı yerde bulunmamı sağlamış, yeni kültürleri en iyi şekilde öğrenmenin en iyi yolu olarak görülebilecek, referans sistemi ile güvenliğin oldukça güçlendiği internetteki en yararlı siteler arasında yer alabilecek, konaklama, misafir etme, kendi şehrini tanıtma fırsatını insana sunan nacizane internet sitesi. inanılmaz bilgi birikimi ve tanımadığınız insanlarla ne kadar eğelenebileceğinizi gösteren, sloganı"The world is smaller than you think " olan evimin anahtarını emanet ettiğim site.