bugün

chuck palahniukun romanı...anneLerLe oğuLLarı arasında geçen sevgi ve didişmeye , seksin bağımLıLık yaratma gücüne , yaşLanmanın dehşetine ve amerikan rüyasının arka sokakLarına dair bir kitap...kitap bir uyarı iLe başLıyor;
"eğer bu kitabı okumaya niyetLiyseniz vazgeçin.kendinizi kurtarın.tvde mutLaka daha iyi bir şeyLer vardır.burada anLattığım sizi kızdıracak.sonra her şey daha da kötü olacak"

bir eLeştirmenin kitaba karşı eLeştirisi;
"chuck palahniuk'un yeni romanı "tıkanma" seks,sümük,g.t,hastaLık,bağımLıLık,aLgı ve öLümLe doLu...Deforme oLmuş tavukLardan söz etmeye biLe gerek yok.bunLardan tiksinen biriyseniz , "tıkanma" size göre bir roman değil.asLında chuck palahniuk size göre değiL.gidip kendinize daha sığ ve yergiden yoksun bir yazar buLabiLirsiniz"
ing. bogmak bogulmak.
bir de zenci rapçiler freestyle yaparken tıkanıp, soyleyecek bir şey bulamadıklarında birbirleriyle taşşak geçerler "oh man, he's choked" diye *
chuck palahniuk un diger eserleri gibi mukemmel bir kitaptir.yalniz butun kitablarinda oldugu gibi gene kapak tasarimi degistirilimistir ve icine edilmistir.
rap kültüründe, battle yaparken tıkanmak demektir.

(bkz: choked)
chuck palahniuk'un harika romanlarından sadece biri.
kitabın filme aktarılacağı açıklanmış, henüz pre production aşamasında olsa bile kitabı okuyanları heyecanlandırmaya şimdiden başlamış palahniuk romanı.
http://www.imdb.com/title/tt1024715/
bkz ları ile sözlük okurmuş hissi uyandıran müthiş kitap.
yaprakların ve çalıların altına bakmak için kafamı daldırırken "dostum" derim. "sen benim iyi kalpli bir insan olduğumu düşünmüyorsun, değil mi?"
denny "tabii ki hayır dostum" der.
birkaç blok ve onca arka bahçe birasından sonra denny'nin dürüst davrandığını bilirim. "benim aslında duygusallığını gizleyen ve mükemmel aşkın isavari temsilcisi olduğumu düşünmüyorsun, değil mi?" diye sorarım.
"ilgin yok, dostum" der denny. "sen götün tekisin."
"teşekkürler, sadece merak ettim de," derim.
bunu önce kağıt üzerinde inşa etmen gerekmiyor mu, diye sorarım. bir planın olması gerekmiyor mu? alman gereken izinler ve geçirmen gereken teftişler var. birtakım ücretler ödemen gerekir. bilmen gereken bina kanunları var.
denny " nasıl olur?" der.
kayaların ayaklarıyla itip en uygun olanı bulur ve yerine yerleştirir. resim yapmak için izin alman gerekmiyor, diyor. kitap yazmak için önce planı işlemden geçirmen gerekmiyor. bunun yol açabileceğinden çok daha fazla zarar veren kitaplar var. şiilerin teftişten geçmesi gerekmiyor. ifade özgürlüğü diye bir şey var.
denny " çocuk doğurmak için izin alman gerekmiyor. öyleyse niye ev yapmak için izin alman gereksin ki" diye sorar.
"peki ya tehlikeli ve çirkin bir ev yaparsan?" diye sorarım.
denny " peki ya tehlikeli ve göt gibi bir evlat yetiştirirsen?" der.
chuck palahniuk in şimdiye kadarki okuduğum kitaplar arasında beni en çok kendine hayran bırakan yapıtı. filmi içinse; kitapta öyle bölümler var ki bunları filme nasıl adapte edecekler merak etmekteyim, muhtemelen bir çok müstehcen bölüm çıkarılacaktır, olsundur, yeniden bir chuck palahniuk romanının sinemaya uyarlanması güzeldir.bekliyoruzdur.

Ayrıca (bkz: nico)
Ayrıca (bkz: tanya)
Ayrıca (bkz: leeza)
emotive albümünden bir a perfect circle şarkısı;

writhing in love you swear
what you feel is real
bending your every illusion
you fake it all too well
numbing the mind rest inside
that hate left unspoken
tasting the truth it's shy
afraid to be broken

and it's humbling
this pain you feel inside
and it's stuttering
these words that i must try

seeing the unheard you know
that it cannot heal
breaking the bonds you swear
that you swear to feel
can you awake from sleep downed
you allow me to steal
gagging on selfish hide
when you crawl to kneel

and it's humbling
this pain you feel inside
and it's stuttering
these words that i must try

and i'm choking on love
i made you feel

(bkz: afiyet olsun)
kitaptaki "bilinçaltı genelevi" tasviri bir türk yönetmence kısa filmde kullanılmıştır. if istanbul'da izlemiştim lakin ismini hatırlayamadım. ilginç kısmıysa kitaptaki isimleri türkleştirmiş oluşundaydı.

kitapta chuck(asker arkadaşım); marilyn monroe, sophia loren gibi seks sembollerinden bahseder. yönetmenimiz de bunları fatma girik, filiz akın gibi isimlerle değiştirmiştir. bir bilinçaltı genelevi olsa gidip de fatma girik'i görmek isteyecek kaç kişi olur bilemiyorum.

hatırlayan edit: yahu bu filmin adı bilinçaltı genelevi'ydi zaten. aynı entri içinde hem ismi zikredip hem de "adını unuttum" demem enteresan olmuş. uzun zaman sonra hatırlama sebebim de choke filme alınmışmış onunlan ilgili iki kelam edeyim demiştim, şak bunu hatırlayıverdim.
imdb'ye göre, filmi 2008'de gösterime girmesi planlanan ve yonetmenligini clark gregg'in üstlenmiş göründüğü halaoglu chuck palahniuk kitabı. victor mancini'yi de sam rockwell'in oynayacagı görünüyor ki, tipi kitabı okurken ak(lım)(ıl)da canlanan victor'a cuk oturmuş. bu clarck gregg denen adamda yetenek varsa, zeka varsa senaryo fight club kadar ses getirir. yoksa da biz gene bagrımıza basarız.
aslında basmayız; zira hafızamızda mükemmel bir yere sahip olan bir romandan, romandaki kelimeleri degiştirmiyor da olsa, imgesel olarak genel havayı bozup sogutacagı için kızarım. kitabı okurken, ''enee keşke filmi de çekilse'' demiş olsam da, kimse bu clark denen adamı film yapsın diye zorlamadı. haddini bilsin.
(bkz: dereyi görmeden adamı idam etmek)
ingilizce argoda 31 çekmek Choking The gecko diye ifade edilir.
Geko:Kertenkele benzeri hayvan.
insanı aşırı derecede irrite eden, korkutan kitap. Bir Palahniuk klasiği.
"burası amerika. otuz bir çekmekle baslarsınız, ve grup sekse kadar ilerlersiniz. önce biraz ot içersiniz, sonra eroine terfi edersiniz. kültürümüz böyle: daha büyük, daha iyi, daha güçlü, daha hızlı. anahtar kelime, ilerleme."
amerika'yi yukaridaki sozlerle tanimlayan bir kitaptir.
maynard james keenanın mükemmel vokaliyle humbling.. stuttering.. derken iç ürpettiği, bir tür kısır döngü içinde hissettiren leziz a perfect circle şarkısı. girişi de bi başkadır.
sıradan insanların hatta sıradanın da altındaki insanların gözünden dünyayı anlatan bir palahniuk klasiği. "bir sınırı bir kez geçerseniz sürekli geçmek istersiniz" gibi güzel cümlelerle süslü bir kitaptır.

annecik'in gençliğine dair yaşamı anlatılırken sizi kendine hayran bırakabilir bu kitap, lakin kitabın başında bu kitabı okumamanızı öğütleyen bir uyarı da bulunur.

yer yer kargaşa projesi'nin izleri görülür anneciğin yaşamında. o da tıpkı palahniuk'un birçok kahramanı gibi tam bir anarşisttir. "gerçek kargaşa var olmadığı sürece asla özgür olamayacağız" der palahniuk anneciğin ağzından..
zilin sustainini kesmek için zile elle müdahale etmek.
filmini izleyebilmek icin sabirsizlandiran chuck palahniuk eseri...
'' numara yaptığınız sürece ağlamanın sakıncası yoktur'' sözlerine sahip, chuck palahnuik şahaseri. Ajitasyonun ne denli bişey olduğunu enine boyuna inceleyen ve gösteren gerçekten rahatsız edici bir kitap.
Filmi nasıl izlerim triplerine girip ilk izleyenlerden biri olmanın neredeyse imkansız olduğunu hatırladığım film. Ama yinede izlemek için can atılası bir film denebilir.
kitabın, fiLmLeştiriLmiş haLi yabancı üLkeLerde izLeyici karşısına çıkmıştır.. oyuncu seçimLeri'nin iyi oLduğunu itiraf ettikten sonra yönetmen'in sönük kaLması beni çokça düşünceLere itmiştir.. bu müthiş kitabın fiLmLeşmiş haLi inşALLah muazzam çekiLmiştir.. fiLm türkiyede gösterime girecek mi biLemiyorum.. umuyorum ki fiLm türkiyede gösterime girer ve fiLm hakkında daha detayLı bir anaLiz yapabiLirim.. şu anda yapabiLdiğim tek şey fiLm'den aLınmış kareLere bakarak iç geçirmek..

imdb'ye göre fiLm'e şimdiLik 278 oy veriLmiştir.. fiLm 7.3 reyting aLmıştır..

(bkz: sabırsızLıkLa bekLemek)
Fight Club kitabının yazarı Chuck Palahniuk'un başka bir kitabı. Sam Rockwell, Anjelica Huston ve Kelly MacDonald' ın oynadığı aynı adlı filmi de çekilmiş olan choke' un konusu için:
http://www.sinemaestro.co...w&id=499&Itemid=1

red band trailer ı için:
http://www.sinemaestro.co...w&id=500&Itemid=1
fragman izlendiğinde verilebilecek olası tepki, kitabın karanlık dokusunun yerini satirik bir mizahın almasına şaşırma olabilir. oysa ben şaşırmadım; zira choke, ki okuduklarım içinde en az beğendiğim palaniyuk kitabıdır, sürükleyen/inşa eden/yıkan/afallatan bir kitap değil. aksine, sürekli çalan ve sürekli "aha şimdi soloya girecek" beklentisi uyandıran oysa asla soloya girmeyen, asla solosu olmayan elektronik müzik gibi bir kitap. bu nedenle fragmandaki hareketli musiki ve aydınlık planlar beni tam kitaba layık ayarda bir filmle karşılaşacağım hissine büründürdü. şimdilik görebildiğim tek farklılık(fragmandan konuşmak saçma olsa da) danny'nin kafası kitapta dazlak olarak anlatılıyordu yamulmuyorsam. çamurlara batıp çıkmasından aklımda kalmış olsa gerek.
http://www.imdb.com/title/tt1024715/
sabırsızlıkla beklenilen film. düşünüyorum da o kadar bana laf sokmuş, beni yerden yere vurmuş bir kitabın filmini neden bu kadar sabırsızlıkla bekliyorum. belki kitabı okurken yediğim dayağı az bulmamdandır.