bugün

son çare.
Heil bütler! diye bilinir.
günde 10 saat çalışsan 40 yapar. bir şeyler öğrenirsiniz merak etmeyin.
üniversite öğrenciliğinin vazgeçilmez yapıtaşlarından biri.
' en akıllı kişi, neyi bilmediğini bilendir. ' mantığı ile çalışacağım sınavlardır. Hangi konuları bilmediğimin farkındayım, onları anlayabilirsem eğer, bu iş olur paşa.
almancası Nachprüfung'dur.
Finalde deli gibi çalısıp kaldıgınız dersın butuyse ve o ders sadece 1 krediyse hayata ısyan ettıren sınavdır. *
geçtiğimiz sene yök'ün aldığı kararla artık üniversitelerde de uygulanan sistem.

ancak yanlış yapılıyor, yapılırken de istemeden hak yeniyor. eskiden ortaokul ve lise'de eski 10'luk not sisteminde bütünleme sistemi, kalan öğrenci dersten kalır, tüm dönem içi aldığı notlar sıfırlanır, tek bir sınava girer, orada altığı tek not ile dersten geçip geçmediği belli olur idi (zamanında kaldığım için biliyorum * ).

şimdi üniversitelerde yapılan, dönem sonu sınavı diye tabir edilen final sınavının bir tekrarı gibi, üstelik dönem içinde verilen vize-ödev-uygulama vs. notlar ile harf notu aralıkları da aynen korunuyor. bu da dersten final sınavı sonucunda hakkı ile geçen öğrencilere haksızlık oluyor, öte tarafta bütünlemeye kalan öğrenci, bütünlemeden yüksek aldığı taktirde dönem içinde hakkı ile geçen öğrencinin önünde daha yüksek bir harf notu ile geçiyor. bu da zaman zaman haksızlıklara neden oluyor. finale çalışmamış bazı öğrenciler "nasıl olsa büt var" anlayışı ile boş kağıt bile verebiliyorlar.

uygulanması gereken sistem aslında eskiden uygulanan sistem olmalı, FF notu veya neyse kalan öğrencinin dönem içinde aldığı tüm notlar sıfırlanmalı ve bütünleme sınavı tek bir not ve sabit harf notu aralıklarıyla belirlenmiş sınırlarda tekrar değerlendirilmeli, böylece hem dönem içinde hakkı ile geçen öğrencinin hakkı yenmez, hem de bütünlemeye kalmamak için öğrenciler daha bir dönem içi not verilen sınavlara asılır.

akademisyen bir arkadaşımın geçen bütünlemelerle ilgili dert yanması üzerine bunu yazayım dedim.
kendisi hiç bütünlemeye kalmamış birinin bütünlemeye kalanları anlaması çok zor. hele de hoca ise.
dönem içinde yap geç, ne uğraştırıyorsun ya.
Alışkanlık yapar. Yapmasa iyi de, kesin yapar.
8 dersin 4'ünü finalde verip kalan 4 derse büte bırakmaktır. Kasma baba teoremidir. Büyük riskler taşısa da genelde öğrenci denilen topluluk bu yolu tercih etmektedir.
en asil duyguların, en güzel yaz tatillerinin katili. şimdiye kadar hiç es geçmedim maşallah.
allaha şükür girmeyeceğim sinavlar bütünü.
Öğrenci adam için adeta bir can simidi. 5 yıllık öğrencilik hayatimda sadece mezun olduğum dönem girmediğim sınavlar birde. Müthiş.
Teğet geçeninin tadından yenmeyeceği yere düşen Son sınav tanesi.
3 saat sonra calculus 2 bütünlemesine gireceğim, 3 gündür defteri notları yaladım yuttum bütün teknikleri kısa yolları ezberledim ancak hala korkuyorum sözlük.
yine iki dersimin kaldığı sınavlar bütünüdür. birini allaha, birini de yine sabahlara kadar sürecek bir çalışma silsilesi ile kendime havale etmiş bulunuyorum.
tecavüze uğramış birinin evlendirilmeye çalışırken aynı kişi tarafından tekrar tecavüze uğraması .
vizeden 25 finalden de 70 alıp dd ile kaldığım dersin bütünlemesine gireceğim ve geçebilmem için 90 almam lazım çok dertliyim be sözlük.
ingilizcesi resit exam olup adından da anlaşılacağı gibi (re-sıt) hocaların finalde yaptığı oturtma işleminin tekraridir.
bu dönem itibariyle 8 dersin 5 inden girmeme sebep olan oluşum. muhtemelen en fazla 2 tane geçebilirim.
(bkz: mühendislik pişmanlıktır)
50 ile geçilen dersten 49,5 ile kalmak gibi bir şey. Devretmiyor mu o buçuk?? Höyküre höyküre ağlamak istiyorum yok böyle bir şey efendim.
Editt: devrediyormuş efendim Şükürler olsun ki.
Öğrencinin fitratinda olan durum.

Neyleyim bütünlemeye girmeyen öğrenciyi.
bütünlemeye girmemek için ekstra bir çaba sarf etmiyorum zira artık bu benim kaderim olmuş durumda .
2 haftalık sınav süremi 1 aya tamamlayan döngüdür. bir üst versiyonu için (bkz: yaz okulu)
özellikle tek dersten kalınan bir sisteme bağlı fakültedeyseniz ve bütlere giriyorsanız hayatınızın en az 5 senesini o sınavda bırakırsınız.sınav öncesi gerginliği dalıp gitmeler içinden çıkılamayan buhranlarla hayatınızın çepe çevre amına koyuverir.