bugün

finalden kalan öğrenciler için bir çeşit af sınavıdır. kimi üniversitelerde finallerden 2 hafta sonra iken kimilerinde ise yaz ayından sonradır.*
candır kandır. stres azaltan bilimum insanın kendine güvenini tazeleyen sistemin belki de en güzel tarafı.
(bkz: büt)
basarısız ogrenciler için yapılan final tekrarı.. (bkz: yaz okulu)tercih edilmelidir en azından cvizede tekrar ediliyo
öğrenciler için sondan bir önceki umut.*ama genellikle sorular vizelerden, finallerden zor olur.
insanı erken yatmaya zorlayan sınav.
benim pek sevgili* okulumda "incomplete" denilen sınavlar..
ayrıca bu dönem kalmak için dua ettiğim cinstendirler..
(#329271)
(bkz: yaz okulu)
final öncesi baş çeldirici unsurdur.amaaan ne de olsa büt var * denir ve finale çalışılmaz.
(bkz: ikmal) *
kaldığım 4 dersten geçmem için bana verilen son şans.
lise son öğrencisiyseniz üniversiteyi kazansanız bile veremediğiniz takdirde bir sene daha beklemenize neden olan hede..
final sinavlarinda sadece sorulara bakip ciktiktan sonra,benzer sorulara calisarak dersi gecmenize olanak saglayan sistem.ne insanlar gordum finalden 10 alip,butunlemeyle gecen..guzel olay sonucta.
finallerden sonra oohh bitti rahatladım diyerek yelkenleri suya salan ögrencinin bütünleme haftasyla beraber tekrardan silkelenip kalkmasına neden olan olaydır...
(bkz: 16 şubat katı hal bütünde görüşürüz)
türlü sebeplerle çalışılamayan derslerden başarılı olamayan öğrencilere, son bir iyilik* olarak görülen kurtarma sınavının bir diğer adıdır.
genelde vize ve finalden daha zor sorularla sizi şoka sokan ve büte girdiğiniz derslerin hepsinden çuvallayarak seneye almanıza sebeb olan dönemdir.
istanbul üniversitesinde resmi adı telafi sınavı olsa da, öğrenciler ve hocalar tarafından kısaca büt olarak anılan sınav türü. *
tatil nasıl zehir ve rezil edilir sorusunun en mükemmel cevabı.
hocaların bulduğu bir işkence taktiği.
diğer bir tür eziyet için

(bkz: yaz okulu)
sakarya üniversitesi'nde olmayan bir sınav sistemidir.
yaz okulundan daha eziyetsiz olduğu kesindir. yalnız vize notu düşük olan öğrenciyi bütünleme de kurtaramaz.
zaten sıkıntılı geçen vize haftasını daha da sıkıntılı yapan sınavlardır.eğer vizeden sadece 1 alırsanız * sizi bunalıma sokabilir.yaz okuluna göre daha az acı verir,masrafsızdır * ama genede kendini hissetiren bir sınavdır.
istanbul üniversitesi'nin 2005-2006 öğretim yılından itibaren uygulamaya koyduğu, finallerden bir hafta sonra yapılan telafi sınavlarıdır.

tek kötü yanı finallere karşı öğrencieri demotive etmesidir.
çalışılırsa can yeleği, savsaklanırsa harakiri görevini gören ve mersin üniversitesinde de olmayan sınav.