bugün

ece temelkuran'ın okunasi kitaplarından biri.
of of..

böyle her sayfayı çevirişinizde şaşkınlık ve üzüntü kaplar her bir yanı..
çünkü anlatılan sizsinizdir.. çünkü arkada kalanlar sizin acınız..
yamalardan bahseder durmadan.. ve terk eden babalardan.. ve bu babaların küçük kız çocuklarının kaderlerinden.. terk edilme kaderlerinden..

"izler izler ağlar melekler.."

fidel der sevdiğine.. ve o da çekip gider..

naylon kadar hüzünlü kadındır temelde bahsi geçen.. okudukça * karışık olan kafanız üzerinize afiyet olur.. ece temelkuran'a binlerce saygı birden -yine- duyulur..
''bütün çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.

ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.

belki bu öykü de bir cezalandırma...

ağlama?''

büyüksün ece temelkuran..
"Tak.. Tak.. Tak.. Fidel geri geldim.. Yine de aklına çocuklar koyuyorum Fidel. Eline geçiyor mu, zeplinlerle kediler yolluyorum sana her gün. Boncuklarımı, kutularımı, çantalarımı, kokularımı, çaylarımı ve her şeyimi alıyor musun? Seni seviyorum diyorum, boynunda böcekler oluyor mu?.." *
kitabı okumaya ne gerek var zaten bunu biliyor ve görüyoruz diye kafa yapılan ece temelkuran kitabı
karışıklık doluluktandır.
hele ki bir de kendi güzellikleri söz konusuysa kafaları hem çok net hem çok kararsız dır ki bu durum bununla ilgili en basit şeyleri bile daha karışık hale getirir.
tabiki karşıktır tabi. taki kendine güvenen bi erkek çözene kadar.
devrik cümleler, hatta olmayan cümlelerden oluşan, kadını, siyaseti ve ilişkileri anlatan, belli bir düzeni olmayan ama uyumlu bir kopukluğu olan güzel bir kitap.
ithaf bölümü ise çok ilginçtir
"babam için, annneme"
ayrıca mutlaka elde kalem okunması gereken bir kitaptır.
"söz yoksa, sürgün vardır. kaçarsın. nereye? en yalan yere"
"ellerimi ceplerime sokmalıyım bazen. cepsiz şeylere dayanamam. insan ellerini nereye koyacağını şaşırıyor. şaşırdıkça ellerimiz çoğalır. dikkat edin bir kez, mutlaka çoğalır.
bütün erkekler kafa karıştırıcıdır zira.
kadın derin varlık, onu çözmek yine kadına kalıyor.
okunmalı, herkes kendinden bir şeyler bulacaktır eminimki.

"hani bazen olur ya, ağlamak yetmez. ağlamanın hiçbir türlüsü yetmez. bağırmak da yetmez. çekip gitmeye gerek bile yoktur. garip bir gülme kaplar göğsünüzü. çünkü acı öyle büyüktür ki, bedeninizi kaplar. bedeniniz acı olur. acı yabancı değildir, batmaz. gülersiniz.. gülüyorum.. bütün gizlenmiş, yatıştırılmış, bütün yasaklanmış gülmelerimi gülüyorum."

"bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın. artık hep düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın. hala kafan karışık olacak. ama artık bunu seveceksin. sevmelisin de. çünkü..
kadınsın..
bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.."
*
(bkz: bana bilmediğim bir şey söyle)
bu da dahil olmak üzere bütün genellemeler yanlıştır!
kadınların sevgilisini terketmeye karar verdiğinde meydana gelen olay, durum, reaksiyon.

+hayatım noldu?
-bilmiyorum kafam karışık bu aralar
+neden karışık hayatım?
-ben yürütemicem bu ilişkiyi berkeee. En iyisi ayrılmamız. Sorun sende değil gerçektennn.
+mına kodum!
anlayabilmek için, yazarın deyimiyle 'peçete koleksiyonu yapan cins'e ait olmayı yani kadın olmayı gerektirdiğine inandığım ece temelkuran kitabı. okunmalı.

''alara, sen neleri terk ettin annen gibi yenilmemek için? biz ne zaman annemiz gibi olduk? aslında babamız olan o adamları nasıl bulduk? yenildiğimiz bir maçın rövanşı bu, alara, dikkatli ol. o adamlarda babanı öldürebildin mi? ihtimal, öldüremedin. yenildin.

öfke, her yenilgiyle içimizde büyüyen cüzzamlı bir çocuk, alara. anlamsız ve zamansız ağlamalar. ve sonra:

'neden oluyor biliyorum. ara sıra böyle olurum ben. aslında seni çok seviyorum. çok seviyorum. dengesizliklerim için özür dilerim.'

aslında ne sevdin ne de öldürebildin onları, alara. anlasana, biz yokuz aslında. yani ellerimiz hiçbir zaman temiz olamadı. yok yere topuklu ayakkabılar giymeyi öğrendik, kitaplar okuduk ve dolma sarma dersine çalıştık. psikoloji ve sosyoloji okuduk ve bol bol sustuk.

alara , biz kaçtığımız tuzaklara yakalandık. bu kadar işte.''
bir solukta okunan, ece temelkuran kitabıdır.

peçete koleksiyonu yapmak zihninizden geçmiş, fakat eyleme geçirmemiş bile olsanız; satırlar içinize içinize işler.. bir süre ortalarda "kalp sekseği günler.." tadında dolaşabilirsiniz.

"soru yağmur doluysa, insanı öldürür."
normalde kitapların yarısına gelince bırakan ben bu kitabın son sayfasına geldim ve şu anda "keşke bitmese" diyip son sayfasını okumaya korkar oldum.
bir de ikinci el kitap olduğu için içine kağıtlar koyup şiir yazmış kitabın önceki sahibi.
herkese tavsiye edebileceğim bir kitaptır.

(bkz: bir kitaba nasıl aşık olunur)
Deniz Çakır, Şebnem Sönmez, Zeynep Kankonde, ipek Türktan Kaynak ve Kadir Çermik'in rol aldığı kadınların bunalım komedisi.

Ece Temelkuran'ın 1996 yılında yayınlanan ilk kitabı, önce Seray Şahiner tarafından uyarlandı, sonra Selen Uçer tarafından günümüzde geçen bir olay örgüsü eklenerek kara komik bir oyuna dönüştürüldü. Kitabın yeni bir yorumu olarak nitelenebilecek "Bütün Kadınların Kafası Karışıktır", dikkat çekici oyuncu kadrosuyla yılın en iddialı "Bunalım Komedisi"ne imza atmaya hazırlanıyor.

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu'nun sanatseverlerle buluşturduğu oyunun yönetmenliğini ödüllerle dolu oyunculuk kariyerine bu projeyle yazar ve yönetmenliği de ekleyen Selen Uçer yapıyor. Tanınan ve sevilen oyuncular Deniz Çakır, Şebnem Sönmez, Zeynep Kankonde, ipek Türktan Kaynak ve Kadir Çermik'in alışkın olunan; ama bir o kadar da eğlenceli ve sıra dışı olabilen 5 karakteri canlandırdığı oyun, her türlü baskı altında verilen yaşam mücadelesini, kadınlarının kafasındaki "sistemli karışıklığı" sorguluyor.

Kocasından ayrılan, son kitabı yeni yayınlanmış yazar Ebru Uysal, bir buhran geçirmektedir. Evinin balkonundan bir intihar girişiminde bulunur. Komşuları Perran, ünlü şarkıcı Meltem Kaya ve yardımcısı Aysel cama çıkarlar ve onu durdurmaya çalışırlar. Ebru'nun isyanı devam ederken yüzleşmeler yaşanacaktır."
Bir an barney stinson sözü zannettim.(swf)
Tespite gel şerbetten bir kaşık hesabı.

Bu ne malca tespit?
Karıştırana bak.