bugün

küçük esnafın temel iç güdüsüyle hareket eden bakkaldır.

kıçında torpil patlatılası bakkal modelidir..
(bkz: küçük esnaf zihniyeti)
(bkz: bozuk para yok sakiz vereyim)
(bkz: para ustu olarak sakiz almak)
ertesi gün alışverişten sonra para istemek için bön bön baktığında, verdiği o sakızlar suratına çarpılmak suretiyle "al ulan al! para sana.." denilesi insan türüdür.
(bkz: para üstü olarak gripin veren eczacı)
sakız alınca para üstü olarak sakız veren bakkallar var.
delimisin kardeşim diye sorasım gelir.
(bkz: para üstü olarak motorsiklet veren oto satıcısı)
ytl'ye geçince bir daha yaşanmayacağı söylenen ama aynı hızda devam eden bu tuhaf(ülkemize özgü herhalde)uygulamayı yapan kantincidir.
en sonunda birisinin çıkıp da olmayan dişlerini gösterip tekme tokat dövmesini dilediğim kantinci modeli.
(bkz: kantinci)
(bkz: bozuk para yerine kantin veren adam)
bir dahaki alışveriste adama sakız verilip dumura ugratılması gereken kişidir.
(bkz: sakız satışını arttırma amacındaki kantinci)
sakızları biriktirip kantinciye geri verdiğinizde bölümün içinde küçük bir koşu turu yapmanıza sebep olacak hede.*
(bkz: çifte standart)
o bozukluğa ihtiyaç varsa. yenilmeyecek blöf.

bakkal amca : bozuk para yok kızım onun yerine sana sakız vereyim ?
mağdure : benim o bozukla ilgili ne hayallerim var biliyormusun.
bakkal amca : hönkk
elindeki küçük bozukluklara göz diken bir insan türü
"ben sakızı yutuyorum, bari şeker ver. yok yok o da dişlerimi ağrıtıyor. en iyisi sen bana paranın üstünü ver" diyerek geri çevrilmesi gereken bakkaldır.
ssk eczanelerinde para üstü olarak sakız yerine tekli ağrı kesici verirler, en azından sakızdan daha iyidir.
topladığınız 50 adet falım sakızı geri götürüp para bütünletmek istediğinizi söylediğinizde dumur olup bir daha bu işe kalkışmayan bakkaldır.
her nekdar saçma olsa da o sakızın çekiciliğine kimse karşı koyamaz..hayır ben paramı istiyorum diyen bir insan evladı gorulmemiştir.. nasıl gorulsun? adam size mis gibi sakız veriyor işte.. tamam, mis gibi olmayabilir ama o anda pek çekici duruyor bakkalın elinde..
para alsam olmaz mı diye serzenişte bulunulur ama bu serzeniş faydasızdır. sakız kağıt paraların üzerinde durmaktadır.
pazarlama stratejisi başarılı olan kişidir. *
özlediğimiz bakkal amcalardır. Kapitalist sistemin içinde, süpermarket, hipermarket gibi daha geniş kapsamlı ve şirketleşmiş yapıların artmasıyla bakkal kültürü yok olmaktadır. Ancak bazı mahalle aralarında görebildiğimiz bu amcalardan para üzeri yerine sakız alınca mutlu bile oluyor insan, artık.
güzel bir davranıştır. tabi ayarı tutturmak gerekir. 10 ytl verip 1 ytl'lik bir şey alındığında para üstünü aynı yönetem kullanılarak verilmemelidir. 90 tane sakızı ben ne yapayım dimi. *
(bkz: para üstü olarak kemik veren kasap)
bakkalın asıl amaci kar etmektir.3ykr ye alınan sakızı para üstü olarak 5ykr olarak kullandıgı için akıllı bi ticaret yöntemidir.
''para üstü yok,sakız verem sana''diye 3 kuruş için yalan söyleyen bakkaldır.Ulan ne burası banka mı da para üstü yok??demek lazım.