bugün

ispanyol u17 takımın kaptanıdır.. annesi katalandır..
2006 yılında u17 futbol şampiyonasında iyi işler çıkarmışsa da 2005 yılının en değerli oyuncusu seçilen anderson* yahut 2005 te tüm turnuvayı tek başına alıp götüren geleceğin muhtemelen en büyük yıldızı giovani dos santos* gibi fazla ön plana çıkamayan bir futbolcudur.
güney kore'de düzenlenen 2007 u-17 dünya kupasında ispanya milli formasıyla iyi işler çıkaran wonderkid, starlet. ya da genç yetenek. ne derseniz diyin.
bu sene ligde çok olmasa da kupa maçlarında ara sıra görebileceğimizi düşündüğüm oyuncudur.
ilerde dünyanın en iyi forveti olabilecek potansiyele sahip oyuncu. tekniği üst düzey, gol vuruşları harika, yırtıcı, yıpratıcı... u-17 dünya kupası 2007 finalinde son saniyede gördüğü kırmızı kart sebebiyle izleyemeyecek olmamız ne acı.
gördüğü kart nedeniyle takımını yalnız bırakmış ve ispanya'nın kupayı nijerya'ya kaptırmasına sebebiyet vermiştir.
son osasuna maçındaki hareketiyle bana oha çektirmiştir. bizim ilhan mansız'ın roberto carlos'a korner çizgisi civarlarında yaptığı hareketi kaleciyi çalımlamak amaçlı kullanmış, dünya futbolunun yeni yıldızı.
fm 2008 de alınması oldukça zor olan bir yetenektir.
barcelona'da oynayan, ronaldinho, messi gibi yeteneklerin pas verdiği orta açtığı götü boklu futbolcu.
(bkz: bojan senin yaşındayken barçada oynardı)*
ispanya a milli futbol takımı kadrosuna da çağrılmış futbolcu, hayretle izliyoruz.
fm 2008 de "driven" huya sahip olduğu belirtilen wonderkid ötesi. driven demek bir tarafı aşırı kalkık demek. blackburn de 3. sezon dünyaca ünlü bir takım olmuşken bu şımarık çocuk da barcelona nın kendisine önerdiği kontratı hiç beğenmiyordu. atladık tabii hemen, senelik en fazla 3-4 milyon euro ya hallederiz sandık. adam doğrudan 7 milyon euro ve takım içinde "key role" yani en önemli rolü istedi. de get işine dedik hâliyle, yılın futbolcusu seçilen van der vaart a bile 3.5 milyon veriyorum lan ben.

üç ay sonra kontratının süresi dolduğunda ise, ortada kalmış bir futbolcuydu bojan. 2.5 milyon euro yıllık ve takım içinde "rotation" yani bırakın en önemli rolü as takım rolünün bile altı olan bir seviyeyi kabul etti.

buna burnu sürtülmek denir arkadaşım. işte bu yüzden bu oyunu seviyor, oynuyoruz. geldiği anda bonservisi 18 milyon euro oldu. bize de keyif cigarası yakmak kaldı tabii.

şimdi bojan premier ligde gollerini sıralıyor, belirtelim çok ofsaytta kalıyor kerata.
fm'08 başladıgı anda sözleşmesi korunmayan fakat önerilen hiç bi takımın sözleşmesini kabul etmeyen genç şey. ilerleyen sürelerde henryle yan yana koyunca atletico madrid defansı olarak tırsım tırsım tırstıgımız bu genç çocuk ileride çok para edecektir kanımca.
valladolid maçında(23 mart 08) 2 gol atarak takımının galibiyetine büyük katkı yapmış genç yetenek.
yaşıtları vücudunu tanıma aşaması geçirirken milli takıma seçilmesine rağmen affını istemiş ergen futbolcu.**
fifa 2008 de bi boka yaramaz diye sattığım, akabinde ertesi yıl yıldız olup milli takıma seçilen yetenekli oyuncu. *
inanılmaz işler yapan bir çocuktur kendisi. kolay değil, barcelona diyoruz dünyanın en büyük takımlarından birisi. belki en büyüğü. bu çocuk 17 yaşında ilk on birde yer alıyor bu takımda. ama gel gör ki en ufak bir heyecan, bir tekleme yok. düşünüyorum ben 17 yaşımda oynasam o takımda, her ayağıma gelen topu iniesta abiye henry abiye atıverirdim gibi geliyor. fakat yok, çalıma da giriyor, şut da çekiyor, ayakları da titremiyor bu nasıl bir özgüven bu nasıl bir soğukkanlılık anlamadım. robot mu lan bu çocuk ?!
yaşına rağmen kendine güvenebilmesinin tek nedeni 9 yaşından beri barcelona altyapısında oynamasıdır. youtube'da videosunu izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu efenim. benim sümüklerimi yediğim yaşta çocuk barca formasıyla top oynuyordu. ah ulan!
adı fenerbahçe ile geçen topçu.
bugün olmasa bile bigün mutlaka geçecek.*alınıp alınmaması ayrı bir konu.
(bkz: ronaldinho aziz baskanim beni al diye haykirdi)
fm 2008'de 3 sene üstüste şampiyonlar ligi kazandırdığım napoli'ye gelmesi için zar zor ikna ettiğim fakat geldiğinde 50 maçta 66 gol gibi uçuk istatistiklere çıkmış olan wonderkid.
hakkında henry'nin "ona bildiğim herşeyi öğretmeye çalışıyorum, ancak formayı kaptırmaktan da korkuyorum." diyerek yeteneklerini özetlediği yıldız adayı.
çok büyük bir yıldız adayıdır. yaşı daha küçük, ağzı süt kokuyor, pişecektir abisi.
madem ki geleceğe entry armağan ediyoruz bir tane de benden gelsin.. fm'de kiralık bile alınamayan oyuncu.. satın almak için uzun yıllar beklemeniz gerekiyor.. tabii sonra beklediğinize değiyor.. gelsin goller gitsi asistler..
31 ağustos 2009 fc barcelona sporting gijon maçı'nda ağları havalandırarak la liga 2009 2010 sezonu'nda ilk golünü atmış futbolcu.
(bkz: wonderkid)
daha 19 yaşında , hangi arada eto'o , ronaldinho , messi , henry , giuly , ibrahimoviç gibi oyuncuların hücum hattında bulunduğu bir dönemde hemde barcelona gibi bir takımda sadece ligde 59 maça çıkıp o kısacak sürelerde 13 gol atmayı başarmıştır merak ediyoruz.

açıkcası ronaldo dan , messi den çokta aşağı değildir. eminiz bu sene pedro birden bu kadar parlamasaydı daha da çok forma şansı bulacak , belki yavaş yavaş ilk 11 oyuncusu olacaktı.