bugün

ölçülen şeye bağlı olarak kimisini sevindiren gururlandıran* kimisini hayal kırıklığına uğratabilen sevimsiz ölçü birimi.
kolun boyut şekil ve anatomisine göre görece gösteren bir kavramdır genelde dağda bayırda yılan gören insanlar olayın heyecanıyla yılanın boyu ne olursa olsun bu tabiri kullanırlar
yüklüce bir hesap ödendiginde olusan acı ve üzüntüyle yapılan benzetme de kullanılan olcu birimi
(bkz: bir olcu birimi olarak okuz)
bileğim kadardan ,sonra gelir .bacağım kadar diye yükselen ölçü birimidir.
türk'lerin icadı uluslararası geçerlilik kazanması olası olan ölçü birimi. genellikle kişiye göre cismin veya herhangi birşeyin büyüklüğünü, kalınlığını, bir kol kadar kararlı, sert ve biçimli olduğunu göstermek amacıyla kullanılır. bazen yanlış yerlerde kişinin mübağalağası sonucu yanlış şekillerde kullanılmaktadır. örneğin dışkılama işleminin sonunda çıkan şeyin kol gibi olduğunu belirtmek bir hatadır. çünkü insanın içinde kol gibi bir dışkı taşıması fizik kurallarına aykırıdır, insan fizyolojisine ters düşer.
(bkz: bir olcu birimi olarak essegin boku)
bu ölçü birimi için, ölçülme tekniği olarak herhangi bir ölçü aleti kullanılmaz. vücuda verdiği acı esas alınır.
genel olarak zenci veya siyahi arkadaşları * anlatırken kullanılan ölçü birimidir.
can alıcıdır, depresyon sebebidir.
bir ölçü birimi olarak argoda nah bu kadara denk düşebilir.tikky dilinde ise "oha falan oldum"a yakındır.
(bkz: belözoğlu börek salonu)
sağına bir 0 atıldığında bacak gibi olacak ölçü birimidir.
kadınlar dedikodu yaparken;

k1: duydun mu? faruk bey kızı yaşında biriyle evlenmiş.

k2: yaa...saray gibi bir eve taşınmışlar.

k3: hemde boyu kadr oğlu var.

k4: rica etsem net ölçü birimleriyle konuşur musunuz?

k5: kol gibi s.çıyormuş

(bkz: yiğit özgür esprileri)
-buyrun efendim hoşgeldiniz
-ee..bana ordan paris hilton beyni beyaz peynir,yarım japon çükü pastırma,bi pamela anderson memesi yeşil zeytin,bi de bi beyonce poposu sağ lobu baklavalık yufka
-buyrun efendim başka arzunuz?
-borcumuz ne kadar
-kol gibi
-çinli kolu mu türk kolu mu?
-zenci kolu
-kredi kartı kabul ediyomusunuz
-tabii...şifrenizi girermisiniz
-iyigünler
-kolay gelsin
AH : Alper Hoca * *
M : mechanix

Ah:bakın oğlum söylüyorum sınavda yorum filan sormayacam !
m : hocam dakka bir gol bir girdi o zaman bize
ah : hepinize geçirecem ipneler kol gibi hemde kol gibi

ve akabinde doğru akım devre analizinden alınan 15puan (kol gibi) *
üzerine genellikle nane likörü ikram edilen vaziyet bildirgesi.
ismi ne kadar kol gibi olsa da gösterim şekli dirseğe kadardır.
zenci iddiası..
gün itibari ile, öğle yemeği sonrası masaya gelen hesap, bu ölçü birimine tam anlamı ile uygundur.

bir daha masaya içli köfte söylersem ziksinler.
(bkz: eksik etek)
her bize kaçan sınavdan sonra söylemekten keyif duyulan birim sistemi. sınavın kötü geçme durumuna göre ''bacak gibiydi'' tabirini de kullanabilirsiniz.
bir de mantık hatası vardır. büyük cisimler için kol gibi kullanılırken kısa ve küçük cisimler için bacak kadar kullanılır.
kol gibi geçirdik mesela..

farklı bir galibiyetten sonra yapılan yorumlardandır..
anlamı pek çok yere çekilebilecek bir tezahüratta da barınmakta olan argo söz öbeği:

dağ gibi taş gibi
kol gibi baş gibi
dimdik
geliyor şimdik

edit: burada da ölçü birimi olarak kullanıldığını düşündüğümden mütevellit * dillendirdiğim giri.
ben bilimselden anlamam arkadaş bana halk dilinde anlat diyen kişiye verilebilecek cevap olabilir.*