bugün

ne eşi var ne benzeri, kıyamete kadar tazeliği asla eskimeyecek olan, sagopa tarafından daha iyisi yapılana kadar en iyisi olan muhteşem albüm.
Sagopa kajmerin çıraklık eseri olan albümdür. Fakat nasıl bir çıraklıksa ustalık eseri gibi tat verir.
eski bir sagopa kajmer şarkısı ve bu şarkının bulunduğu şükela bir albüm. double lp'dir, skit'ler dahil 39 parçadan oluşur. albümün ilk bölümünün adı melankolik damlalar, ikinci bölümünün adı ise karanlık damlalardır.
çıktığı dönem itibariyle** türkçe sözlü rap müzik adına mihenk taşıdır, gün itibariyle hala birçoğu tarafından "gelmiş geçmiş en iyi türkçe rap albümü" olarak anılması da ne denli kaliteli bir albüm olduğunu gösterir. mihenk taşı olması bir yana, kanımca "gelmiş geçmiş en iyi türkçe rap albümü" değildir lakin.
albüm; dönem itibariyle milat sayılabilecek parçalar ve ara geçişlerde kullanılan mükemmel skit'lerle müthiş bir doygunluğa sahiptir. zaten başlıca bu özelliğiyle kendini diğerlerinden ayırır. ki içerisinde forrest gump, dead poets society, schindler's list, the shawshank redemption, scarface gibi sinema tarihinde önemli yer tutan filmlerden skit'ler bulundurur.
ayrıca yine birçokları tarafından artık bunun gibi bir albüm yapamamakla eleştirilmiştir, eleştirilir sagopa kajmer fakat kendisinin de belirttiği gibi Bir Pesimistin Gözyaşları bir dönemdir, bana göre de olgunlaşan bir meyvenin evrelerinden birisidir. evet çok güzeldir, lezzetlidir fakat her şey değişir. bir pesimistin gözyaşları da Sagopa Kajmer'in o yıllarını yansıtır, her şeye rağmen biraz toydur fakat mihenk taşıdır ve hala çok değerlidir.
son olarak bunca pozitif yanına rağmen "gelmiş geçmiş en iyi türkçe rap albümü" olmadığını düşündüğümdür, bu albümü takip eden 2005 çıkışlı romantizma daha güzeldir bana göre. bir pesimistin gözyaşları komplikedir, romantizma daha nettir. nihayetinde ikisi de hariküladedir.
rap'ten ve yaşam tarzından gram hazzetmem. ama sagopa kajmeri ve bu şarkısını seviyorum. bunu ve bir de ben hüsrana komşuyum'u dinlerim rap olarak. ayrıdır, apayrıdır. sözleri ve müziği çok hoştur bu şarkının. rap'ten hazzetmeyen klasik müzik ve rock-metal arası gidip gelen bünyeye rap dinletir sagopa kajmer. bu şarkısı da onun çıraklık eseridir. ustalık eseri için (bkz: ben hüsrana komşuyum)

müzik yunan bir eleman olan kostas pavlidis'in jastar amenge dur şarkısından alınmadır.
http://www.youtube.com/watch?v=47VEft4FhBo

ayrıca en sondaki "vakit varken tomurcukları topla zaman hala uçup gidiyor ve bugün gülen bu çiçek, yarın ölüyor olabilir." sözü ölü ozanlar derneği'nin türkçe dublajından birebir alınmadır. ondan önceki anne-oğul diyaloğuysa forest gump'tan alınma.
bu sözlere, bu melodiye ancak bu son iki alıntı uyuşabilirdi. bu kadar güzel olabilirdi. bu kadar güzel...
Türkçe rap tarihinin en iyi iki albümünden biridir. Bu saatte sol framede başlığı görünce heyecanlandım hattâ. Diğeri ise 2008 senesinde yayımlanan Kötü insanları Tanıma Senesi' dir. Bana göre en iyi şarkıları; Bir Pesimistin GözYaşları Karikatür Komedya 24 Maskeli Balo Uğurla Bahtiyarları Karabiber Duası Karabiber Duası 2 Yokluk içinde Varlık Çeksem de Bağdat Didaktik Kitaplar dır.
türkçe sözlü rap müzik tarihinin en efsane albümlerinden birisidir. aynı isimli şarkıda albümün en iyilerindendir. benim albümde en sevdiğim şarkı mütalam.
bir optimistin göz yaşları kadar şaşırtıcı değildir. olağandır.
sagopa kajmer'in bir insanın yapabileceğinden bir tık öteye gittiği efsane kelimesinin hakaret olduğu kusursuz albüm. öyle ki michael jackson'ın dangerous albümü hariç benim için en değerli albümdür. aynı adlı şarkıda ise, göz yaşı dökmeyen insana rastlanamaz yani dökmeyen insan olamaz.
sagopa kajmeri sagopa kajmer yapan en iyi parçalarından bir tanesidir. yoğun anlam içerir, tüketilmeye mahkum pop parçaları gibi şuursuzca , futursuzca yazılmamıştır ölümsüz bir eserdir.
Benim gözyaşlsrimdir. Sagopanin şarkısıdir.
ve kaç kişi gidecek habersiz uzaklara?
kaç damla gözyaşı dökeceksin uğruna?

sago nun zirvelerinden birisidir bu parça, 2014te dahi dinletir kendini.
yalnız sonundaki film replikleri olmasaymış daha iyi olurmuş sanki.
2 bölümden oluşan Sagopa Kajmer albümüdür.

(bkz: Melankolik Damlalar Karanlık Damlalar)
Sagopa kajmerin en iyi albümlerinden biri.
(bkz: sagopa kajmer)
Sagopa kajmerin zirve noktalarindan biridir (bkz: Kalp Hastası)
Sagopa kajmerin üzerinde 200 güne yakın calıstığı söylediği romantizmayla birlikte hic bıkmadan dinlenebilir olan albümdür dinlerken simdiki gibi 2 ayda albüm yapan sagoya gerekirse 2 senede yapta böyle yap dedirtirir.
türkiye için konuşuyorum. gelmiş geçmiş en iyi rap.

kaç tabut gömülecek yeraltına ve
kaç kişi gidecek habersiz uzaklara?
kaç yalan yıkacak güvenleri?
kaç satır yazılacak kader kitabına ve
kaç dua edeceksin tanrına,
kaç yarın bekleyeceksin?
sonralara kaç damla gözyaşı?
bir benzeri bile yapılamayacak olan
sagopa parçasıdır.
dayan, sabır gerek
yolun uzun, vakit kısa
ölüm yakın.
dert ortağı.

--spoiler--

kaç tabut gömülecek yeraltına ve
kaç kişi gidecek habersiz uzaklara?
kaç yalan yıkacak güvenleri?
kaç satır yazılacak kader kitabına ve
kaç dua edeceksin tanrına,
kaç yarın bekleyeceksin?
sonralara kaç damla gözyaşı?

--spoiler--
bpg, maskeli balo, 24, geçmişi gölgeye teslim ettim, tanrı çekti tüm resimleri gibi tüyler ürpertici şarkıları vardır. adamın anasını sikertir valla. saygılar.
Bütün parçaları şaheser olan sagopa kajmer albümü. En çok kendimi kaybettiğim ise maskeli balo şarkısıdır. içinde şöyle olağanüstü sözleri barındırır.

--spoiler--
çok sima tanıdım, ima aldım, yüzleri aklıma kazıdım,
adı anıldığında "işte dostum" dedim,
adım anıldığında tanımam dedi
taktı maskesini yüzünü çevirdi...
--spoiler--
Aah aah. Bpg. Gelmis gecmis en iyi sagopa kajmer albumudur. Hatta en iyi turkce rap albumudur. Harikadir. Dur la biraz dinleyeyim.
bir efsane geldi geçti sagopa kajmer üstad.
Harika bir sagopa kajmer şarkısıdır.